Boy Uzatmak İçin Omurganızı Gerdirme Yöntemleri


Belirli bir yaştan sonra uzamanın mümkün olmadığını herkes biliyor. Ama duruş, zayıf kaslar ve zayıf kemikler yüzünden olduğunuzdan daha kısa görünme ihtimali olduğunu da bilmelisiniz. Omurganızı şekillendirecek ve mümkün olan en uzun halinize erişebileceğiniz bazı egzersizler de vardır. Bunları yaparak kemik ve kaslarınızı en uzun haline getirebilir ve çok daha uzun görünebilirsiniz. Bu hareketleri düzenli olarak yaparsanız kesinlikle görünüşünüzü daha uzun hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda daha esnek bir vücuda ve daha güçlü kaslara sahip olabilirsiniz.

Yoğun Yan Omurga Germe Hareketi Nasıl Yapılır?

Bu hareketi yapmak için önce ayakta durun ve rahat bir şekilde nefes alıp verin. Daha sonra sol ayağınızı fazla değil ama yarım adım olacak şekilde öne çıkarın. Sağ dizinizi biraz çevirip her iki dizinizi de düzelttikten sonra kollarınızla dirsekleri saracak şekilde arkaya doğru sarılın.

Omuzlarınızı biraz geriye doğru çekerek ellerinizi aşağıya doğru uzatın ve göğsünüzü ve ardından çenenizi sol bacağınıza doğru uzatıp gerdirin. Çenenizle bacağınıza dokunmaya çalışın. Nefes alıp vermeye devam ederken ellerinizi yere doğru koyup ayak parmaklarınıza doğru yürütün. Bu şekilde başlangıçta on saniye daha sonra ise 30 saniye olacak şekilde bekleyin. Yavaşça yukarı kalkıp aynı şekilde solunuza doğru hareketi tekrarlayın.

GÖĞÜS KAFESİNİ AÇACAK 4 ESNEME HAREKETİ - FitBlog.com.tr

Köpek Pozisyonu

Bu pozisyon biraz masa üstü pozisyonuna benziyor. Öncelikle dört ayak üzerinde durarak diz, kalça ve omuzlarınızı hizalamaya çalışın. Ayak parmaklarınızı kıvırdıktan sonra ise öne doğru yürümeye çalışın. Belinizi inek duruşundakine benzer şekilde yukarı doğru gerin ve ayaklarınızı kalçanıza doğru hareket ettirin. Bu pozisyonda biraz daha durarak kendinizi germeye çalışın.

Alnınızı yere koyarak da bedeninizi yukarı doğru gerdirmeye çalışabilirsiniz. Ama boynunuzda bir germe ve ağrı hissetmemeniz gerekiyor. Bu şekilde dururken nefes alıp vermeye devam edin. Vücudunuzu arkaya doğru gererek omurganızı gerebildiğiniz kadar gerin. her gün hareketi yapabilirsiniz. Ama öncelikle otuz saniye dururken giderek süreyi arttırın. 60 saniye kadar beklemeye çalışın. Yavaşça ayağa kalkarak hareketi bir kaç kere tekrarlayın. 

Çocuk Duruşu

Genel olarak pilates hareketlerini sonlandırırken yapılan çocuk duruşu yine yüz üstü yapılan germe hareketlerinden birisidir. Bu duruş sırasında iki kolunuzu öne doğru gererken kalçanızda ayaklarınızın üzerine tam olarak oturmaya çalışın. Uzanabildiğiniz kadar uzanırken kalçanızı kaldırmamaya da dikkat edin. Bu hareketi de otuz saniye kadar bekleyerek yapın. Günde bir kaç defa düzenli olarak yapabilirsiniz. 

Skolyoz Nedir? Skolyoz Egzersizleri ve Tedavisi | edoktorTV

Kelebek Pozisyonu

Oturarak yapılan ve omurgayı gerdiren yoga hareketlerinden bir diğeri ise kelebek pozisyonudur. Omurgada bulunan bağ dokusunu gerdiren bu hareket aynı zamanda sırt kasları için de iyidir. Bu duruş için ayak tabanlarınızı birbirine değdirmeniz ve birleştirmeniz gerekir. Dizler iki tarafa düşecek şekilde leğen kemiğimizden öne doğru uzanarak vücut katlanır.

Bu şekilde vücudunuzun uzanabildiği en uzak noktayı seçtikten sonra ellerinizi tabanlarınızda birleştirmeniz gerekir. Hareketi yaparak omurganızın gerildiğini hissetmeli ve durabildiğiniz kadar durmalısınız. Bu hareketleri genel olarak sabah saatlerinde hatta altı ve sekiz arasında yaparsanız güne çok daha iyi başlamış olursunuz. Her gün düzenli olarak yaparsanız kısa zamanda faydasını görürsünüz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir