Brokoli Nasıl Tüketilmelidir? (Şaşırtan Bilgiler)


Buharda pişirilen brokoli, kaynatmak veya mikrodalgadan daha fazla besin maddesi tutmasına yardımcı olur. Bu pişirme yöntemi C vitamini ve antioksidan seviyelerini korur.

Brokoliyi buharda pişirince diğer yöntemlere göre daha fazla besin maddesi içinde kalır. Buharda pişirme yöntemi aynı zamanda brokolideki antioksidan ve C vitamini seviyelerinin de korunmasını sağlar.

Brokoli Buğulama İle Beslenme

Brokolinin Faydalari Nelerdir
Brokoli Nasıl Tüketilmelidir? (Şaşırtan Bilgiler) 36

Buharda pişirilen brokoli hemen hemen çiğ brokoli ile aynı beslenme değerlerine sahiptir. Günlük önerilen A vitamini ve C vitamini ihtiyacını karşılamak açısından buharda pişmiş brokoli son derece yararlıdır.  Brokoli aynı zamanda demir ve kalsiyum da içerir.

Brokoli buğulama yöntemi ile pişirildiği zaman neredeyse bütün besin değerleri korunur. Bazı uzmanlar brokolinin portakal kadar C vitamini içerdiğini belirtiyor. Diğer taraftan kaynatma yöntemi ile pişirilen brokolide C vitamini, folat ve B1 vitamini gibi suda çözünen besin değerleri suya karışır. Sonuç olarak bu yöntemde brokoli besin değerlerini kaybetmiş olur.

Ayrıca brokoli kalori açısından düşük bir değere sahip olduğu için, diyet yapan kişiler rahatlıkta bu sebzeyi bolca tüketebilir. Brokoli günlük önerilen K vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayacak düzeyde K vitamini içermektedir. Aynı zamanda folat, B6 vitamini, niasin, potasyum ve lif kaynağıdır.

Brokoli karbonhidrat açısından çok düşük değere sahip olduğu için diyet yapanlar tarafından sıkça tüketilen bir besindir.

Brokoli Nasil Tuketilmelidir
Brokoli Nasıl Tüketilmelidir? (Şaşırtan Bilgiler) 37

Brokoli Ne Zaman Pişirilmeli?

Taze brokoli yemeyi tercih ederseniz mümkünse brokoliyi aldıktan hemen sonra pişirerek tüketmeye çalışın. Bir süre dolapta saklayacak ve sonraki günlerde tüketecekseniz dondurucuda saklamanız en doğrusu olacaktır. Brokoliyi haşlamak için kaynar suyun içerisine bırakarak 30 saniye bekletin ve hemen ardından soğuk suyun içine daldırın. Bu şekilde yaparak vitaminleri, mineralleri ve brokolinin canlı rengini korumuş olursunuz.

Taze olan brokoli buzdolabında birkaç gün boyunca saklanabilir. Dondurulduğu zaman besin değerlerini korumak açısından en fazla 8-10 ay kadar saklayın. Mümkünse bu kadar uzamadan tüketin. Ayrıca pişirme süresini kısa tutmaya gayret gösterin. Bu sebze yeşil rengini korumalıdır ve kahverengiye dönmemelidir. Pişirme süresi uzarsa brokolinin rengi de değişir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin besin değeri oldukça fazladır. Bu sebzede sağlığı destekleyen antioksidanlar bol miktarda bulunur. Besin değerlerinin büyük çoğunluğunu koruyan buğulanmış brokoli, sağlık açısından yararlarını elde etmenize yardım eder.

Antioksidanlar vücutta hastalık ve enfeksiyona yol açabilecek serbest radikallere karşı savaşır. Uzmanlara göre sebzeler arasında kalori başına en yüksek antioksidan değerine sahip olan sebze brokolidir. Bazı uzmanlar bu sebzenin kalp damar sağlığı için süper bir besin olduğun belirtiyor. Yalnıza kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olmakla da kalmayıp kansere karşı da koruma sağladığı düşünülüyor.

Sağlık bir beslenmenin parçası olarak brokoli tüketmek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kolesterol seviyelerinde düşmeye yol açtığı gibi bağışıklık fonksiyonun da gelişmesini sağlar. Sağlık açısından faydalı olan etkilerin bazıları brokolinin vitamin, mineral ve lif içermesinden kaynaklanmaktadır. Diğer yararları ise brokolinin sahip olduğu sülforafan ile alakalıdır.

Sülforafan ile alakalı yapılan çalışmalar neticesinde sülforafanın, pankreas kanseri bulunan hastalarda tümörlerin büyümesini bastırdığı ve kanserli hücreleri ilaç tedavisine karşı daha yatkın hale getirdiği görüldü.

Sonuç olarak brokoli sülforafan içeriği sayesinde kansere karşı da oldukça faydalı bir sebze olarak kabul ediliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir