Bu Belirtiler Varsa Meme Kanseri Olabilirsiniz! Dikkat Edin


Bayanların özellikle de orta yaş üstü bayanların korkulu rüyası olan meme kanserinde erken teşhisin çok önemli ve hayati olduğunu bilmek gerekiyor. Memeyi oluşturan ve meme dokusunun bünyesinde bulunan hücre ve hücre gruplarının birinde görülen yapısal değişiklik ve bu değişikliğin artarak çoğalması sonucunda meydana gelen hastalığa meme kanseri diyoruz.

Meme Kanseri Tedavisini İmkânsız Hale Getirmeyin

Memede yukarıda belirtilen değişiklikler sonrasında oluşan tümör kanser olarak adlandırılıyor ve bu tümör tedavi edilmezse memeye yakın bölgelere de sirayet ederek içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Memeye yakın yerlerde bulunan lenf bezlerinin de tümöre maruz kalması ve tüm bu gelişmelerin zamanında teşhis edilemeyerek tedaviye başlanılmaması maalesef daha sonraları tedaviyi imkânsız hale getiriyor.

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi Büyük

Son yıllarda artan vaka sayıları nedeni ile ülke çapında geniş kapsamlı tarama çalışmaları yapılsa da bunun yetersizliği dikkat çekiyor ve ülkemizde her yıl meme kanseri vakaları giderek artıyor. Günümüzde Türkiye’de meme kanserinin görülme oranı her 100 bin kadına 40-50 civarında olarak hesaplanıyor. 

Bu belirtiler varsa meme kanseri olabilirsiniz. Dikkat Edin. Her kadın kendini ve vücudunu en iyi tanıyan ve bilen kadındır. Yukarıda bahsedilen kaçınılmaz sonucun meydana gelmemesi için vücudun ve memenin belli aralıklarla kontrol edilmesi ve yapısal değişikliklerin takip edilmesi büyük önem taşıyor.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri genel olarak orta yaş üstü kadınlarda daha çok görülse de bu amansız illetten kurtulmanın, tedavi olmanın yolları da azımsanmayacak kadar fazla. Öncelikle vücudunuzu iyi analiz etmelisiniz çünkü: Bu belirtiler varsa meme kanseri olabilirsiniz. Dikkat Edin. Bugüne kadar teşhis edilen meme kanserleri vakalarının büyük çoğunluğunun hastalığa maruz kalan kadınların kendileri tarafından yapıldığını unutmayın.

Meme kanseri “geliyorum” diyen bir hastalık olarak gelmeden önce bazı belirtileri açık ve net olarak size gösterecektir. Bünyesinde kanser hücresi barındıran kitlelerin normal vücut yapısına göre daha sert, kenar kıvrımları daha düzensiz ve yüzeyleri de pürüzlü olur, bu farklılıkları vücudunuzda hissederseniz hemen güvenilir bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Meme Kanserinde Bu Belirtilere Dikkat!

Meme kanseri olup olmadığınızı ya da tehlikesinin bulunup bulunmadığını teşhis etmek için öncelikle kendinizi yoklayın ve inceleyin. Memenizi düzenli olarak el yordamıyla yoklayın ve daha önce hissetmediğiniz bir sertlik olup olmadığını kontrol edin. İki memeniz arasında boyut farkı ve asimetrik duruş de belirtiler arasında olabilir.

Ayrıca, Bu belirtiler varsa meme kanseri olabilirsiniz. Meme başında ve meme yüzeyinde iç kısma doğru hafif çekilmeler, olağan dışı kızarıklık ve egzama, kabuk bağlama, emzirme dönemlerinde yaşadığınızdan farklı şekilde çatlama, adeta portakal kabuğunu andıran pürüzlü görünüm, memenizin şeklinde ve duruşunda meydana gelen değişimler.  Aşırı büyüme, adet dönemlerinden farklı gelişen şişkinlik, daha önce tatmadığınız bir ağrı, koltuk altına taşan şişkinlikler de meme kanserinin belirtilerinden olabilir.

Meme Kanseri Önlenebilir Mi?

Peki, meme kanseri neden olur? Sebepleri nelerdir? Bu konuda da yapılan araştırmalara göre, kanser yapıcı maddelerden uzak durmak, sağlıklı ve kontrollü beslenmek, düzenli ve sürekli spor yapmak, aşırı kilodan kaçınmak oldukça önemlidir. Bebeğiniz varsa özelikle ilk 6 ayında düzenli emzirmek, ilerleyen geç yaşlarda anne olmamaya özen göstermek de ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

Hormon ilaçlarının bilinçsiz şekilde kullanılmaması gibi özenli yaşamsal davranışlarla meme kanserini vücudunuzdan uzak tutabilirsiniz. Bu belirtiler varsa meme kanseri olabilirsiniz. Dikkat Edindenilen bu tür belirtileri hissederseniz mutlaka uzmanından yardım alın. İhmale gelmeyecek bu hastalığa yakalanmamak için tedbirli olmak ve düzenli kontrol etmek gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir