Bunaklığı (Alzheimer) Önlemenin 5 Yolu


Bunaklık, dünyadaki en hızlı büyüyen sağlık sorunlarından birisidir. Hafıza ve düşünmeyle ilgili sorunlara yol açtığı bilinen bu durum, dünya genelinde yaklaşık 50 milyon kişiyi etkilemektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bunaklik.jpg

Buna ek olarak, her yıl yaklaşık 10 milyon yeni vaka ekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘ya göre ise bu hastalığın önümüzdeki 30 yılda üç katına çıkması bekleniyor. Bunaklık, diğer adı demans ile baş etmenin 5 önemli yolu şunlardır:

1. Dengeli beslenme

Araştırmalara göre sağlıklı bir diyetin sağlığımızı korumada ve diyabet, kalp hastalığı ve kanseri önlemede kritik bir rol oynadığı bilinmektedir. Sağlıklı beslenmenin bir başka yararı da beyin sağlığının korunmasıdır.

2. Düzenli egzersiz

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Duzenli-egzersiz.jpg

Araştırmalar, düzenli egzersizin beynimiz için harikalar yaratabileceğini buldu. Aslında, 2009 yılında yayınlanan bir çalışmada, düzenli olarak egzersiz yapan insanların, diğer insanlara kıyasla demansa yakalanma ihtimalinin çok daha düşük olduğunu tespit etmiştir.

3. Alkol ve sigarayı bırakın

Sigara içmek, özellikle 65 yaş ve üstü kişilerde demans riskinizi arttırır. WHO zararlı, aşırı alkol tüketimine karşı uyarıyor… Çok fazla alkolün demansın başlamasına katkıda bulunabileceğini belirtti.

4. Vitaminleri ve diyet takviyelerini bırakın

WHO, beyin sağlığı için vitamin ve diyet takviyesi almak söz konusu olduğunda, aslında rahatsız etmediğini söylüyor. Fakat B vitamini veya E vitamini haplarının demansın önlenmesi konusunda bir etkisini gösteren yeterli araştırma yoktur.

5. Sosyal olun

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sosyal.jpg

Sosyal olmayan bir yaşam tarzı, yaşlı insanlarda depresyon ve anksiyetenin başlıca sebebi olabilir. Ayrıca WHO, sosyal olmayan bir yaşam tarzının bir çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini düşünmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir