Boğazdaki Balgam Nasıl Atılır? (Evde Pratik Çözümler)


Üst solunum yolu hastalıkları ya da alerji ile uğraşmak, beraberinde gelen semptomlar ile çekilmez bir hal alabilir. Örneğin yutkunurken boğazda balgam hissi, rahat nefes almayı zorlaştırır ve gece uyumanıza engel olabilir. Ancak evde balgamı sökmek ve atmak için yapabileceğiniz  bazı uygulamaz vardır.

Bol Su Tüketin

Bol su icerek balgam atmak
Boğazdaki Balgam Nasıl Atılır? (Evde Pratik Çözümler) 37

Vücutta mümkün olduğu kadar sıvı bulunması için özellikle bol miktarda su için. Su, solunum sisteminizde birikmiş olan balgamın incelmesini sağlar ve böylece öksürük ile balgamı daha rahat bir şekilde atabilirsiniz. Aynı zamanda burnunuzda biriken mukus da aynı şekilde daha rahat bir şekilde dışarı atılır.

Sıcak olan sıvılar daha iyi etki gösterebilir. Bunun sebebi ise sıcak bir sıvıyı yudumlarken burundan soluğunuz buhar, balgamı yumuşatır ve boğazı yatıştırır. Bu sıcak sıvı bir çay, nane limon, ada çayı ya da kahve olabilir.

Nemli Hava Soluyun

Sıcak duş aynı zamanda nemli bir ortam anlamına da gelir. Sıcak bir duş, evde balgam söktürmek ve atmak için iyi bir yol olabilir. Çünkü sıcaklık sayesinde balgam yumuşar ve gevşer. Aynı zamanda sıcak duş , mukusların sinüslerden boşalmasını sağlar ve öksürüğü daha yumuşak bir hale getirerek balgamın atılmasını kolaylaştırır.

Nemli hava solumanın başka bir yolu ise, içinde bulunulan odanın içine nem sağlayan yöntemler kullanmaktır. Kaloriferler yanıyorsa, peteğin üstüne ya da yanına bir hazne içine su koyarak, petek ısındıkça suyun buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde buharlaşan su, odaya nem kazandırır. Bunun dışında bir su ısıtıcıyı odanın içinde kaynatarak bekletebilirsiniz. Kaynamış olan sudan bir süre buhar çıkacak ve bu buhar odaya bir miktar nem kazandıracaktır.

Peteğin üstüne asacağınız bir su haznesi sürekli orada kalabilir. Su ısıtıcı ile odayı nemlendirme işlemini ise, ihtiyacınıza bağlı olarak gün içinde birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Bogazdaki Balgam Nasil Atilir
Boğazdaki Balgam Nasıl Atılır? (Evde Pratik Çözümler) 38

Ağız Gargarası Yapmak

1 bardak orta sıcaklıkta bir suyun içinde yaklaşık 1 çay kaşığı tuz atarak iyice karıştırın. Bu karışım ile boğazınızı gargara yapın. Bu işlem boğazda bakterilerin büyümesini azaltır ve balgamın atılmasını sağlar.

Aynı şekilde burun spreyi de kullanabilirsiniz. Eğer doktor tarafından verilmiş bir burun spreyiniz yoksa, bir eczacıya danışarak burun spreyi alabilirsiniz. Burun spreylerinin içinde bulunan şey de esasen tuzlu sudan ibarettir. Burun spreyinin nasıl kullanılacağı hakkında eczacıdan mutlaka bilgi isteyin.

Evde burun spreyi hazırlamak isterseniz bu da mümkündür. 1 su bardağı kaynatılmış ve soğutulmuş suyun içerisinde yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. İyi karıştırın. Ortaya çıkan karışımı burun spreyi olarak kullanabilirsiniz.

Vücudun Pozisyonu Önemlidir

Vücut dik olduğu zaman, balgamın boşalması daha kolaydır. Yattınız zaman ise balgam boğazda birikmeye başlar. Bunun en net kanıtı, sabah uyandığınız zaman boğazınızda balgam birikmesi yaşamanızdır.

Bu sebepten gün içinde mümkün olduğu kadar dik kalmaya çalışın. Dinlenmeyi yatarak değil oturarak gerçekleştirebilirsiniz. Oturduğunuz zaman rahat etmek için başınızı birkaç yastıkla destekleyebilirsiniz.

Balgam cikarma egzersizleri
Boğazdaki Balgam Nasıl Atılır? (Evde Pratik Çözümler) 39

Öksürük ile Balgam Atmak

Sıvı alımını arttırdığınız ya da nemli bir hava soluduktan sonra, solunum solundaki balgamın atılmasına yardımcı olması için öksürerek boğazınızı temizleyebilirsiniz.

Öksürük hissinin tetiklemek için ciğerinizdeki tüm havayı sonuna kadar üflemeyi ya da derin bir nefes almayı deneyebilirsiniz.

Balgam Söktürücü İlaç

Reçetesiz olarak satılan balgam söktürücü ilaç kullanmak, balgamı atmak için yardımcı olabilir. Bir eczacıya danışarak sizin için uygun bir balgam söktürücü alabilirsiniz. Balgam söktürücünün türü ve içeriği kişinin yaşına, kilosuna ve hastalık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu yüzden mutlaka bir eczacıya danışmak gerekir.

Öte yanda öksürük refleksi balgamın atılmasını ve boğazın temizlenmesini sağladığı için, öksürüğü baskılayan ilaçları kullanmak doğru olmayabilir. Öksürük, solunum yolundaki yabancı cisimlerin atılmasını sağlamak için vücudunuz vermiş olduğu doğal bir tepkidir. Bu yüzden gerekli olmadıkça öksürük ilacı kullanmamanız gerekir.

Tavuk Suyu Şifası

Tavuk çorbası bir mucize olmasa bile, alerji ve soğuk algınlığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Et suyu, aynı sıcak bir duş gibi balgamın incelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda çorba içerek vücuda sıvı kazandırmış olursunuz. Bunun sonucu olarak da daha iyi hissedersiniz. Sonuç olarak sıcak bir tavuk çorbası iki yönden de balgamın atılması için iyi gelir.

Uyarı

Yoğun bir kıvamda ya da aşırı miktarda balgamınız varsa ya da birkaç hafta boyunca süren öksürüğünüz varsa doktora danışmanız gerekir. Ateş, nefes darlığı, kilo kaybı, halsizlik ya da öksürürken kan gelmesi gibi durumlarınız varsa yine doktora giderek tıbbi yardım almanız gerekir.

Çocuklarda herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka bir çocuk doktoruna danışmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir