Bilim, E Vitamininin Cinsel Faydaları Hakkında Ne Diyor?


Araştırmacılar, 1922 yılında E vitaminini keşfettiğinde, sağlık dünyasını bu antioksidanın insan vücudu üzerindeki potansiyel etkileri ile alevlendirdi. Erkekler için E Vitamini yararları, vücuda penis boyunca yayılan kardiyovasküler yararları içerecek şekilde teorikleştirildi. Ancak, onlarca yıllık bilimsel araştırmalar, E vitaminin cinsel aktivitelerde size yardımcı olmayacağını ve çok fazla almanın sağlığınıza zarar verebileceğini gösteriyor.

İpucu:

E vitamininin erkeklerin cinsel performansı açısında bilimsel olarak kanıtlanmış bir faydası yoktur. Aslında, çok fazla E vitamini almak sizi prostat kanseri, felç ve erken ölüm riskine sokabilir.

E Vitamininin Cinsel Faydalari

Vitamin E’nin Vücuttaki Rolü

E vitamini öncelikle vücutta bir antioksidan görevi görür. Oksitleyiciler, vücudun elektrotlarını yağ asitlerinden, amino asitlerden ve şekerlerden çıkararak enerji ürettiğinde meydana gelir ve bunları oksijen dahil diğer moleküllerle birleştirir. Bu sürecin yan ürünü yaşlanma ve hastalık sürecine katkıda bulunmak için teorik olarak serbest radikallerdir.

Bazı Üniversiteler göre, E vitamini gibi antioksidanlar, vücudun kendilerini okside ederek oksidanlara maruz kalmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Vücudun kendi antioksidanlarını üretmesine ve doğal gıdalardan daha fazla kazanmasına rağmen, E vitaminin antioksidan özellikleri iyi bir kalp damar sağlığının yanı sıra bir insanı yatak odasında en iyi performans gösterebilecek kan damarlarını kalınlaştırmaya teşvik etmek için potansiyel bir iksir olarak yaygın ve popüler hale getirmiştir.

E Vitamini Fazlaligi Hangi Hastaliklara Yol Acar

E Vitamininin Cinsel Faydaları Bilimsel Olarak İspatlı mı?

Ne yazık ki, E vitaminin cinsel performansı artırmadaki faydaları, güçlü ereksiyonlar ve kalp damar sistemi hakkındaki teoriler bilimsel çalışmalarda yer almamıştır. Plasebo etkisi olarak bir işe yarıyor olduğu söylense de, E vitamini yarardan daha fazla zarar verebilir.

E Vitamini ve Prostat Kanseri

Son yıllarda E vitamini ile ilgili yapılan çalışmalar, hayal kırıklığı yaratan sonuçların alınmasından dolayı azaldı. 2011 yılında Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, yedi yıl boyunca 400 uluslararası takviye ünitesi alan erkeklerde prostat kanseri gelişme riskinin çarpıcı biçimde arttığı sonucuna varıldı.

Prostat Kanseri Vakfına göre erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu), prostat kanserinin en sık görülen yan etkisidir ve sinirlerin tedaviden zarar görmesine bağlı olarak cinsel yaşamınızı tamamen ortadan kaldırabilir. Diğer risklerdir idrar ve bağırsak disfonksiyonudur.

Bilim E Vitamininin Cinsel Faydalari Hakkinda Ne Diyor

E Vitamini ve Kalp Problemleri

22 yıl boyunca 10.000’den fazla kalp hastasını takip eden Kalp Sonuçlarının Önlenmesi Değerlendirmesi , 400 uluslararası E vitamini ünitesi kullanan hastaların, plasebo alanlara göre istatistiksel olarak daha fazla sayıda kalp hastalığı ve hastaneye yatış olduğunu göstermiştir. E vitamini takviyesi, kalp yetmezliği nedeniyle hastanede yatma olasılığını yüzde 21 artırdı. Başka çalışmalar ise E vitamini takviyesini, hemorajik inme riskini arttırabileceğini söylüyor.

E Vitamini Fazlalığı Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Bazı maddeler, C vitamini gibi idrar ile rahatlıkla atılabilir, yani çok fazla alma gibi bir riski yoktur. E vitamini yağda çözünürdür, yani vücudunuzun yağ rezervlerinde depolanabilir. Vücudunuz için gerekli olmasına rağmen, çok fazla E vitamini almak çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sağlık problemleri kanın incelmesi, inme riskinin arması ve kanser gibi hastalıklardır.

E vitamini eksikliği genellikle çok özel, nadir genetik hastalıkları veya yetersiz beslenmeleri olanlar için endişe verici bir durumdur.

Buğday tohumu yağı, porsiyon başına 20,3 miligram E vitamini içeriği sayesinde en iyi doğal E vitamini kaynağıdır. Bu önemlidir ancak günlük olarak önerilen E vitamini dozunu geçmemek gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir