Bir Gram Proteinde Kaç Kalori Vardır?


Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler birer makro besindir. Vücuda enerji ya da diğer adı ile kalori sağlarlar. Vücut fonksiyonlarının normal olarak devam etmesi ve günlük spor aktiviteleri için gereklidirler. Fazla alınması halinde kilo almaya yol açabilirler.

1 gram proteinin içerisinden ne kadar kalori olduğu bilmek, kilonuzu kontrol etmenize yardım edebilir.

Bir Gram Proteinde Kac Kalori Vardir
Bir Gram Proteinde Kaç Kalori Vardır? 36

Aminoasitler

Proteinlerin içerisinde 20 aminoasit bulunur. Bunların 11 tanesi vücut tarafından sentezlenir. Vücudun sentezleyemediği ve yiyeceklerden elde edilmesi gereken aminoasitler esansiyel amino asitler olarak isimlendirilir.

Protein Kaynakları

Protein hayvansal ya da bitkisel kaynaklardan elde edilir. Hayvansal protein kaynakları kırmızı et, tavuk eti, balık, yumurta ve süt ürünlerinden elde edilir. Bu gıda vücudun üretemediği 9 aminoasiti içerir ve bu yönü ile tam protein kaynağı olarak ifade edilirler.

Bitkisel protein kaynakları arasında fındık, baklagiller, fasulye ve sebzeler yer alır. Bu tür proteinler esansiyel amoniasitlerden yoksundurlar.

Protein ve kalori
Bir Gram Proteinde Kaç Kalori Vardır? 37

Proteinin İşlevi

Proteinler, hücrelerinden bakımı ve büyümesinden sorumludur. İç organlar, kaslar, bağ dokuları ve tendonlar da dahil olmak üzere bütün vücudun dokuları için temel bir yapı taşıdır.

Günlük Protein İhtiyacı

Uzmanlara göre vücut ağırlığının her kilogramı başına ortalama 0.8 gram proteine ihtiyaç vardır. Kuvvet antrenmanı ya da yoğun fiziksel aktivite yapan kişilerde bu ihtiyaç 2 grama kadar çıkabilir.

Proteindeki Kaloriler

Kaloriler, gıdalarda bulunan enerjiyi gösterir. Yağ, en fazla kalori içeren besindir. Vücut enerji için öncelikle karbonhidratları tercih eder.

Uzmanlara göre protein ve karbonhidratların her biri gram başına 4 kaloriye sahiptir.

Yağda ise gram başına 9 kalori bulunur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir