Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler


Bisiklet seçiminde ilk olarak estetik özellikleri göze çarpar. Ama aslında dikkat etmeniz konular farklıdır. Bisikletlerin dayanıklılığı, rahatlığı ve kalitesi bazı noktalarla göre değerlendirilmelidir. Mesela bu noktalardan birisi, bisikletin şasisinin neyden yapılmış olduğudur. Çünkü bu malzemenin ağırlığı bisikletin rahat kullanımını ve uzun ömürlü olmasını etkiliyor. En önemli konulardan birisi bisiklet şasisinin çelik mi yoksa alüminyum mu olması gerektiği konusudur. Dayanıklılığı ile çelik öne çıkarken, alüminyum çok hafif olması nedeni ile tercih edilir. İki malzeme arasındaki farkları ise şöyle açıklayabiliriz. 

Çelik Şasinin Avantajları

Çelik çok uzun süreden beri bisiklet yapımında kullanılan temel malzemelerden birisidir. Kaynaklanabilen bir malzeme olması ve sönümlenme özelliği sayesinde bisiklet yapımı için en uygun malzemelerden biri olarak kullanılır. Uzun süre rahat bir şekilde bisiklet kullanımı için çelik en uygun malzemelerden birisidir. Eğer bir bisiklet çelik bir çerçeveye sahipse dayanıklı ve sağlam bir bisiklet olarak kabul edilir.

1 1
Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler 36

Performans olarak da oldukça yüksektir. Eskiden karbon çeliği de bisiklet yapımında kullanılırken artık çok daha güçlü ama aynı zamanda hafif olan kromoli çeliği tercih ediliyor. 4130 kromoli çeliği olarak adlandırılan bu malzeme en ekonomik bisiklet hammaddelerinden birisi olarak sayılabilir. 

Alüminyum Şasi ve Çelikten Farkları

Alüminyum deyince ilk akla gelen özellik çok daha hafif bir malzeme olmasıdır. Ancak yoğunluğu az olsa da oldukça serttir. Bu özelliğinden dolayı, yarış motosikletlerinin yapımında en çok alüminyum tercih edilir. Eğer bisiklet alüminyumdan yapılmışsa genel olarak boruları daha kalın bir şekilde tasarlanır.

Çelik bir çerçeve kırılmaya karşı daha dayanıklıdır. Çünkü alüminyumun kaynaklanma ve sönümlenme özelliği yoktur. Bu yüzden alüminyum bisiklet şasileri kırılmaya daha açıktır. Ama alüminyumun en önemli özelliği hafif ve düşük yoğunluklu olsa da sert bir malzeme olmasıdır. Yarış bisikletleri ve yüksek performans için alınan bisikletler için alüminyum daha çok tercih edilen bir malzemedir. Bisiklet yapımında kullanılan karbon fiber malzemesi en yakın rakibidir ama sert ve düşük yoğunluklu olması alüminyumu diğer malzemeler arasında öne çıkarır. 

Çelik mi Alüminyum mu?

Dağ bisikleti veya gezi bisikleti alacak olanlar ve uzun süre aynı bisikleti kullanmak isteyenler hem dayanıklı hem de tamir edilebilir olması nedeniyle çelik şasili bisiklet tercih eder. Çeliğin olumsuz tarafı ise ağırlığıdır. Çok hızlı ve yüksek performanslı bisiklet isteyenler ve yarış bisikleti kullananlar bu yüzden alüminyum bisikleti tercih eder.

1 3
Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler 37

Alüminyumun en büyük dezavantajı bükülmeden kırılması ve çatlamasıdır. Çünkü bu özelliği onu tamir edilemez bir malzeme yapar. Tamir edilememesi ve daha az dayanıklı olması nedeniyle dağ bisikletlerinde tercih edilemese de hafif ve hızlı bisiklet isteyenler ve bisiklet sürerken hız yapmayı sevenler ve yarışçılar için alüminyum en ideal malzemedir. 

Yarışçılar ve Günlük Bisiklet Kullananlar Hangisini Tercih Eder?

Bisikleti günlük kullanacak olanlar çelik şasili bir bisikleti satın alır. Alüminyum her ne kadar tamir edilmesi zor ve hatta bazen imkânsız olsa da yarışçılar için en iyi malzemelerden birisidir. Çok hızlı bisiklet sürmeyi sevenler her zaman alüminyum şasiyi tercih eder. Alüminyumu en yakından takip eden rakibi karbon fiberdir. Yine çok hafif olduğu için tercih edilen karbon fiber daha yüksek fiyatlı olması nedeniyle alüminyum daha çok tercih edilir. Bisiklet seçerken sadece malzemeyi göz önüne almak yerine şasinin bir bütün olarak tasarımı ve alaşımına dikkat etmek en iyisidir. Çünkü bisikletin ne kadar başarılı olduğu buna bağlıdır. 

Bu Yazıda Dikkatinizi Çekebilir: Yürüyüş Yaparak Yağ Yakılır mı? Yürüyüş Yapmak Faydalı mı?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir