Bir Ay İçinde 10 Kilo Vermenin İpuçları


0

Matematiğini nasıl yaparsanız yapın, 10 kilo bir ay içerisinde kaybetmek için çok fazla bir ağırlıktır. Bu kadar kilo vermek mümkündür, ancak neredeyse kesinlikle düşük kalorili bir diyet ve yüksek düzeyde egzersizle birlikte çalışmanız gerekir. Bu şekilde hızlı kilo vermek sağlıksız kilo verme olarak tanımlanır ve mutlaka bir doktor gözetimi ile planlanması gerekir. Bu yazıda hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler hakkında sizlerle çok önemli bilgiler verilmiştir.

Kilo Vermek ve Kalori Hesabı

Bir ayda 10 kilo vermek için, tükettiğiniz kaloriden 70.000 kalori daha fazla yakmanız gerekir. Çoğu insan sadece ağırlığını korumak için her gün yaklaşık 2.000 ila 2.500 kaloriye ihtiyaç duyar. Eğer bir kadınsanız, kalori alımınızı her gün 1.200 kaloriye düşürmelisiniz ve bir erkekseniz, her gün 1.500 kaloriye düşürmelisiniz. Bunu yaparak haftada yarım kilo ile bir kilo arasında bir zayıflama sağlayabilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Hangi Gıdalar Yenmeli?

Önemli besinlerden mahrum kalmadan, diyetinizden en fazla kaloriyi almak için yağlı yiyeceklerden kurtulun ve taze meyveler, sebzeler ve kepekli tahılları tüketin. Tam yağlı veya kısmen yağsız ürünleri yerine yağsız süt ürünlerine geçmek gibi basit değişiklikler hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Yüksek oranda işlenmiş un mamullerinden kaçının. Bunun yerine, diyetinizde yeterli miktarda lif elde etmek için yüksek lifli tam tahıllı ürünlere yönelin. Lifle sizin daha tok hissetmenizi sağlayacağı için kilo vermenize yardımcı olabilir.

Egzersiz ile Kilo Vermek

10 kilo vermek istiyorsanız, çok aktif olmanız ve bu süreç boyunca çok fazla zaman harcamanız gerekecektir. 10 kilo vermek için diyetin dışında egzersiz şarttır. Egzersiz ile 10 kilonun üçte ikisini yakabilirsiniz. Her gün spor salonunda veya dışarıda en az iki saat geçirerek sıkı çalışmayı planlayın. Koşmak, bisiklete binmek ve kürek çekmek, hedeflediğiniz kilonuza ulaşmanız için yeterli kaloriyi yakabilir. Doktorunuz bunu yapmanızı tavsiye etmezse ve zaten form durumunuz iyi değilse bunu yapmayın.

Kilo Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ay içinde 10 kilo vermek mümkün olsa bile, çalışmalarınızı iki veya üç ay boyunca yaymanız çok daha sağlıklı olur. Yavaş ve sabit kilo kaybı, süper hızlı kilo kaybından daha iyi uzun vadeli sonuçlar sağlar. Böyle yüksek bir hedefe ulaşmak için kendinizi zorladığınızda, özellikle bu kadar yoğun bir rutine alışık değilseniz, kendinizi yaralama ve sakatlama riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca ne kadar kilo vermiş olursanız olun, bu kiloyu tekrar alma riskiniz de vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz