Bisiklet Sürmek Bacak Kası Yapar mı? Bisiklet Kullanmanın Vücuda Faydaları


Eğer daha ince ya da daha kalın, daha orantılı, uzun ve düzgün görünen bacaklara sahip olmak ister. Bunun için yapılan önerilerden birisi de bisiklet sürmektir. Peki, bisiklet sürmek bacaklarımızı nasıl etkiler? Sadece bisiklet sürerek istediğimiz bacaklara sahip olabilir miyiz? Bisiklet sürmek aslında kardiyovasküler olarak sınıflandırılan bir egzersizdir.

Yani doğrudan kalbimizle bağlantılı olduğu için kardiyo ve kilo verme egzersizi olarak kabul edilebilir. Ciddi oranda kalori yakımı sağladığı için de tavsiye edilen bir egzersizdir. Ama sadece bisiklet sürerek istediğiniz gibi bacaklara kavuşmanız mümkün değildir. Çünkü bacak kasları için mutlaka ağırlık antrenmanlarına da ihtiyacınız olur.

Bisiklet Sürmek Ne İşe Yarar?

Bisiklet sürmek herkesin kardiyovasküler dengesini korumasına yardımcı olur. Böylece daha zinde bir vücuda ve daha sağlam bir kalbe sahip olunabilir. Yağ ve kalori yakımı için de kesinlikle önerilen spor dallarından birisidir. Yakın mesafede bir işiniz varsa ya da pazara gitmek için bir vasıta arıyorsanız bisiklet tam size göredir. Hem işe, hem markete hem de pazara bisikletle gidebilirsiniz. Böylece yağ yakar ve çok daha zinde kalabilirsiniz. Ama bacaklarınıza form kazandırmak ve inceyse daha kalın yapmak için bisiklete biniyorsanız bunun yeterli olmayacağını da bilmelisiniz.

Egzersiz Bisikleti Mi, Yürüyüş Mü?

Bisiklet Sürmenin Bacak Kasına Yararı

Bisiklet yarışı ile ilgilenenler ve her gün profesyonel olarak dağ bisikleti sürenler ve buna benzer olarak bisiklet kullananlar bisiklet kullanarak bacaklarınızın daha kalın ve daha formda olacağını söyleyebilir. Ama günlük olarak oldukça kısa mesafelerde bisiklet kullananlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bisiklet sürmek bacakları forma sokmak için sayılabilecek olan ilk egzersizlerden değildir. Daha formda ve daha güzel bacaklar için mutlaka önce hafif daha sonra ise daha ağır ağrılıklarla bacaklarınızı güçlendirmeniz gerekir. Ağırlık antrenmanları vücudunu forma sokmak isteyenler için özellikle önerilen antrenmanlar arasındadır. Bacaklar için de ağırlık çalışmak gereklidir.

Bacaklar Nasıl Forma Girer?

Çoğu insan daha kalın ve kaslı bacaklara sahip olmak için bisiklet kullanmayı ilke seçenek olarak düşünebilir. Ama aslında bisiklet daha çok yağ yakıcı ve bacak inceltici bir egzersiz olarak düşünülmelidir. Düzenli olarak bisiklet kullanan bir kişi daha ince bacaklara ve gittikçe azalan bir yağ oranına sahip olabilir. Ama bacaklar için yapmanız gereken spor salonuna gidip ağırlık çalışmaktır. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilir ve bacaklarınızı nasıl forma sokacağınız konusundaki temel egzersizleri öğrenebilirsiniz. Bu konuda verilen ilk tavsiye düzenli olarak ve setler halinde ağırlık çalışmaktır.

EVDE ANTRENMAN - Cyclist Türkiye

Ağırlık Çalışması Nasıl Yapılır?

Ağırlık çalışmaları önce düşük ağırlıklarla başlasa da giderek ağırlık arttırılmalıdır. Bu konuda uzmanlar ağırlığın miktarının çok önemli olduğu konusunda ısrarlıdır. Düşük ağırlığı düzenli olarak çalışsanız da mutlaka bu seviyeyi arttırmanız gerekir. Vücudumuzu forma sokmak ve daha kaslı bacaklara sahip olmak için de mutlaka yüksek ağırlığa sahip olan ekipmanlarla antrenman yapmamız gerekir. Bu antrenmanların 8 ya da 15 sayıyla tekrarlanması da önemlidir. Ağırlıkla birlikte yapacağınız herhangi bir hareketi en az 8 en çok da 15 olarak tekrarlayabilirsiniz. Öte yandan düşük yoğunluklu bir egzersiz yapacaksanız haftada iki ya da üç gün, daha yoğun çalışmak için de haftada dört ya da altı gün çalışmanız gerekir.  

Ağırlık Çalışmanın Önemi

Kardiyo ve daha hızlı yağ yakıcı egzersiz çalışmalarının yanında ağırlık çalışmak ikinci sırada yer alıyor gibi yanlış bir algı oluşmamalıdır. Ağırlık çalışmak ve de özellikle yüksek ağırlıklarla yapılan bir egzersiz forma girme konusunda en çok yardım eden egzersizlerdir. Vücudumuzdaki her yeri forma sokmanın ve daha kaslı hale getirmenin biricik yolu ağırlık çalışmaktır.   


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir