Bu Belirtiler Olanlar Dikkat! Depresyondasınız!


Depresyon çağımızın en sık rastlanılan psikolojik rahatsızlıklarındandır. Bunda birçok etken bulunmaktadır. Hızla gelişen ve değişen dünya, modern yaşamın dayattıkları, büyük şehirlerin karmaşası, birçok şeye yetişebilmenin sonucunda doğan zamanın yetersizliği, başarılı olma kaygısı, kendine zaman ayırmamak.

İş stresi, kirli bir dünya yani temiz hava yoksunluğu, betonlaşma, yeniçağın özeti olan yalnızlık, doğadan kopuk yaşama, mücadelesi zor hastalıklarla mücadele etme, aile içi problemler vitamin mineral eksiklikleri, beslenme bozuklukları gibi sayabileceğimiz daha binlerce sebep ve etken depresyonu ya tetikler ya da birincil sebebi olabilir. 

Depresyonun Önemli Belirtileri

Yaşanan her ruhi bunalım, sıkıntı ya da stres depresyon kaynaklı olmayabilir, bunun ayrımını yapabilmek önemlidir. Bu ayrımı yapabilmek de yeteri ve doğru bilgiyle ancak mümkün olabilmektedir. Eğer bu belirtileri siz de yaşıyorsanız, depresyonda olabilirsiniz. Kesin teşhis için bir hekim kontrolünden geçmek çok önemlidir. İşte o belirtiler;

  • Kaygı bozukluğu; Çözülmemiş günlük sorunları sürekli düşünmek, çözülene kadar akıldan çıkaramamak, gereğinden fazla anlam yüklemek, tüm gün bu sorunla yaşamak ve stres yapmak yoğun kaygının belirtisi olabilir.
  • Sürekli uyuma isteği; yeterli ve iyi bir uyku sonunda güne enerji başlanılır. Bir rahatsızlık yada gerçekten ciddi bir sorun olmadığı halde uyku yeterli gelmiyorsa, sürekli uyku ihtiyaci hissediliyorsa bu depresyon kaynaklı olabilir.
  • Duygusal açlık; Altta yatan bir hastalık yoksa ve ani oluşan aç hissetme veya tok olduğu halde sürekli bir şeyler yeme isteği oluşuyorsa akla hemen depresyon gelebilir. 
  • Yalnızlaşma isteği; Depresyonda olan bireylerde yalnız kalma isteği sıklıkla görülen bir durumdur. Hiçbir sebep yokken aniden yalnız kalmayı istemek, en yakınlarını bile yanında görmeye tahammül edememek depresyonda olduğunuzun belirtisi olabilir. 
  • Vitamin eksikleri; Çoğu insan ruhunda gelen değişimlerin bedenindeki bir eksiklikten kaynaklanabileceğini bilmez. Oysaki beden ve ruh bir bütündür, birinde olan bir bozulma diğerini de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı beden, ruh ve sosyal anlamda tam bir iyilik halinde olma diye tanımlamaktadır. Özellikle D vitamini eksikliği, demir eksikliği, Omega 3 eksikliği, B12 eksikliği gibi mineral ve vitaminler vücudumuzda azaldığında depresyon belirtilerini yoğun hissedilebilir. Bir hekim kontrolünden geçmek tüm bu sorunlara çözüm olacaktır.
  • Mevsim değişiklikleri; mevsim dönümlerinin insan bedeni ve ruhunda önemli ve hissedilir etkili olmaktadır. Özellikle sonbahar ve ilkbahara geçişlerde depresyon önemli ölçüde artmaktadır. Mevsim geçişlerinin olumsuz sonuçlarından kurtulmak için daha aktif bir hayat yaşamak çözüm olabilir. Doktor kontrolünde olan vitamin takviyeleri de bu süreçte önemli destek sağlayacaktır. 
1 16
Bu Belirtiler Olanlar Dikkat! Depresyondasınız! 36

Besinlerin Depresyona Etkileri Nelerdir?

Besinler vücudun eczanesidir denir. Doğru, dengeli, yeterli, doğal ve temiz beslenme sağlıklı bir bedenin ve dolayısıyla sağlıklı bir ruhun da temelidir. Beslenemeyen bir beden kendine yetemeyeceği gibi ruhun gelişimini de, stres yönetimini de, öfke kontrolünü, pozitif düşünmeyi de olumsuz etkileyecektir. Bu artık hemen hemen herkesçe bilinen bilimsel bir gerçektir. Tam iyilik hali önce temiz bir beslenme rutiniyle olur. Mevsiminde yenen taze sebze ve meyveler o mevsimde bedenin ihtiyacı olan mineral, vitamin kaynağını sağlar. Kuruyemişler, taze yeşil yapraklar, meyve, baklagiller bedenin ve beraberinde ruhun iyiliğini sağlayan içeriklere doğal yoldan ulaşma aracıdır. Bir besin nasılsa sağlıklı diyerek abartıp çok yemek de sağlıklı bir yaklaşım değildir.

Depresyonla baş edebilmek için mutluluk hormonunu artırmak gerekir. Yoğun kakao içeren çikolata, içerisindeki potasyumdan dolayı muz, folik asit zengini koyu yeşil sebze ve yapraklar, magnezyum ve B12 zengini kuruyemiş ve baklagiller depresyona yakalanmamak için yada depresyonla baş etmek için birer tercihtir. Fazla şeker ve karbonhidrat tüketimi de depresyonu tetikler var olan depresif durumu da olumsuz etkiler. 

Su Ve Depresyon

Su bedenimizin olmazsa olmazıdır. Susuz bir beden iyi olmayacağı gibi hastalıklara da her zaman açık olacaktır. Hasta bir bedenin ruhu da sağlı olmayacaktır. Vücudun %75’i, beynin %80’i sudan oluşmaktadır. Suyla bu kadar çevrili olan bir beden susuz bırakılırsa ruhi ve bedeni bunalımlar da hızla ve peşi sıra gelecektir. İnsanların bir kısmı su içmeyi ya unutur ya da içmeyi sevmez.

2 17
Bu Belirtiler Olanlar Dikkat! Depresyondasınız! 37

Bu gibi sorunlara çözüm de oldukça basittir. Su içmeyi sevmeyen biri suyu sevdiği aromatik bitkiler veya meyvelerle daha içilebilir hale getirebilir. Çeşitli nedenlerle unutulan suyun bahanesi olmamalıdır. Hatırlatıcı programlarla bu sorun da kolayca çözülebilir. Susuzluk çeşitli unutma problemlerine, sindirim rahatsızlıklarına alzahimere davetiye çıkartır.

Sindirim Problemleri Ve Depresyon 

Son yıllarda bağırsak başta olmak üzere sindirim organlarına yönelik araştırmalar artmıştır. Ve araştırmalar bağırsakların ikinci beyin olduğunu göstermektedir. Düzeni bozulan bir bağırsağa sahip bedenin duygu durumu, ruh hali iyi olmayacaktır. Kabızlık, ishal, gaz gibi sindirim problemleri sosyal yaşam kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Altta yatan bir rahatsızlık yoksa eğer, bağırsak veya sindirim problemlerinin temel kaynağı kötü veya yanlış beslenmedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir