Bir kutu kolada kaç çay kaşığı şeker var?


Bir kutu kola sıcak bir yaz gününde ferahlatıcı tatlı bir seçenek gibi görünüyor. Fakat durum bu kadar da iç açıcı olarak görünmüyor. Sadece bir 12 ons kola , 39 gram şekere eşit olan 9.75 çay kaşığı şeker içerir. Bu, Amerikan Kalp Derneği’nin yetişkinlerin bir gün içinde almasını önerdi şeker miktarından daha fazlası!

indir 4 1
Bir kutu kolada kaç çay kaşığı şeker var? 36

Araştırmacılar, eklenen şekerlerin sağlık tehlikeleri hakkında yeni bilgiler ortaya koyuyor ve kok gibi şekerle tatlandırılmış içeceklerin özellikle sorunlu olabileceği anlaşılıyor. Yine de, şekerli içecekler ABD’deki diyette en büyük ilave şeker kaynağı olmaya devam ediyor.

Şekerin Sağlık Açısından Tehlikeleri

2019’daki Circulation dergisinde yayınlanan bir raporda , araştırmacılar, kok gibi şekerle tatlandırılmış içeceklerin tüketimini, çeşitli nedenlerden ötürü artan mortalite veya ölüme bağladılar . Şekerle tatlandırılmış içecekler içmek kilo alımı, diyabet riski, yüksek tansiyon , kalp hastalığı, inme ve meme kanseri ve kolon kanseri gibi sonuçlara götürebiliyor.

Yukarıdaki araştırmacılar, altta yatan nedenin fazladan kalori almakla ilişkili kilo artışı olabileceğini öne sürdüler. Bununla birlikte, biraz daha derine indiklerinde, kiloları aynı kalsa bile şekerle tatlandırılmış içecekler içenlerde bu kronik sorunları gelişme riskinin arttığını buldular.

Ölüm oranlarındaki artış hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmesine rağmen, araştırmacılar etkinin kadınlarda kalp hastalığına gelince erkeklerden daha güçlü görüldüğüne dikkat çekti. Başka bir deyişle: araştırmacılar, şekerle tatlandırılmış içecekler içen kadınların, şekerle tatlandırılmış içecekler içen erkeklerden ve içmeyen kadınlardan kalp hastalığından ölme olasılıklarının daha yüksek olduğu sonucuna varmışlardır.

Sıvı Şeker ile İlgili Farklı Sorunlar

Klinik Beslenme ve Metabolik Bakımda Güncel Görüş’te yayınlanan bir çalışmada , tokluk veya dolgunluk söz konusu olduğunda katı gıdaların ön sıralarda olduğu bildirilmiştir.

indir 3 1
Bir kutu kolada kaç çay kaşığı şeker var? 37

Yukarıdaki araştırmaya göre, şeker gibi sıvı karbonhidratlar katı gıdalar gibi doldurulmadığından, düzenli olarak şekerle tatlandırılmış içecekler içmek uzun vadede artan kalori (ve daha fazla şeker) alımına yol açabilir.

2016 yılında Davranışsal Beyin Araştırmaları’nda yayınlanan bir başka çalışma, sıvı şekerin özellikle iltihabı artırabildiğini ve hafıza sorunlarına neden olabileceğini buldu.

Sıvı şekere bağlı diğer sağlık sorunları şunlardır:

 • Diyabet
 • Metabolik sendrom
 • Karaciğer yağlanması hastalığı
 • Kronik böbrek hastalığı
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Kilo alımı ve obezite

Şeker Boş Kalori İçeriyor

Şekerle tatlandırılmış içeceklerin artan tüketimiyle ilişkili önemli sağlık sorunlarının yanı sıra, kok ve diğer sodaların besin değeri olmadığını belirtmek önemlidir. Sadece malzemeler şunları içerir:

 • Karbonatlı su
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu
 • Karamel rengi
 • Fosforik asit
 • Doğal aromalar
 • Kafein

Vitamin, mineral, protein veya sağlıklı yağlar yoktur. Bir kutu kola , hepsi yüksek fruktozlu mısır şurubu ve boş kaloriler şeklinde eklenen şekerden oluşmakta ve bunun yanı sıra sadece 39 gram karbonhidrat içermektedir. Yüksek miktarda şeker sağlamanın yanı sıra, sağlık açısından hiçbir fayda sağlamaz.

Tavsiye Edilen Şeker Alımı

Vücudunuzun çalışması için ek şekere ihtiyacı yoktur, ancak çoğu Amerikalı şu anda sağlıklı kalması için önerilenden daha fazla şeker tüketmektedir. Hastalık Önleme ve Sağlığı Geliştirme Ofisi’ne göre , ABD’li yetişkinler günde ortalama 17 çay kaşığı şeker tüketiyor. Bu yılda yaklaşık 55 kilo! Diyabet Bakımı, şeker tüketiminin 1950’lerden bu yana yüzde 500 arttığını belirtiyor.

Amerikan Kalp Derneği  erkeklerin günde en az 9 çay kaşığı şeker alımı ile sınırlamak gerektiğini kadınlar, günlük eklenen şeker en fazla 6 çay kaşığı olması gerektiğini vurguluyor. Unutmayın, bu sayı bir üst sınırdır . Bu, tüketmeniz gereken mutlak en yüksek miktar olduğu anlamına gelir, ancak ne kadar az ise o kadar iyidir.

Kalori perspektifine koymak için, bir çay kaşığı şeker yaklaşık 16 kalori içerir, bu da 6 çay kaşığı şekerden 96 ekstra kalori ve 9 çay kaşığı tatlı şey tüketmekten 144 boş kalori alacağınız anlamına gelir.

Kaçınılması Gereken Diğer Şekerli İçecekler

Sorun sadece kola ve diğer gazlı içecekler değil. Diyabet Bakımına göre , işlenmiş tüm yiyecek ve içeceklerin yaklaşık yüzde 75’ine şeker eklenir . Şekerle tatlandırılmış diğer içecekler şunları içerir:

 • Limonata
 • Buzlu çay
 • Enerji içecekleri
 • Meyve suyu
 • Kahve içecekleri
 • Spor içecekleri
 • Şekerli sular

Şekerli içecek alımınızı sınırlandırmaya çalışırken, bileşen listesini deşifre etmek için bazı çalışmalar yapmanız gerekebilir, çünkü şeker her zaman “şeker” olarak listelenmez. Bunun yerine, sükroz, glikoz, fruktoz, maltoz, dekstroz, bal, şurup veya konsantre meyve suyu gibi malzemeleri görebilirsiniz. Bu terimlerin tümü, içeceğe bir çeşit şeker eklendiğini gösterir. Bu terimlerden herhangi birini görürseniz, onu atlamak ve bunun yerine sade suyu tercih etmek en iyisidir.

Şekeri Ortadan Kaldırma İpuçları

Yavaş yavaş su veya şekersiz çay gibi daha sağlıklı içecek seçeneklerine gidebilirsiniz. Başladığınız miktarı yavaşça azaltarak başarabilirsiniz. Günde iki kutu kola içiyorsanız, bir kutuyu bir bardak su ile değiştirin. İçeceğinizi seyrelterek şekeri de kesebilirsiniz. Bardağınızın yarısını soda ile doldurun ve kalanını su ile doldurun. Bu, daha az şeker almaya adapte olurken sizi tatlılığa yeniden hassaslaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Beğendiğiniz karbonasyon ise, bunun yerine doğal aromalı, şekersiz maden suyu tercih edin. İçinde az miktarda taze limon, limon veya portakal sıkarak biraz canlandırabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir