Bronkoskopi ve Bronş Yıkama İşlemi Nedir – Nasıl Yapılır?


Bronş yıkama, bronkoskopi olarak bilinen prosedürün bir parçasıdır. Bronkoskopi, bir rahatsızlığı kontrol etmek ya da doku örneği almak amacı ile, fiber optik bir bronkoskop cihazı ile akciğerin görüntülenmesi işlemidir.

Bronkoskop cihazından akciğerin içerisine salin adı verilen çözelti enjekte edilir ve sonra geri çekilir. Bu işlem bronşiyel yıkama ya da akciğer yıkması olarak da tabir edilir. Yıkama işleminde geri çekilen sıvı kontrol edilir ve kanama, pnömoni, mantar enfeksiyonları ve akciğer kanseri türlerinin olup olmadığı teşhis edilir.

Bronş yıkaması yapılacak olan hastalara sakinleştirici verilir ve bölgesel anestezi uygulanır. Bronş yıkama işleminin yan etkileri genellikle hafiftir. Bu yan etkiler içinde boğaz ağrısı, öksürük ve uyku hali yer alır.

Akciger endoskopisi nedir
Bronkoskopi ve Bronş Yıkama İşlemi Nedir - Nasıl Yapılır? 36

Bronş Yıkamaya Nasıl Hazırlanılır?

  • Doktorlar bronkoskopi işleminden önce kan testi ve röntgen gibi bir takım testler yaparlar.
  • Hastalar bronş yıkama işleminden 6-12 saat öncesinde hiçbir şey yememelidir.
  • İşlemin yapılacağı gün herhangi bir sıvı tüketilmemelidir.
  • Hastalar kan sulandırıcı ilaç içmemelidir. Kullandığı ilaç hakkında doktora bilgi vermelidir.
  • İşlemden 24 saat önce sigara içilmemelidir.
  • İşlemi yapacak olan doktor, işlemin nasıl yapılacağını ve olası komplikasyonların hasta tarafından anlaşıldığını doğrulamak amacıyla, hastaya bir onay forumu imzalatacaktır.

Bronş Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlem genellikle endoskopi odasında yapılır. Hasta sırt üstü olacak şekilde yatağa yerleştirilir ya da bazen oturarak da yapılabilir. Doktor damar yolundan sakinleştirici bir ilaç verebilir. Bronkoskop cihazı ucunda kamera olan, ince ve esnek bir yapıya sahip olan bir cihazdır.

Bronkoskop cihazı bölgesel anestezi özelliği olan bir krem ile kaplanır. Bu sayede cihazı solunum yolunda hissetmek ve ağrı çekmezsiniz.

Bronkoskop cihazı ağız ya da burundan sokularak akciğere doğru ilerletilir. Akciğerlerin içerisi kamera ile izlenir ve gerektiği durumlarda numune almak için salin sıvısı enjekte edilir ve geri çekilir. Yeterli numune almak için bu işlem birkaç kez tekrar edilebilir. Salin adı verilen sıvı, vücutta bulunan sıvılar ile aynı tuzluluk oranına sahip olan steril bir sıvıdır.

Brons Yikama Akciger Yikama
Bronkoskopi ve Bronş Yıkama İşlemi Nedir - Nasıl Yapılır? 37

Akciğer Yıkama İşlemi Sonrası

İşlem bittikten sonra hasta solunum, ateş, tansiyon ve nabız açısından incelenir. Hastanın balgamında ya da tükürüğünde kan olup olmadığı iki saat boyunca takip edilir. İşlem sırasında anestezik ilaç verildiği için yutkunma refleksi zayıflar. Yutkunma refleksi geri gelene kadar hastanın bir şeyler yiyip içmesine izin verilmez. Hasta daha sonra su içmeye başlayabilir.

Bronşiyal yıkama işlemlerinde %90 oranında ciddi bir komplikasyon yaşanmaz. Hastalar işlemin ardından öksürük ya da boğaz ağrısı yaşayabilirler. Öksürünce kan geliyorsa, nefes almada zorluk varsa, ateş ya da göğüs ağrısı yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir