Brokoli Kilo Vermeye Yardımcı mı?


Brokoli hemen her diyette önerilen harika sebzelerden birisidir. Kalorisi düşük olduğu için hemen her diyette brokoli yer alır. Aynı zamanda yoğun lif içeren bir sebze olduğu için sindirim sistemine katkıları da çok fazladır. Brokoli vücutta yağların parçalanması konusunda büyük bir katkı sağlar. İçerisindeki kimyasallar hem tok tutucu, hem toksin atıcı hem de kilo verdirici özelliklere sahiptir. 

Kilo Verme ve Beslenme İlişkisi

Spor yapmak kilo vermenin en önemli tarafı gibi görünebilir. Ama özellikle belirli bir yaştan sonra kilo vermek için beslenmek çok daha büyük bir önem taşır. Özellikle zararlı atıştırmalıklardan uzak durmak kilo vermenin e önemli ayaklarından birisidir. Porsiyonları azaltmak ve gereksiz yere yemek yememek gibi alışkanlıkların kazanılması çok önemlidir. Hem fazla yememek hem de vücudumuz için gereken her türlü besini almak gerekiyor. İşte vücudumuz için gerekenleri alma konusunda brokoli yardımcı olacak besinlerden birisidir. 

Brokolinin İçeriği

Bir fincan çiğ brokoli ve pişmiş brokoli arasında kalori açısından fark vardır. Bir fincan çiğ brokoli 30 kalori iken, pişmiş brokoli ise 54 kaloridir. Çiğ brokoli 30 kalori olmasına rağmen bir gün içinde almanız gereken C ve K vitaminlerinin tamamından fazlasını içerir. Bunun dışında brokolinin içerisinde B6 ve A vitaminleri ve de folay bulunur. Yani bir fincan kalori ile günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz.   

BROKOLİ VE KARNABAHAR TARİFİ/FIRINDA KARNABAHAR BROKOLİ TARİFİ/ DİYET SEBZE  YEMEKLERİ TARİFLERİ - YouTube

Yedikçe Kilo Verdiren Sebze

Brokoli içerisinde su miktarı çok yoğundur. Brokolinin neredeyse yüzde 90’ı sudan oluşur. Bununla birlikte lif açısından da çok zengindir. Bu durum onun midemizde ve sindirim sistemimizde daha çok yer tutmasını ve tok kalmaya yardımcı olmasını sağlar. Brokoli yedikçe kilo verdiren besinler arasında kabul edilir. Hem tok kalma hem de yağ yakımı konusunda önemli bir kaynaktır. Diğer besinlerin sindiriminde de etkilidir. Sindirim sistemimize katkıda bulunur ve de kabızlık ya da diğer bağırsak problemlerine de çözüm getirir. Bu özellikleri sayesinde kilo verme konusunda tam donanımlı bir yardımcı olarak tanımlanabilir. 

Brokoli Nasıl Kilo Verdirir?

Brokoli yüksek oranda C vitamini, krom ve kalsiyum içerir. Vücudun yağ yakımını hızlandıran ve de metabolizmayı ateşleyen bileşiklerden en önemlisi karnitindir. Kartinin sentezlenmesi ve devreye girmesi içinse C vitamini gereklidir. Brokoli bu desteği fazlasıyla sağladığı için kilo verme konusunda çok etkilidir. Kalsiyum ise hem var olan yağ hücrelerinin parçalanmasını hem de yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engeller.

Brokolinin diyetlerdeki yeri - Sağlıklı Beslenme

Krom ise karbonhidratlar üzerinde etkilidir ve vücudun insülin faaliyetlerini de düzenler. Bu üç bileşen bir araya gelince brokoli hızla kilo verdiren bir sebze haline gelir. Bir diğer önemli faydası ise kükürt içerdiği için kansere karşı savaşmasıdır. Kükürt hem vücudu koruyan hem de temizleyen çok önemli bir fitokimyasal olarak kabul edilir. Brokoli kükürt açısından da zengindir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir