Bokstan Kaynaklanan Bilek Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir


Spor tutkunları birçok kategorisi olan aktivitelerden edinerek sağlıklı bir vücut yapısına sahip olurlar. Ancak bilinçsizce yapılan spor aktiviteleri istenmeyen sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Ünlü bir spor dalı olan boks yanlış bir hareket dolayısıyla bilek ağrısını ortaya çıkarabilir. Her yumruğun arkasında yer alan bütün kuvvetle, bir boksörün elleri ve el bilekleri dahi dayak atabilir. Bu durum özel olarak boksör yumruk atarken uygun formu kullanmadığında veya bir kavgadan veya ağır çantada çalışmadan önce bileklerini yeterince ısıtmadığında geçerli bir detaydır. Bunun sonucunsa ise halkadan uzak tutabilecek ve hatta acil bir operasyon gerektirebilecek bilek ağrısına sebep olabilir.

Eğitim Hataları Ağrıya Sebep Olur

Spor olarak boks kategorisini seçen birçok boksör, devamlı olarak ağır bir çantaya veya rakibe çarpmaktan dolayı bileğinde aşırı bir yaralanma ve ağrı yaşar. Bu tür bir yaralanma, kaslar, bağlar, lifler ve tendonlar, iyileşmeleri için yeterli zaman olmadığından dolayı, delme gibi yenilenen eylemler esnasında maruz kalınan strese uyum gösteremediklerinde oluşur.

1 36
Bokstan Kaynaklanan Bilek Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir 36

Bununla birlikte, eğitimde yaşanan hatalar yetersiz bilek desteği ile daha da kötü bir hale gelir. Aşırı kullanım yaralanmaları, karpel tünel sendromuna ve tendinite hastalığına sebep olabilir. Bokstan kaynaklanan aşırı adele  yaralanmalarla ve bilek ağrısıyla başa çıkmak için uygun şekilde ısınmak önemli bir konudur.

Boks Yaralanmalarına Uygun Isının

Boks yaralanmaları için bileklerinizin uygun büyüklükte üretilen boks el sargılarıyla sıkıca sarıldığından oldukça emin olun ve vücudunuzun bu yüksek etkili aktiviteden uzaklaşmasına izin vermek için kısa aralıklarla molalar uygulayın. Bu sorunu tedavi etmek için uzun bir süre dinlenin, vücudunuzda oluşan şişliği azaltmak için de buz küpleri uygulayın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurarak geniş kapsamlı muayene olun.

1 37
Bokstan Kaynaklanan Bilek Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir 37

Bilekte Oluşan Osteoartrit

Bilekte oluşan ve osteoartrit adı aile bilinen ağrı, eklemlerinizde önemli bi görev yapan kıkırdak sisteminin parçalanmaya başladığında ağrıya ve acıya neden olduğunda meydana gelir. Bu durum, eklemlerinizdeki normal aşınma ve yıpranma sebebiyle yaşlandıkça doğal yolla gerçekleşir. Ancak boksörler, ağırlık taşıma çalışmalarına aşırı talep ve bileklerin yumruk atmak zorunda olduğu sabit kuvvet sebebiyle ellerde ve bileklerde osteoartriti daha çok yaşarlar. Destekleyici bileklik kullanmak ağrının bir kısmını yüksek seviyede hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Osteoartrit ağrısı ile karşılaştığınızda ağır torbaya yumruk atmaya ara vermeniz gerekse de, doktorlar aslında aktiviteyi, ağrıyı kontrol etmenin en iyi yollarından biri olarak tavsiye etmektedir. Bazı doktorlar kıkırdak yapınızı korumak için glukozamin takviyeleri almayı önerecektir. Fakat  bilek ağrınızı tam anlamıyla tedavi etmek için en iyi  yöntemi doktorunuz söyleyecektir. Carpel patronu ise, birçok boksörün el bileklerinde ağrıya sebep olabilen bir tür el yaralanmasıdır. Bu durumda da doktorların tavsiyelerine uymak gereklidir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
2
hate
confused confused
3
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
2
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir