Biberiye Çayı Nasıl Yapılır Ve Yararları Nelerdir?


Biberiye çayı, sindirimi kolaylaştırma, baş ağrısını dindirme, yorgunlukla mücadele etme ve saç uzamasını hızlandırma gibi sağlıksal yararları ile bilinir.

Ayrıca biberiye; antiseptik, depuratif (toksin atıcı), antispazmodik (spazm çözücü), antibiyotik ve idrar söktürücüdür.

Biberiye çayının faydaları şunlardır:

1. Sindirimi iyileştirir

Biberiye çayı, öğlen veya akşam yemeğinden hemen sonra alınabilir, sindirim sürecini kolaylaştırmak, aşırı gazla mücadeleye yardımcı olur. Bu sayede karın şişliklerini ve iştahsızlığı azaltır.

2. Mükemmel bir doğal antibiyotiktir 

Biberiye, tıbbi özelliklerinden ötürü antibiyotik etkisine sahiptir, genellikle idrar yolu enfeksiyonu, kusma ve ishal ile ilgili olan bakterilere karşı daha etkilidir.

Buna rağmen hızlı iyileşmenize yardımcı olsa da, doktorun belirttiği ilaçların kullanımını daha önemlidir.

3. Muhteşem bir idrar söktürücüdür

Biberiye çayı mükemmel bir doğal idrar söktürücüdür ve kilo vermek ve vücutta sıvı tutulmasını önlemek için diyetlerde kullanılabilir. Bu çay, vücutta biriken sıvıları ve toksinleri atmaya yardımcı olur ve sonucunda idrar üretimini artırır.

4. Zihinsel yorgunlukla mücadele edin

Biberiyenin beyin için faydaları oldukça fazladır. Bu konuda ise örneğin sınavlardan önce veya iş toplantılarından önce veya sonra gibi stres dönemleri için mükemmel bir bitkidir.

Ayrıca biberiyenin özellikleri, Alzheimer ile mücadelede, hafıza kaybının önlenmesinde de etkili olabilir.

biberiye
Biberiye Çayı Nasıl Yapılır Ve Yararları Nelerdir? 36

5. Karaciğer sağlığını korur

Biberiye, karaciğerin işleyişini iyileştirerek ve özellikle yağ seviyesi yüksek yiyecekler olmak üzere alkol kullandıktan sonra veya fazla yemekten sonra ortaya çıkan baş ağrısını azaltarak hareket edebilir.

Ancak biberiye çayı karaciğer hastalığında doktora danışmadan tüketilmemelidir çünkü karaciğer üzerinde koruyucu etkisi olmasına rağmen bu çayın bu hastalıklara karşı ne kadar etkili olduğu henüz bilinmemektedir.

6. Diyabeti kontrol etmede yardım

Biberiye çayı ayrıca glikozu düşürdüğü ve insülini artırdığı için diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Bu çay, doktorun verdiği ilaçların kullanımının yerini tutmaz ve  beslenme tedavisinin sadece tamamlayıcısı olarak tüketilmelidir.

7. İltihapla mücadele edin 

Biberiye çayı tüketimi de iltihapla savaşmak, ağrı, şişlik ve halsizliği gidermek için mükemmeldir. Bu nedenle diz iltihabı, tendinit (tendon yada lif zayıflaması) ve hatta midede iltihap olan gastrit ile baş etmeye yardımcı olabilir.

8. Dolaşımı kolaylaştırır

Biberiye antiplatelet ( kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç ) etkiye sahiptir ve bu nedenle dolaşım problemleri olanlar veya biraz dinlenmeye ihtiyacı olanlar için çok faydalıdır. Çünkü dolaşımı iyileştirir.  Bu yüzden önerilerden biri de ameliyat sonrasında bu çayı tüketmenizdir.

9. Kanserle savaşmaya yardımcı olur 

Bazı hayvanlar üstündeki çalışmalar, biberiyenin antioksidan etkisi nedeniyle tümör hücreleriyle savaştığını göstermektedir. Ancak  bu bitkinin kanser ilaçlarının üretiminde tam olarak nasıl kullanılabileceğini bulmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

10. Saç uzamasına yardımcı olabilir

Tüm bunlara ek olarak şekersiz biberiye çayı saçınızı yıkamak için kullanılabilir çünkü saçı güçlendirir, aşırı yağlılıkla ve kepekle savaşır. Ayrıca saç derisini iyileştirdiği için saç uzamasını kolaylaştırır.

BİBERİYE ÇAYININ YAPILIŞI

Malzemeler

  • 5 gr kurutulmuş biberiye yaprağı;
  • 150 ml kaynamış su.

Hazırlanışı;

Biberiyeyi kaynar suya ekleyin ve 5 – 10 dakika iyice kapatarak bekletin. Süzün ve tatlandırmadan günde 3 ila 4 kez tüketin.

biberiye cayi faydalari
Biberiye Çayı Nasıl Yapılır Ve Yararları Nelerdir? 37

Çay ne kadar süre içilir?

Çay içmek için belirli bir zaman yoktur, ancak şifalı bitkiler yaklaşık 3 ay içilmesini önermektedir ve bu 1 ay olmalıdır.

Biberiye, çay şeklinde kullanılmasının yanı sıra, aromatik bir bitki olarak yiyecekleri baharatlamak için kullanılabilir ve kuru, yağ veya taze şekilde bulunur. Esans yağı özellikle banyo suyuna eklemek veya ağrılı yerlerde masaj yapmak için kullanılır.

Biberiye çayını tarçınla hazırlamak mümkün mü?

Evet, tarçın ile biberiye birlikte hazırlamak için herhangi bir yanlışlık yoktur. Bunun için orijinal çay tarifine 1 çubuk tarçın eklemeniz yeterlidir.

Olası yan etkiler

Biberiye çayı oldukça güvenilirdir ancak aşırı tüketildiğinde mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Uçucu yağ söz konusu olduğunda açık yaralarda kullanılmamasının yanı sıra tahrişe neden olabileceği için doğrudan cilde uygulanmamalıdır.

Yüksek tansiyonu olan ve ilaç kullanan kişilerde biberiye çayı hipotansiyona neden olabilir.

Biberiye çayı hamilelik, emzirme döneminde ve 5 yaş altı çocuklar tarafından tüketilmemelidir. Karaciğer hastalığı olan kişiler de çayı tüketmemelidir çünkü hastalıkları kötüleştirebilir. Ayrıca tansiyonu düzenleyen ilaçlar gibi bazı ilaçlar ile etkileşime girebildiğinden hasta bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsa çayı tüketmeden  önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir