Bitkisel Selülozun Vücuda Zararı Var Mı?


Sebzelerin sağlık için iyi olmasının farklı nedenleri bulunmaktadır. Bitkisel selüloz da bu nedenlerden biridir. Bu sistem sayesinde insanların bağırsaklarının iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan ve bağırsakların hastalanmamasına destek olan doğal bir diyet lifi temin edilmiş olmaktadır. Ancak güvenli bir gıda takviyesi olmasına karşın bazı zamanlarda olumsuz haberlere konu başlığı olduğu da görülmektedir. Sağlıklı beslenme açısından bu tür katkılar temel besin maddesi olarak tanımlanabilmektedir. Lakin bu çözünmeyen lif türü çok fazla tüketilmesi halinde zararlı sonuçlar da getirebilmektedir.

Meyve lifleri olarak da tanımlanan pektin ya da benzer lif türlerinin tamamında oluğu gibi selüloz da genel manada ağaç kabuğundan temin edilmektedir. Yapılan ekstrakte işleminden sonra gıda takviyesi olarak kullanılmaya başlanmaktadır. Fakat bu durumun sebze tüketiminden keyif alınmasının ya da besin liflerinden tam manası ile fayda sağlanmasının önüne geçilmemesi gerekmektedir.

Selüloz Tüketim Önerileri

Polisakkaritler bir karbonhidrat türüdür. Ancak bu karbonhidrat türü birbirine bağlı olan on binlerce farklı nişastadan oluşmaktadır. Colorado Eyalet Üniversitesi’ne göre ise selüloz bir polisakkarittir. Şekerin depolandığı ya da bitki hücre duvarına destek sağlayan katı yapıyı oluşturduğu hemen her bitki türünde de bulunma avantaj vardır. Selüloz tüketiminin yanı sıra selülozdan kâğıt, ahşap ya da pamuk gibi alternatif ürünler yapılmaktadır. 2016 yılının mart ayında BioCrystals Journal aracılığı ile yayımlanmış olan bir makale, selülozdan yağ ikamesi ve topraklamanın önüne geçilmesi açısından da fayda sağlanabilmektedir. Farklı alanlarda aktif olarak kullanılması selülozun gıda şeklinde kulağa çekici gelmemesine neden olabilmektedir. Fakat meyve ve sebze tüketimi çerçevesinde de selüoz tüketilmiş olacak ve faydalarından istifade edilebilecektir.

seluloz
Bitkisel Selülozun Vücuda Zararı Var Mı? 36

Selülozun İnsan Sağlığına Faydaları

Bitkisel selüloz insan vücudu tarafından sindirilememektedir. Sindirim açısından gerekli olan enzimlerin vücutta bulunmaması yüzünden çözünmeyen bir lif olarak bilinmektedir. Bahsedilen durumun sonucu ise selülozda yer alan şeker diğer karbonhidratlarda olduğu gibi enerji sağlanması açısından kullanılamamaktadır. Fakat buna karşın tüketim sonrasında bağırsaklardan geçerken oldukça önemli işlevlere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Kabızlık sorunu yaşayanların dışkılarında nem bulunmamaktadır. Lif ise bu sıkıntıya neden olan sorunu ortadan kaldırmaktadır. Mayo Klinik selüloz lifinin diğer lif türlerinin tamamında görülen kalp hastalığını önlemede yardımcı olduğunu açıklamıştır. Aynı zamanda tüketim, bazı kanser türlerine yakalanmak ve diyabet sorunu yaşamak riskleri de aza indirgemektedir. Selüloz yemenin vücutta yer alan iltihabı azaltmak, kolesterolü ve kan basıncını kontrol etmek gibi faydaları da bulunmaktadır. Ayrıca lif oranı yüksek olan yiyecekler daha doyurucudur. Bu da kilo kontrolü ya da yönetimi yapanlara yardımcı olmaktadır. Selülozun kadınlarda ve erkeklerdeki günlük tüketim miktarı aynı değildir. Kadınlar için 25 gram erkekler için ise 38 gram yeterli gelmektedir.

Bitkisel Selülozun Yan Etkileri

Bitkisel selülozun çok fazla tüketilmesi durumunda ya da lif miktarları ani bir şekilde yükseltildiğinde şişkinlik, gaz ya da ishal gibi etkiler görülebilmektedir. İnsanların günlük yemeleri gerekli olan sebze miktarı yaş, cinsiyet ve gün içerisinde ne kadar hareketli olunduğuna göre değişim göstermektedir. Ancak bu alanda önerilen genel rakamlar bir ila üç bardaktır. Normal şartlar altında uzmanlar tarafından önerilen miktarların tüketilememesi halinde kademeli olarak eklenme yapılmalıdır. Böylelikle yan etkilerin oluşturacakları riskler azaltılabilecektir. Bu alanda bol bol sıvı tüketmek de önemlidir. Çünkü yeteri kadar sıvı alınmaması halinde tüketilen selüloz dışkının daha sert hale gelmesine ve kabızlığa neden olacaktır.

seluloz zararlari
Bitkisel Selülozun Vücuda Zararı Var Mı? 37

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir