Bir Shot Bourbon Kaç Kalori İçerir?


Yorucu ve uzun bir gün sonrası, buzlu ya da buzsuz bir burbon içerek günün yorgunluğunu atmak iyi bir fikir olabilir. Ancak, kilo kontrolü ve diyet yapan kişilerin kullandığı içkilerdeki kalorileri de hesaplamaları gerekmektedir.

Bourbon Kalori Sayısı

Yapılan hesaplamalara göre bir shot miktarındaki burbonun kalorisi 97’dir. Burbon eğer kola ya da  zencefilli gazoz gibi değişik bir içecekle karıştırılarak içilecekse  o karışımdaki  kalori miktarı da dikkate alınmalıdır.  Genellikle Cin ve damıtılmış diğer alkollü içeceklerde bulunan kalori miktarları,  kalori içeren başka bir içecekle karıştırılmadığı sürece, burbon kalori miktarı ile aynı seviyededir.

bourbon kalori miktari
Bir Shot Bourbon Kaç Kalori İçerir? 36

Ölçülü İçme

Sağlıklı bir diyet yapılmak isteniyorsa alkol tüketiminin de ölçülü olması gerekmektedir.  Hazırlanan bazı diyet rehberlerinde; kadınlar için günde bir  kadehten, erkekler için ise günde iki kadehten fazla  içki tüketiminin tavsiye edilmediği görülmektedir.  Bununla birlikte, alkollü içkiler, şarap ve birayı düşünmeden karıştırıp eşleştirebileceğinizi düşünmeyin. 12 onsluk bir bira veya 5 onsluk bir bardak şarap da bir içki olarak sayılır.

Bourbon’un Artıları ve Eksileri

Beslenme yönergelerince ve uzmanlarca tavsiye edilmese de, burbon gibi alkollü içeceklerin sağlık açısından bazı yararları olabilir. Ölçülü alkol tüketiminin beyindeki arterleri daraltarak veya kan akımını azaltarak,  meydana gelebilecek inme risklerini azalttığı,  kalp hastalıkları veya diyabet hastalığı riskini azalttığı görülmüştür.

Bourbon
Bir Shot Bourbon Kaç Kalori İçerir? 37

Bu faydalarının yanı sıra,  hafif ve az alkollü içecek kullanımının bile yemek borusu kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser risklerini arttığı da bilinen bir gerçektir. İlaveten çok fazla (haftada yediden fazla) alkol tüketen kişilerin (özellikle 65 yaşın üzerindeki kişiler) içki tüketimi meme ve karaciğer kanseri, pankreatit, kalp kası hasarı, yüksek tansiyon ve karaciğer hastalıklarına yakalanma risklerinin daha fazla olduğu belirtiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir