Boyun ve Sırt Ağrısı Olmadan Karın Egzersizleri


Daha önce boyun ve sırt yaralaması yaşadıysanız, bazı karın egzersizlerinin bu alanları daha da kötüleştirebileceğini bilmelisiniz. Neyse ki, bazı taktikler sayesinde egzersizlerden zarar görmemek mümkündür.

Ağrı, Zorlanma ve Egzersiz

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre, insanların yüzde 80’i yaşamları boyunca sırt ağrısı yaşıyor. Mayo Clinic, sırt ağrısının artrit, omurga, kas ile ilgili sorunlardan kaynaklanabileceğini söylüyor.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi, boyun ağrısının da çok yaygın olduğunu söylüyor. Boyun ağrısı; kemikler, eklemler, tendonlar, bağlar ve sinirler ile ilgili sorunlar neden olabilir. Belki de önkollarınızı, omuzlarınızı veya başınızı bir şekilde yaraladığınız içinde boyun ağrısı mümkündür.

Uyarı

Boyun ve sırt ağrısı ciddi bir yaralanma belirtisi olabilir. Ağrınız birkaç günden fazla sürerse, yaralanmanız gerginlikten daha ciddi olabilir. Uzun süreli veya düzenli ağrı yaşarsanız bir doktora görünmeyi veya fizyoterapiste danışmayı düşünün.

boyun ve sirt agrisi
Boyun ve Sırt Ağrısı Olmadan Karın Egzersizleri 36

Mekik gibi birçok popüler egzersiz, mevcut sırt ve boyun yaralanmalarını ağırlaştırabilir. Ayrıca boyun ruloları gibi bazı ısınma egzersizlerinden ve belirli ağırlık çalışması egzersizlerinden kaçınmak isteyebilirsiniz. Ancak bu, egzersizden tamamen kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Boyun gerginliği veya sırt gerginliği olmadan egzersizleri seçmek çok önemlidir. Aslında, ağrınızı azaltabilecek ve daha fazla yaralanmayı önleyebilecek kötü bir sırt ve boyun için temel egzersizler bile vardır.

Güvenli Şekilde Temeli Güçlendirme Egzersizleri

Sırta veya boyuna zarar vermeden güçlendirmek mümkündür. Aslında, Harvard Health Publishing ve jama Internal Medicine’in Ocak 2016 sayısında yayınlanan bir makale, egzersizin aslında sırt ve boyun ağrısını önleyebileceğini bildirdi. Harvard Health Publishing, tahtalar için egzersizi veya ağız kavgası değiştirmenizi önerir, çünkü tahtalar sırtınızı ağız kavgası eğiliminde olduğu gibi zorlamaz. Tahtalar ayrıca vücudunuzun ön, arka ve yanları boyunca çeşitli kasları çalıştırmanın ek bir avantajına sahiptir. Ağız kavgası sadece birkaç kasınızı harekete geçirir. Cleveland Clinic ayrıca yan plank ve makas tekme gibi egzersizleri önerir. Kuş köpeği gibi daha yumuşak hareketler de kötü bir sırt ve boyun için iyi temel egzersizler olabilir. Kuş köpeği özellikle iyi bir egzersizdir, çünkü biri stabilite topundaki kuş köpeği olan çeşitli varyasyonlara sahiptir. Vücudunuzun topun üzerine yerleştirildiği yeri değiştirerek bu egzersizi kendiniz için kolayca daha zor veya daha kolay hale getirebilirsiniz. Basit egzersizler bile sırtınızı veya boynunuzu incitmeden çekirdeği güçlendirmeye yardımcı olabilir.

egzersiz
Boyun ve Sırt Ağrısı Olmadan Karın Egzersizleri 37

 Harvard Health Publishing, sandalye standları, tek bacak asansörleri, topuk asansörleri ve yan bacak asansörleri gibi egzersizleri boyun gerginliği olmadan iyi egzersizler olarak önerir. Ayrıca, üst vücudunuzu bir masa gibi yükseltilmiş bir yüzeye yaslamanızı içeren bir ön tahta gibi tahtanın biraz daha kolay varyasyonlarını deneyebilirsiniz. Boyun veya sırt ağrınızı hafifletmek için daha fazla egzersiz yapmaya çalışıyorsanız, bazı egzersizlerin diğerlerinden daha yararlı olabileceğini unutmayın. Fizik Tedavi Bilimi dergisinin Mart 2015 sayısında yayınlanan bir inceleme, temel kuvvet antrenmanı egzersizlerinin sırt ağrısının hafifletilmesinde özellikle yararlı olabileceğini bildirdi. Vücudun derin gövde kaslarını hedef alan bu egzersizler arasında gövde dengesi egzersizleri, segmental stabilizasyon egzersizleri ve deve veya kedi pozisyonları gibi dinamik egzersizler bulunur. Sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabilecek diğer egzersizler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Amerikan egzersiz Konseyi tarafından önerilen Dr. Stuart Mcgill’in alt sırt egzersizlerine göz atabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir