Bu Egzersizler Kamburluğu Geçiriyor – Kamburluk Tedavisi


0

Kamburluk, diğer adıyla kifoz, sırtınızın eğik görünmesine neden olan anormal bir eğrilik olarak da bilinir. Bu durum nine kamburu olarak da bilinir, çünkü genellikle yaşlı ve menopoz sonrası kadınlarda görülür. Kötü bir duruş, omurgadaki konjenital malformasyonlar, osteoporoz ve dejeneratif disk hastalığı gibi yaşa bağlı bozukluklara katkıda bulunur. Kamburluk ameliyat ile düzeltilebilir. Bazı egzersizler sırt ağrısı ve sırtta sertlik gibi semptomları hafifletebilir ve durumun ilerlemesini yavaşlatabilir.

Yastık Boyun Uzantısı

Bu egzersiz, boynunuzun arkasındaki kasları destekler ve güçlendirir. Sırtüstü yatın ya da sert bir zemin üzerine uzanın. Başınızın ve boynunuzun tamamen desteklenmesi için başınızın altına bir yastık yerleştirin. Çenenizi yukarı doğru ittirin ve başınızın arkasını yastığın içine rahatça bastırın. Bu şekilde 20 saniye başınızı ve çenenizi sabit tutun. Başınızı hafif bir şekilde sağa ve sola çevirebilirsiniz. Daha sonra gevşeyin ve hareketi 10 kere tekrarlayın.

Yastık Boyun Germe

Bu egzersiz, başınızı doğal pozisyonuna geri getirir ve boynunuzun arkasındaki kasları gerer. Sırtüstü yatın ya da sert bir zemin üzerine uzanın. Başınızın ve boynunuzun tamamen desteklenmesi için başınızın altına bir yastık yerleştirin. Çenenizi aşağı doğru bastırarak ensenizdeki kasların gerildiğini hissedin. Başınızı tekrar rahat bir şekilde yastığın içine doğru bastırın. Bu şekilde 20 saniye boyunca basılı tutun. Derin nefes alın ve başınızın eğilmesini ve her bir harekette daha fazla bastırmasını sağlayın. Daha sonra gevşeyin ve hareketi 10 kere tekrarlayın.

Diz ve El Üstünde Sırt Germe

Bu egzesiz, göğüs kasların, üst ve alt sırt kaslarını gerer. Harekete başlamak için ellerinizin ve dizlerinizin üzerine çökün. Birinci  hareket için kafanızı aşağı doğru eğerek dizlerinize bakın ve göbeğinizi sırtınıza doğru çekin. Elleriniz ve dizlerinizi yerden ayırmadan sırtınızı yukarı doğru esnetin. Bu şekilde 5 saniye gergin durun. İkinci hareket için beliniz aşağı eğilecek şekilde kalçanızı dışarı çıkarın. Göğsünüzü zemine doğru bastırın ve çenenizi tavana doğru kaldırın. Belinizin gerildiğini hissedin. Bu şekilde 5 saniye bekleyin. Birinci ve ikinci hareketleri arka arkaya 5 kez tekrarlayın. Daha sonra dinlenin ve 5 tekrar daha yapın. Dizleriniz sizi rahatsız ederse, bir minder ya da katlanmış bir havluyu dizlerinizin altına koyabilirsiniz. Bu egzersiz kamburluk giderici egzersizler arasında etkili bir egzersizdir.

Ayakta Geri Esneme

Bu egzersiz, gövde ve boynunuzun önündeki kasları geren ve sırtınızın anormal eğrisini hafifleten bir sırt hareketidir. Ayaklarınız kalça genişliğinde olsun, karnınızı tutun ve omuzlarınızı kalçalarınızla aynı hizada olacak şekilde ayarlayın. Başınızı geriye doğru çekin, böylece kulaklarınız omuzlarınızla aynı hizada olur.  Bu şekilde dimdik bir duruş sağlayın. Avuç içlerinizi beliniz ve kalçalarınız arasına sanki arka cebinize sokarmış gibi yerleştirin. Göğsünüzü öne ve yukarı doğru ittirin ve çenenizi tavana doğru kaldırın. Böylece sırtınızın üstü geriye doğru dönük olur. Bu pozda 10 saniye bekleyin, daha sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersizi beş kez tekrarlayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz