Bir Bebeğe Soğuk Anne Sütü Verilir Mi?


Pompayla süt sağmak, annelerin işe döndükten veya dışarı çıktıktan sonra bebeğini beslemesi için ihtiyaç duyduğu sütü sağlamasına olanak tanır. Bazı anneler bebekleri için sütünü pompayla sağmayı tercih ederler. Anne sütü çıktığı anda, annenin doğal vücut ısısına yaklaştırmak için hemen sonra ısıtılabilir veya soğutarak verebilirsiniz. Çocuk sağlık raporuna göre, birçok bebeğin soğuk süt içmekte sorun yaşamadığını belirtmektedir.

 Pratik Süt Saklama Yöntemi

Süt daha önce donmuşsa, çözülmelidir. Aile hekimlerine göre, süt dondurucuda 3 aya kadar saklanabilir. Bir kap donmuş sütü bir kapta ılık ama sıcak olmayan suda bekletilmelidir. Alternatif olarak, erimesi için 24 saat buzdolabında çok fazla soğumayan bölümüne koyabilirsiniz. Çözülmüş soğuk sütü şişeye dökün. Bebeğinizi emziriyorsanız, bebeğinizin kafasını karıştırmamak için meme benzeri bir biberon kullanabilirsiniz. Bebeğinizi tutarken rahat bir pozisyonda oturmanız gerekir. Ardından, bir şişe soğuk sütle beslemeye başlayabilirsiniz. Bazı bebekler soğuk süt içmeye isteklidir, ancak bazı bebekler hoş karşılamayabilir.

Bebeğiniz soğut süt içmeyi ve emmeyi reddederse, 1 dakika ılık suda bırakabilirsiniz. Sütü veya vücut ısısına alışmış olan bebeklerin, sütü içmek için zamanla yavaş yavaş içirilmesi gerekmektedir. Saklamak için süt pompalayan bazı annelerin sütünde aşırı lipaz enzimleri olabilir. Bu enzim sütteki yağı parçalar ve fazlası sütün kokusunu ve tadını ekşitebilir. Bu durumu düzeltmek için süt 180 derece Fahrenheit’e kadar ısıtılabilir, ardından hızla soğutulabilir ve temiz bir kapta saklayabilir.

1 45
Bir Bebeğe Soğuk Anne Sütü Verilir Mi? 36

Anne sütü nasıl sağılır sorusu önemlidir. Bebeğiniz doğduktan 3-5 gün sonra meme “olgun süt” üretmeye başlayacaktır. Memenin ürettiği süt miktarı giderek artar. “Olgun süt” memeyi doldurmaya başladığında, birçok anne sütü manuel veya pompa kullanarak memeden sıkmayı tercih ederler. Manuel sağım rahat ve kolay olabilir, ancak pompa yöntemi genellikle daha hızlı olmaktadır. Pompanızın ağzının meme ucunuza rahatça oturacak kadar geniş olduğundan emin olmalısınız. Bazı pompaların birden fazla meme genişliği seçeneği bulunmaktadır. Meme uçlarınız küçük değilse bu pompa tipini seçebilirsiniz. Pompa, meme ucu emerek ve serbest bırakarak çalışılmaktadır.

Bazı pompalar, konfor için emme seviyesini ayarlanabilir. Tek elle rahatça çalıştırılabilen bir pompa daha avantajlı olabilmektedir. Bu, özellikle bir memeden süt sağıyor ve diğerinden emziriyorsanız önemlidir. Manuel pompa silindiriktir veya elle itilerek çalıştırılabilir ve pompanın tüm parçaları çok temiz olmalıdır. Tercih edilen sağım makinesi ekipmanı ne olursa olsun sağım işlemi tamamlandıktan sonra yıkanmalı. İşlemden sonra meme acısını önlemek için meme ucu kremi kullanabilirsiniz.

Anne Sütü Saklama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Süt saklama koşulları sağlanırsa süt 24 saate kadar kullanılabilir. Sütünüzü göğüs pompası kullanarak saklayabilirsiniz. Anne sütünün saklama süresi saklama yöntemine bağlıdır. Oda sıcaklığında veya yaklaşık 25 °C’de süt, özelliklerini 6 saate kadar korur. Ancak, süreyi uzatmak için saklama koşullarını değiştirebilirsiniz. Farklı zamanlarda sıkılan sütler aynı saklama kabına konulabilir. Bu esnada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Aynı kapta farklı zamanlarda sütün sıcaklıkları birbirine yakın olmalıdır. Örneğin, önceden sıkılmış ve soğutulmuş süte taze sıkılmış süt eklenmemelidir. Sütler karıştırılmadan önce ikisinin de soğuk olduğundan emin olmanız gerekir.

2 44
Bir Bebeğe Soğuk Anne Sütü Verilir Mi? 37

Dondurucuya girdikten sonra süt şiştiği için saklama kabı taşacak kadar doldurulmamalıdır. Bebeğinizin bir seferde 60 ila 120 ml süt içtiği düşünülürse, hazneye yaklaşık 60 ml süt koymak pratik bir kolaylık sağlamaktadır. Düşük doğum ağırlıklı bebekler için bu miktar 30 ml’ye kadar çıkabiliyor. Sağımdan sonra, sağılan sütün nasıl saklanacağı sorusu ortaya çıkıyor. Süt dondurucuda veya soğutucu kutuda saklayabilirsiniz. Özel yapılmış süt kabı, sütün özelliğini kaybetmeden saklanmasını sağlıyor. Saklama koşulları ve sıcaklık değerleri dikkate alındığında depolanan sütün değeri kaybolmamaktadır.

Süt saklama süresi maksimum kaç gün olmalıdır özelinde soğuk paketli bir kutuda süt, raf ömrünü 24 saate kadar uzatabilir. -18 derece ve altındaki bir ortamda saklarsanız 3 ay boyunca kullanabilirsiniz. Aslında sütün nasıl saklandığı, sütün ne kadar süre saklandığına bağlı olmaktadır. Süt için maksimum saklama süresi 3 aydır, ancak bu süt dondurucuda -18 santigrat derecede saklanmalıdır. 0 ile 4 derece arasında 3 güne kadar saklayabilirsiniz.

Süt Nasıl Saklanmalı

Süt saklama poşeti seçimi önem arz eder. Sütü saklamak istediğiniz koşullara bağlı olarak bir süt saklama torbası seçebilirsiniz. Sütünüzü uzun süre saklamak istiyorsanız poşet veya kâse tercih edebilirsiniz. Torbada bir defada tüketilebilecek kadar sütün bulunması fayda sağlamaktadır. Sütü aynı gün kullanmak isterseniz poşet yerine cam kabını kullanabilirsiniz. Süt nasıl ısıtılır? Donmuş süt nasıl çözdürülür yeni anneler tarafından merak edilir. Anne sütü saklama talimatlarına göre saklanan sütün çözdürülmesi işlemi de birkaç aşamada gerçekleşiyor. Dondurucuda saklanan sütü tekrar oda sıcaklığına getirmek yerine buzdolabının daha soğuk bir bölümüne taşıyabilirsiniz. Sütün daha soğuk alanda yavaşça erimesini sağlamalısınız.

Anne sütü faydaları nelerdir? Anne sütü bebeğin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Emzirme, anne ile bebek arasındaki sevgi bağının oluşmasında ve bebeğin güvenlik duygusunun oluşmasında önemli rol oynar. Anne sütü, proteinler, yağlar ve karbonhidratlar gibi temel besin maddelerinin yanı sıra bebeğinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içeren en doğal besin kaynağıdır. Bebekler için en sindirilebilir besin olduğu için ishal ve kabızlığa neden olan mikroorganizmaların oluşumunu en aza indirir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir