Bira Tüketimi Kırık Kemik İyileşmesini Geciktirir Mi?


Kırık bir kemiğiniz olduğunda, günlük yaşantınıza alçı ve destekleyici ekipman olmadan dönmeniz, iyileşme sürecinizin ne kadar hızlı olduğuna doğrudan bağlıdır. Kırıkların iyileşmesi için, doğru beslenme programıyla kemik hücrelerinin oluşumunu desteklememin yanında, vücudunuzun zamana ihtiyacı olduğunu da unutmayın. Günlük beslenme rutininizde bir bira ya da daha fazlası mevcut olduğunda, biranın etkilerinin iyileşme sürecine ne şekilde etki ettiği ise merak edilen konulardandır. Biranın dozunda tüketilmesi kimi zaman faydalı etkilere sahip olduğu düşünülebilirken fazla tüketilmesinin zararlı etkileri olduğu barizdir.

Alkol Tüketiminin Kemik Üzerine Etkisi

Şaşırtıcı olmakla beraber, bira içeriğinde bulunan silikon kırık kemiklerde bir iyileşme sağlama potansiyeline sahiptir. Bunun sebebi ise, yeni kemik kütlesi ve diğer bağ dokuların oluşumlarını desteklemek için bir mineral olan silikona ihtiyaç vardır. Bira içerisindeki silikon çeşidi Ortosilisik asit içerir. Her bira bu silikonu içermeyebilir. Şerbetçiotundan yapılan biralar içeriklerinde silikon miktarı, arpadan üretilen biralardaki silikon miktarından daha az silikon içeriğe sahiptirler. Bir başka örnek ise soluk ve koyu biralardır. Koyu biralara nazaran soluk biralar, daha az zararlı etkiye sahip ısıya maruz kaldıklarından içeriklerindeki silikon miktarı daha fazladır. Biralardaki bu silikon içeriğinin, kırık kemiklerin iyileşmesinde doğrudan bir etkisi olup olmadığı kesinleşmiş bir bilgi değildir.

Uzmanlar, aşırı alkol tüketimi ile kırık kemiklerin iyileşmesi ters orantılıdır. Yani fazla alkol tüketimi kemiklerin iyileşme sürecinde yeni hücre oluşumunun azalmasına sebep olmaktadır. Aşırı alkol tüketimi şu şekilde tanımlanır. Kadınlar için gün içerisinde tüketilen bir veya iki, erkekler için ise iki içki tüketimi orta düzey kabul edilir ve haftanın yarısından fazla günlük bu miktarın üstüne çıkılması aşırı alkol tüketimi olarak belirtilebilir. Genel olarak alkol tüketimi olarak adlandırmakla birlikte bira tüketimi, vücudumuzun Osteoblast adı verilen yeni kemik hücre üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Düzenli olarak bira tüketen biri iseniz, kırık kemiklerden sonra vücudunuzun osteoblast yani yeni kemik hücre üretimi yavaşlayacağından, iyileşme süreciniz daha uzun olacaktır.

1 46
Bira Tüketimi Kırık Kemik İyileşmesini Geciktirir Mi? 36

Bira ve diğer alkol ürünleri kemikleşebilir matris oluşumunda engeller. Kemikleşebilir matris kırık kemiklerden sonra sertleşen temel kemik hücresi grubudur. Bira, yaralı kemikten beyne gönderilen yeni kemik hücreleri oluşturma sinyalinin üretimini etkileyerek yenilemenin gecikmesine sebep olmaktadır. Bira ve alkol tüketimi ne kadar artarsa, kemikleşebilir matris üretimi o oranda negatif etkilenir. Bira ve alkol tüketiminin iyileşme sürecine etkileri sadece kemik üzerine olmamakta, alınan alkolün muhakeme yeteneğine de etkisi olduğu hesaba katılmalıdır. Alkol tepki verme sürenizi etkileyerek, tökezlemenize ve/veya düşmenize sebep olurken ve kırık kemiğinizin tekrar yaralanmasına meydan verebilir. Günlük bira veya alkol tüketiminizi bırakmak sizin için sorun ise, uygun olan tüketim miktarını belirlemek veyahut yardım alabileceğiniz kaynaklar öğrenmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bira içmek sadece kemiklere değil artrit üzerine de etkili olabilir. Artrit; eklemleri birbirine bağlayan yumuşak dokulu kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmadır. Artrit bir veya birden fazla ekleminizde gözlemlenebilir. Artrit, hafif ya da şiddetli ağrılarla seyreden kronik bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkla kıkırdak parçalanır ve oluşan şişmeyle birlikte eklemler aşırı baskı uygulanır. Kıkırdağın aşınması ile birlikte yürüme, koşma ve hareket etme esnasında darbeyi emilimi olmayacağından ağrı giderek şiddetlenecektir. Artritin açıklanan en yaygın nedenleri arasında kırık kemikler, bir otoimmün rahatsızlık, eklemlerdeki genel aşınma ve eklemlerdeki enfeksiyonlar sıralanır. Uzmanlara göre bira tüketimi, artrit ağrınızı etkileyebilecek bir bağışıklık sistemi komplikasyonlarını tetikleyebilecek bileşenlere sahiptir. Bira içerek bağışıklık sisteminizde reaksiyona sebep olacak durumlar çeşitlidir. Bunlar, çölyak hastalığı, buğday alerjisi ve histamin intoleransıdır.  

Alkol Tüketiminin Kalsiyum Emilimine Etkisi

Kalsiyumun sadece kemikler için değil, kas ve sinir sistemi içinde gerekli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Kandaki kalsiyum seviyesi sınırlı bir aralıkta kalarak çok fazla dalgalanma göstermemektedir. Vücudumuzda kalsiyum dişlerde ve kemiklerde depolanmaktadır. Kandaki kalsiyum seviyesi düşük olduğunda, kemiklerden kalsiyum çıkışı olur. Tüketilen alkol kemiklerde depolanan kalsiyum seviyesini etkiler. Aşırı alkol tüketimi kalsiyum miktarını farklı şekilde etkiler. Kalsiyum miktarını bire bir alkol değil, alkolün vücudumuzdaki etkileridir.

2 45
Bira Tüketimi Kırık Kemik İyileşmesini Geciktirir Mi? 37

Alkol tüketiminin karaciğer üzerinde yarattığı tahribat sonucu, kalsiyum emilimi için gerekli olan D vitamininin aktif formuna dönüştürmek için gereken enzimi üretemez ve kalsiyum emilimini engeller. Birçok aşırı alkol tüketicisinde kalsiyum ve D vitamini emilimi için gereken yağların emilimi gerektiği kadar yapılmaz.  Alkol tüketiminin kemik kaybına da sebebiyet verdiği kanıtlanmıştır. Alkol tüketen kişilerde kalsiyum ihtiyacı daha fazladır. Kemik kütlesini korumak için gerekli olan Androjen veya erkeklik hormonlarının seviyesi, alkol tüketimi testosteron hormonunun üretimini etkilediğinden oldukça düşüktür.

Araştırmalar Ne Diyor

Yapılan araştırmalarda, normal bireylerle kıyaslandığında, alkol tüketen bireylerin kemik kütlesi seviyelerinin %50 azalmış olduğu saptanmıştır. Vücuttaki kalsiyum seviyesi düştüğünde, paratiroid seviyeleri artarak, kemik üreten hücreler olan osteblastların üretilmesini engellerler. Kortizol seviyesinin yüksekliği ise bir diğer sorundur. Alkol tüketen kişilerde kortizol seviyesi yüksek olduğundan, yeni kemik oluşumu düşük, kemik yıkımı ise fazladır.

Alkol tüketen bireylerin düşme sıklığı ve kendilerini yaralama oranlarının daha fazla olduğu yapılan araştırmalarca belirlenmiştir. Düşme sonrası oluşan kalça ve vertebra kırıkları ağrılı ve hareketsiz bir yaşama hatta ölümlere sebebiyet verirler. Yetersiz beslenme ve alkol tüketimi, kalsiyum ve diğer besinlerin vücut için emilimden zamanla sıkıntılar yaratmaktadır. Alkol tüketimi bırakıldığında zaman içerisinde alkole bağlı kemik eksiklikleri vücut tarafından telafi edilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir