Bir Bardak Suyun Ne Kadarı Vücutta Tutulur?


Su vücudumuzda en fazla bulunan ve bütün hücresel faaliyetlerde kullanılan temel yaşam kaynağıdır. Ayrıca vücut sıcaklığının dengelenmesinde önemli göreve sahiptir. Sağlık durumu, fiziksel aktivite, beslenme durumu gibi faktörler vücuttaki su miktarını belirler. 1 bardak su içtiğimizde bunun ne kadarı vücutta kalacak ne kadarı atılacak vücudunuzun o anki durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. 

su tutulumu
Bir Bardak Suyun Ne Kadarı Vücutta Tutulur? 36

Su Dengesi

Vücudumuza alınan ve vücuttan çeşitli yollarla atılan sıvı bir denge içerisinde olmak zorundadır. İçtiklerimizin yanı sıra meyve, sebze ve birçok besinle sıvı alırız. Terleme, buharlaşma, solunum, idrar ve dışkı yoluyla da sıvı kaybederiz. Ayrıca bazen ishal ve kusma gibi durumlar sıvı atılımını artırır. Eğer yeterli alım olmuyorsa vücut terleme ve idrarla atılan suyu kısıtlayarak denge oluşturmaya çalışır. Tam tersi olarak alım artarsa farklı yollardan atılan sıvı miktarı da artacaktır.

Hidrasyon

Vücut optimal hidrasyon düzeyindeyken alınan sıvı miktarı kadar cilt, akciğer ve böbreklerden atılır. Yani iyi nemlendirilmiş rahat bir odada bir bardak su içerseniz bunun büyük bir kısmını idrarla, az bir kısmını ise solunum ve terleme ile atarsınız.

Dehidrasyon

Vücutta sıvı açığı oluşması durumuna dehidratasyon denir. Sıvı alımının düşmesi, sıcak ortam, fiziksel aktivite ve hastalık durumları vücudu dehidratasyona sokabilir. Vücut dehidrate kaldığında idrar oluşumunu kısıtlar ve terleme ile atılan suyu en aza indirir. Ayrıca sıvı eksikliği olduğundan dolayı bazı fizyolojik aktiviteler yerine getirilemez. Bu durumda 1 bardak su içtiğinizde vücut normal fizyoloji korumak için bu suyu tutar.

odem
Bir Bardak Suyun Ne Kadarı Vücutta Tutulur? 37

Diğer Etkenler

Susamak su depolarının azaldığı anlamına gelen vücut tarafından bir işarettir. Güneşte, sıcak günlerde veya yoğun fiziksel aktivite durumunda dengenin korunması için sıvı tüketimine özen göstermek son derece önemlidir. Eğer az idrar yapıyorsanız ve vücudunuz kuruyorsa bolca sıvı tüketmeye özen gösterin.

Farklı bir durum olarak tuz tüketimine veya hormonal sebeplere bağlı olarak vücutta su tutulumu artar. Bunu şişkinlik olarak hissederiz. “Ödem” vücudun farklı bölgelerinde biriken damar dışı sıvıdır. Ödem şikayetiniz varsa hormonal bir probleminiz olabileceğinden dolayı bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir