Böbrek Stent ile Nasıl Spor Yapılır?


Boşaltım sistemi böbreklerden, üretradan, mesaneden ve üreterlerden meydana gelir.  İdrar böbreklerde üretilir ve üreterleri geçici olarak depolandığı mesaneye boşaltır. İdrar yaparken idrar mesaneden üretranın içinden dışarıya doğru geçer. Bazı insanlarda üreteral darlık meydana gelebilir. Üretral darlık geçici veya kalıcı olarak böbrek stent ile tedavi edilir. Bu cerrahi müdahale egzersiz yapma kabiliyetinizi etkileyebilir.

Böbrek Stent Nedir?

Üretra, pelvik kırıkları gibi yaralanmalar ya da sürekli yaşanan idrar yolu enfeksiyonları sebebi ile zarar görebilir. Üretral darlıklar ve tıkanmalar böbrek stent takılarak tedavi edilir. Böbrek stent, plastik ya da metalden yapılmış esnek ve içi boş bir tüptür. Doktorunuz stenti yerleştirmek için üretra içine endoskop adı verilen bir alet yerleştirir. Stentin doğru bir biçimde yerleştirildiğinden emin olmak için floroskopi adı verilen özel bir röntgen kullanılır. Böbrek stent takma işlemleri genellikle ayakta tedavi prosedürleri uygulanarak yapılır.

Bobrek Stent Nedir

Yürüyüş Yapmak Komplikasyonları Önler

Böbrek stent takma işlemi küçük bir prosedür olarak kabul edilir. Ancak egzersiz sağlığınızı geri kazanmak için önemlidir. Genellikle böbrek stent takma işleminden kısa bir süre sonra ayağa kalkmanız ve yürümeniz beklenir. Yürüyüş yapmak, kan pıhtılaşması veya zatürre gibi istenmeye durumları önlemek için yardımcı olabilir. Böbrek stent takma işlemi sırasında uygulanan prosedürlerde aldığınız ilaçlar ya da daha sonra aldığınız ağrı kesiciler başınızın dönmesine neden olabileceğinden ve dengenizi tehlikeye atabileceğinden,  yürüyüş yapmaya başladığınız zaman ilk birkaç yürüyüşte yanınızda yardım edecek birisi olmalıdır.

Böbrek Stent ile Egzersiz Yapmak

İnsanlar böbrek stent takma işlemleri gibi prosedürlere farklı tepkiler verir. Stent takılıyken yorucu egzersizleri yapmak mümkün olsa bile, bazı insanlar bu egzersizleri yaparken kolayca yorulduğunu fark eder.  Aşırı fiziksel aktivite yapmanız durumdan idrar yaparken rahatsızlık hissedebilirsiniz ya da idrar yaparken kan gelme durumu da söz konusu olabilir. Böbrek stent takılı olması durumunda fiziksel aktivitelerinizi dengeli ve hafif bir şekilde yapmanız öneriliyor. Daha önceden alışmış olduğunuz ve koşu içeren bir egzersiz programınız varsa, stent çıkartılana kadar bu egzersizi programınızdan çıkarmanız gerekecek. Bunun yerine hafif bir yürüyüş egzersizi yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

bobrege stent takildiktan sonra nelere dikkat edilmeli

Böbreğe Stent Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı egzersizler böbrek stent ile daha zor bir hal alabilir. Erkek bir bisikletçiyseniz, böbrek stentle bisiklet sürerken rahatsız olabilirsiniz. Üretra penisin tabanı boyunca uzanır ve bisiklet koltuğundaki sürtünme rahatsızlığa sebep olabilir. Aerobik dans gibi pelvisin fazlaca hareket etmesine neden olan kuvvetli egzersiz de rahatsız edici olabilir. Doktorunuz böbrek stent alındıktan ne kadar sonra egzersiz yapacağınızı ve ne zaman kendi normal egzersiz programınıza devam edebileceğinizi size söyleyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir