Bu Belirtiler Varsa Kesinlikle Hamilesiniz! Kadınlar Dikkat Edin


Hamile olduğunuz konusunda şüpheleriniz varsa öğrenmenin kesin bir yolu vardır o da hamilelik testi yapmak. Fakat bu olasılığın varlığını gösteren erken hamilelik belirtileri bulunur. Lekelenmeler ve kramplar hamile kaldıktan sonra döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmiş olmasının bir belirtisidir. Bu durum hamileliğin en erken ortaya çıkabilecek belirtilerinden bir tanesidir. Lekelenme ve bazen de kramp buna implantasyon yerleşme kanaması da denilebilir.

Yumurta döllendikten 6 ile 12 gün sonra herhangi bir yerde gerçekleşebilir. Kramplar regli döneminde yaşanan kramlar ile benzerlik gösterir. Bu nedenle bazı kadınlar kramp olduğunda bunun renk döneminin başlangıcında ki kanamaya dair bir kramp zannederler ve bu konuda yanılgıya düşerler. Yaşanan bu kanama ve kramplara çok önemli değildir.

Beyaz Akıntı

Kanamanın beraberinde vajinadan beyaz süt kıvamında bir akıntı gelmesi görülen belirtilerden biridir. Bu durum doğumdan hemen sonra başlayacak rahim duvarlarının kalınlaşması ile alakalıdır. Vajinayı kaplayan hücrelerinin artması akıntıya sebep olur. Hamilelik boyunca devam edebilen bu beyaz akıntı genellikle zararı yoktur. Zararı olmayan bu akıntının herhangi bir tedavisi gerekmez. Fakat akıntı ile beraber yanma, kaşıntı hissi ya da kötü bir koku hissediliyor ise bir doktora görünün ve mantar veya bakteriyel bir enfeksiyon olup olmadığını öğrenin.

Memelerde Meydana Gelen Değişimler

Memelerde oluşan değişimler hamileliğin en erken işaretidir. Bir kadının hormon düzeyi hamile kaldıktan sonra hızlı bir şekilde değişiklik gösterebilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Bu değişiklikler sebebiyle göğüsler bir ya da 2 hafta sonra şişkinlik ağrı ya da batma hissi gibi hassaslaşma meydana gelir. Bunların haricinde kişi göğüslerini daha ağır ya da daha dolgun hissedebilir veya dokunmaya karşı aşırı hassasiyet gelişebilir. Meme uçlarının etrafındaki alan daha koyu bir renge dönüşebilir.

1 17
Bu Belirtiler Varsa Kesinlikle Hamilesiniz! Kadınlar Dikkat Edin 36

Yorgunluk Hali     

Aşırı yorgunluk hissi hamilelikte gayet normaldir ve erken başlayabilir. Bunun nedeni nedir? Bu durum genellikle progesteron adı verilen yüksek bir hormon seviyesi ile alakalıdır fakat oluşan aşırı yorgunluk durumuna, düşük kan şekeri, düşük kan basıncı ve kan üretimindeki artışın fazlalaşması gibi diğer faktörlerde katkıda bulunabilir. Eğer yorgunluk hamilelik ile alakalı ise kişinin bol bol dinlenmesi oldukça önemlidir. Protein ve demir yönünden zengin besinler yemek dengelenmesine yardımcı olur.

Mide Bulanması Ve Kusma Hali        

Sabah bulantısı hamileliğin bilinen ünlü ve yaygın belirtisidir. Fakat her hamile kadında bu durum görülmez. Sabah bulantısının kesin ve net bir sebebi henüz bilinmemekle beraber gebelik hormonlar bu belirtinin oluşmasına muhtemel bir katkıda bulunduğu söylenir. Hamilelikte bulantı günün herhangi bir saatinde meydana gelebileceği gibi en çok görüldüğü zaman dilimi ise sabah saatleridir. Bunun haricinde bazı kadınlar hamile kaldıklarında bazı yiyecekleri aşırı derecede arzu eder ya da bu yiyeceklere tahammülü kalmaz. Bu durum aynı şekilde hormonal değişiklikler ile alakalı bir durumdur. Hormonal değişim etkisi o kadar güçlü yaşanabilir ki kişi en sevdiği yemeyi düşününce bile midesinde bulanmaya  sebebiyet verir. Mide bulantısı aşırı yemek isteği ve isteksizliğinin tüm hamilelik süresince devam etmesi olasıdır. Bu belirtiler birçok kadın için hamileliğin 13. ya da 14. haftasında azaldığı gibi kimisinde de doğum yapana kadar devam ettiği görülür.

2 18
Bu Belirtiler Varsa Kesinlikle Hamilesiniz! Kadınlar Dikkat Edin 37

Regl Periyotunun Gecikmesi

Bayanların hamile olup olmadığının en belirgin ve ilk belirtisi adet döneminin günün de gecikme olmasıdır.Fakat geciken ve atlanan dönemlerinin hepsi hamilelik ile sonuçlanmaz. Ayrıca kadında hamilelik esnasında bir miktar kanama yaşaması olabilir. Hamileyseniz doktorunuza kanama durumunda ne gibi şeylere dikkat etmeniz gerektiğini sormalısınız.

Kanamanın ne zaman normal ve ne zaman acil durum belirtisi olduğunun detaylarını iyice öğrenmeniz gerekir. Regl tarihi değişmesinin gecikmesi ve atlanmasının başka sebepleri vardır. Çok fazla kilo almış ya da kaybetmiş iseniz bu durum yaşanabilir. Hormonal sorunlar yorgunluk ya da stres gibi diğer olasılıklar döneminin gecikmesine sebep olabilir. Kimi kadınlarda doğum kontrol hapı almayı bıraktıklarında regl dönemlerinde değişiklik olabiliyor. Regl dönemi gecikmiş ve hamilelik bir ihtimal ise hamilelik testi ile kesin sonucu öğrenmeniz mümkündür.

Sık Sık İdrara Çıkmak Ve Kabızlık

Çoğu kadın için sık bir şekilde idrara çıkma durumu hamileliğin 6 ya da 8 haftası civarında başlar buna idrar yolu enfeksiyonu diyabet ya da idrar söktürücü  ilaç kullanımı da sebep olmuş da olabilir. Ama eğer hamile iseniz bu muhtemelen hormonal seviyesinden kaynaklıdır.

Hamilelik esnasında progesteron hormonunun yüksek seviyeye ulaşması kişide kabızlığa sebep olur. Progesteron hormonu gıdaların bağırsaklar da daha yavaş geçmesine sebep olduğu için kabızlık gerçekleşir. Bu sorunu gidermek için bol su tüketimi ve egzersiz yapmanız halinde bu sorunu bertaraf edebilirsiniz.

Ruh Halindeki Değişimler

Bu durum özellikle ilk 3 aylık dönemde sıkça görülen bir hormonal seviyedeki değişikliklerden kaynaklı olur. Birçok kadın hamilelik yaşadığı esnada sık baş ağrısından şikâyet eder bununla beraber bazen de sırt ve bel ağrısı görülür. Baş dönmesi bayılma gibi durumlarda genişleyen kan damarlarını düşük kan basıncı ve düşük kan şekeri ile alakalı seyreder. Hamile bir kadın bu belirtilerin tümünü ya da sadece bir ve ikisini yaşayabilir. Ruh hali sık sık değişir.  Bunların hepsi hamilelik belirtileridir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir