Biotin Nedir? Biotin Vücut için Zararlı mıdır?


Biotin, sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için en popüler diyet takviyelerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. B7 vitamini veya koenzim R olarak da bilinir, saç dökülmesini azaltır ve metabolik sağlığı destekler. Biyotinin yararları iyi bilinmesine rağmen, az sayıda insan hafif bulantı ve artan susuzluk gibi yan etkilerinin farkındadır. Bununla birlikte, uzmanlara göre günde 10 miligrama kadar dozlar güvenlidir. Günde iki porsiyondan fazla 5.000 mcg biyotin almadığınız sürece, olumsuz reaksiyonlar yaşamamanız olası değildir.

Biotin 5.000 Mcg Yan Etkileri

Piyasada bulunan birçok biyotin vitamini, porsiyon başına bu besinin yaklaşık 5.000 mikrogramını sağlar. Büyük dozlar alırsanız, fazlalık idrarla giderilir. Bu , sisteminizde çok fazla biyotin bulunmasının imkansız olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, bilmeniz gereken bazı potansiyel yan etkiler vardır.

Her şeyden önce, bu besin maddesi aşırı tüketildiğinde yanlış düşük veya yanlış yüksek tiroid testi sonuçlarına neden olabilir. Ek olarak, biyotin vitaminleri olanzapin, klozapin, azitromisin, roksitromisin ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, diyetinizi biyotin ile takviye etmeden önce bir doktora danışın.

Nadir durumlarda, biyotin mide, hafif bulantı, ishal ve deri döküntülerine neden olabilir. Bu yan etkileri önlemenin en iyi yolu takviyelerinizi yemek ile almaktır.

Aşırı advers reaksiyonlar nadirdir. Yapılan bir araştırmada iki ay boyunca B5 vitamini ile birlikte biyotin alan yaşlı bir kadın, hayatı tehdit eden bir hastalık olan eozinofilik pleuroperikardiyal efüzyon geliştirdi. Araştırmacılar bu soruna biyotin veya başka bir şeyin neden olup olmadığından emin değiller.

Biotin 5.000 mcg yan etkileri artmış susuzluk ve uykusuzluk içerebilir. Diğer takviyelerin aksine, bu besin kilo alımı, kabızlık veya sindirim problemlerine neden olmaz. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Endometriozis Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Biotin Nedir?

İnsan vücudu, protein, yağlar, karbonhidratlar ve diğer besin maddelerini enerjiye dönüştürmek için suda çözünen bu vitamine ihtiyaç duyar. Biyotin bazı gıdalarda doğal olarak bulunur, ancak ek formda da mevcuttur. Sığır karaciğeri, et, yumurta sarısı, somon, süt, maya, avokado ve tatlı patates , biyotinin en iyi diyet kaynakları arasındadır. Saç dökülmesi, kırılgan tırnaklar ve bazı cilt rahatsızlıkları ile mücadele eden insanlar genellikle biyotin içeren takviyeler alırlar. Bu ürünler hamilelik sırasında bu vitaminin normal fetal gelişim için gerekli olduğu durumlarda da önerilir.

Günlük olarak ne kadar biyotine ihtiyacınız olduğu yaşınıza ve genel sağlığınıza bağlıdır. Uzmanlara göre, 19 yaşın üzerindeki yetişkinlerde günde yaklaşık 30 mikrogram alınmalıdır. Emziren annelerin günde en az 35 mikrogram biyotine ihtiyacı vardır.

Biotinin Sağlık Faydaları

Biyotin tipik olarak biyotin eksikliği, saç dökülmesi, hafif depresyon ve seboreik dermatiti olanlara önerilir. Hamilelik ve emzirme döneminde de reçete edilebilir. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir araştırmaya göre, biyotin insülin sekresyonunu ve glikoz toleransını artırıyor. Bu nedenle, diyabetin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabilir.

Yapılan bir çalışma, biyotinin multipl skleroz ile ilişkili semptomları sınırlamaya veya tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu faydalar, enerji üretimini ve yağ asidi sentezini arttırma yeteneğinden kaynaklanmaktadır.

Yayınlanan bir inceleme, biyotinin antienflamatuar ve bağışıklık arttırıcı özellikleri olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, doğal savunmanızı güçlendirir ve sizi çeşitli hastalıklara karşı korur. Örneğin artrit ağrısı genellikle iltihaptan kaynaklanır, bu nedenle biyotin açısından zengin bir diyet semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Artık biyotinin sağlığınıza nasıl fayda sağladığını bildiğinize göre, bu besini diyetinize daha fazla ekleyin. Biyotin alımında takviyeler de yardımcı olabilir. Daha hızlı saç büyümesi, daha fazla enerji ve gelişmiş zihinsel odaklanma yaşayabilirsiniz. 5.000 mikrogram yüksek bir doz olduğundan, bu takviyeyi almadan önce doktorunuza danışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.