Bilek Ağrısının 8 Nedeni ve Yapılması Gerekenler


Bilek ağrısı esas olarak tekrarlayan hareketler nedeniyle oluşur, bölgenin tendon iltihabı, lokal sinirlerin sıkıştırma veya ağrı ile sonuçlanır, tendinit gibi. Quervain sendromu ve (karpal tünel) sinirin el bölgesinde sıkışması sendromu, örneğin, sadece dinlenme ve anti-inflamatuar ilaçların kullanımı ile tedavi ediliyor.

5523e56ba781b61bdcf723f1
Bilek Ağrısının 8 Nedeni ve Yapılması Gerekenler 36

Öte yandan, bazı durumlarda bilek ağrısı da eşlik edebilir, bölgede şişlik, eklemin renk değişimi ve sertliği, daha ciddi durumların göstergesi olması durumunda doktorun rehberliğine göre tedavi edilmelidir, bileklik, immobilizasyon, cerrahi ve fizyoterapi seansları önerilebilir.

Bilek ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:

1. Kırık

Kırıklar kemikleri hareket kaybına uğratırken ağrı, şekil defarmasyonu ve ödem şişlik kırıklarda karşımıza çıkan komplikasyonlardır. Düşme veya fiziksel aktivite sırasında meydana gelebilecek darbeler nedeniyle olabilir, örneğin, jimnastik, boks, voleybol gibi. Bilekte bir kırık olduğunda, bilekte şiddetli ağrı hissetmek mümkündür, bileğin şişmesi, renginde değişiklik oluşur.

el bilegi kirilmasi
Bilek Ağrısının 8 Nedeni ve Yapılması Gerekenler 37

Ne yapmalı: Kişinin kemiğinin kırık olup olmadığını kontrol etmek için bir röntgen için ortopedi ye gitmesi önemlidir. Kırık doğrulanırsa, immobilizasyon gerekebilir, genellikle alçı ile yapılır.

2. Burkulma

Bilek de burkulma bilek ağrısı ile belirti verebilir spor salonunda ani ağırlık kaldırıldığında, ağır bir çanta taşırken veya diğer fiziksel temas sporlarında pratik yaparken meydana gelebilir, Bilek ağrısına ek olarak, yaralanmadan birkaç saat sonra ortaya çıkan eldeki şişliği fark etmek de mümkündür.

Ne yapmalı: Kırıkta olduğu gibi, bilek burkulması oldukça rahatsız edicidir ve bu nedenle kişinin burkulmayı doğrulamak için ortopediye gitmesi gereklidir. Genellikle bilek burkulmalarında istirahat ile en iyi tedavinin belirtilmesi önerilir.

3. Tendinit (Tendonit)

Bilek tendinit ilikleri bu bölgenin tendonlarının iltihabıdır. Daha çok bilgisayarda gününü yazı yazarak geçiren, bilek de tekrarlayan hareketleri yaparken, ev temizliği, bulaşık yıkama, şişe kapakları sıkmak, hatta örgü örmek en çok tendonit rahatsızlığı geçirenler arasındadır.

Ne yapmalı: Tendinit durumunda yapılacak en iyi şey, iltihabı azaltmak böylece ağrı ve rahatsızlığı azaltmak rahatlatmak için anti-inflamatuar ilaçlardan yararlanılabilir ek olarak tekrarlayan hareketleri azaltmak ve istirahat gerçekleştirilmelidir. Bazı durumlarda, aynı zamanda fizyoterapi yapmak gerekebilir özellikle inflamasyon durumunda zaman içinde geçmez. 

4. Quervain sendromu tendiniti

Quervain sendromu da bilek ağrısına yol açan bir durumdur ve tekrarlayan faaliyetleri nedeniyle olur, joystick veya cep telefonu ile video oyunları oynarken saatlerini harcayanlarda başparmak Quervain sendromu gelişir.

Bilek ağrısına ek olarak, bu parmağın tabanında ki tendonlar oldukça iltihaplı hale geldiğinden, bölgenin şişmesi ve parmağı hareket ettirirken veya tekrarlayan hareketler yaparken kötüleşen ağrılar olduğundan, başparmağı hareket ettirirken de ağrı olması mümkündür.

Ne yapmalı: Quervain sendromu için tedavi kişi tarafından sunulan belirtilere göre ortopedi tarafından belirtilmelidir, ve başparmak ve semptomları hafifletmek için anti-inflamatuar ilaçların kullanımı immobilize etmek gerekli olabilir.

5. Karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu esas olarak tekrarlayan hareketlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bilekten geçen ve avuç içinden innerve edilen sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkar, bu da bilekte ağrıya, elkarıncalanmalarına ve hassasiyette değişime neden olur.

Ne yapmalı: Bu durumda soğuk kompres, munhequeiras, anti-inflamatuar ilaç kullanımı ve fizyoterapi kullanımı ile tedavi yapılabilir.

6. Romatoid artrit (iltihaplı romatizma)

Romatoid artrit (eklem romatizması) ana belirti ağrı ve eklem şişmesi olarak bir otoimmün hastalıktır, ve aynı zamanda bileğe ulaşabilirsiniz ve parmaklarda deformasyona yol açabilir.

Ne yapmalı: Romatoid artrit tedavisi doktorun rehberliği ve semptomların şiddetine göre yapılmalıdır, anti-inflamatuar ilaçlar, kortikosteroid enjeksiyonları veya immünsupresif ilaçlar endike edilebilir, yanı sıra fizyoterapi seansları gerçekleştirilebilir.

7. “Açık nabız”

“Açık bilek” ergenlerde veya yetişkinlerde ortaya çıkan karpal istikrarsızlık, bilek de açıklık hissi ile, bir “munhequeira” gibi bir şey kullanmak gereklidir.

Ne yapmalı: Bir ortopedi uzmanının rehberliğinde aranması tavsiye edilir, çünkü 1 mm’den az olsa bile rahatsızlık, ağrı ve bilek tetıklarına neden olabilecek kemikler arasındaki mesafe artışını kontrol etmek için röntgen çekmek doğrudur.

8. Kienbock hastalığı

Kienbock hastalığı, bileği oluşturan kemiklerden birinin yeterli kan almadığı dolaşım bozukluğu yaşanan hastalıktır. Başlaması ile bilekte sürekli ağrı ve elin hareket kısıtlaması açılması veya kapanmasında güçlük gibi belirtilerin ortaya çıkmasına yol açtığı bir durumdur.

Ne yapmalı: Bu durumda, bileğin yaklaşık 6 hafta boyunca hareketsiz olması tavsiye edilir, ancak bazı durumlarda ortopedik kemiklerin konumunu düzeltmek için ameliyat yapılmasını önerebilir.

Bu ağrı bilek de semilunar kemik kötüleşmesi vaskülarizasyon nedeniyle oluşur. Tedavi immobilizasyon ile yapılabilir 6 hafta, ancak cerrahi müdahale ile bu kemiği kaynaştırmak ortopedi tarafından önerilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir