Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?


Beyin kanaması, nasıl oluştuğuna bağlı olarak travmatik (kaza veya yaralanma nedeniyle) veya spontan (travmatik olmayan neden, spontan) olabilir. Nerede gerçekleştiğine bağlı olarak; subdura (dış serebral korteks ile kemik arasında), subdura (dış ve orta meninksler arasında), subaraknoid (orta ve iç meninksler/beyin arasında) (Duraklar), beyinde (beyinde) beyin dokusu), karıncıklarda (beyinde), su), beyinde birikim) kanama şeklinde görünebilir.

Travmatik kanama bu beş yerden bir veya daha fazlasında meydana gelebilir. İdiyopatik kanama genellikle serebral korteks ile beyin arasında (subaraknoid kanama) veya beyinde (beyinde) oluşur. Subaraknoid kanama genellikle beyin kan damarlarında rüptüre bir mesane (anevrizma) sonucu oluşur.

Yüksek Tansiyonun Beyin Kanamasına Etkisi Nedir?

 Beyin dokusuna intraserebral kanama genellikle yüksek tansiyondan kaynaklanır, ancak bazı kan damarı kabarcıkları (anevrizmalar) ve kümeler (arteriyovenöz malformasyonlar), beyin tümörleri, antikoagülan kullanımı ve bazıları yaşla birlikte gelişir. Ayrıca damar hastalıklarından da kaynaklanabilir.

Beyin kanaması kişiye bağlı olarak çeşitli semptomlara sahip olabilir. Beyindeki kanamanın yeri, şiddeti ve etkilenen doku miktarı semptomların gelişmesinde çok etkilidir. Bu belirtiler çok ani veya zamanla ortaya çıkabilir. Beyin kanamasını bu maddeler dahilinde daha kolaylıkla anlayabiliriz bunlar;

 •  Güçlü baş ağrısı 
 •  mide bulantısı 
 • epilepsi nöbetleri 
 • Kusma
 •   Bacaklarda ağrı ve uyuşma 
 •   başı dönmek 
 •  Bozulmuş beyin fonksiyonu 
 •  Kolları kaldırıp havada tutmak 
 •   Görme bozukluğu, kontrolsüz göz hareketleri, sarkık göz kapakları 
 •   disfaji 
 •   disguzi 
 •   Beyne giden kan akışının azalması nedeniyle ani baş dönmesi 
 •  Denge ve koordinasyon eksikliği

Beyin Kanamasının Nedeni Nedir? 

Beyin kanaması insan hayatı için oldukça tehlikeli ve korkutucu bir hastalıktır. Beyinde kanama riskini artıran hastalıklar ve yaygın nedenler şunlardır;

Yüksek tansiyon (yüksek tansiyon);

Yüksek tansiyon, kan damarlarının duvarlarını zayıflatabilir ve kanamaya neden olabilir ve beyin kanamasının en yaygın nedenidir.

 Anevrizma;
 

Anevrizma, kan basıncı nedeniyle bir kan damarının zayıf bir bölgesinin balon gibi genişlemesidir. Bir anevrizmanın yırtılması beyin kanamasına neden olabilir.

 
 
 Kafa yaralanması;

Bir araba kazasında veya yüksekten düşme sırasında kafaya çarpma beyin kanamasına neden olabilir. Kan damarı anormallikleri (arteriyovenöz malformasyonlar)

 
Beyin ve beyinin  çevresinde bulunan kan damarlarının doğuştan gelen zayıflığı ve yanlış bağlantıları beyin kanamasına sebep olabilmektedir. 


 Amiloid anjiyopati;


 Amiloid anjiyopati, genellikle yaşlanma ve yüksek tansiyonun neden olduğu kan damarı duvarındaki bir anormalliktir, ancak kanama büyümeden önce görülmesi zor olan kanamalara neden olabilir. 
 
 Hemorajik hastalık;

Hemofili gibi koagülopati, beyinde oluşabilecek mikro kanamanın durmasını engelleyerek daha büyük kanamalara neden olabilir. 

Beyin tümörü;

Beyinde gelişen ve beyin kanamasına yol açabilen tümörler de ek nedenler olarak saptanabilir.

Beyin Kanaması Tanı Yöntemleri


Beyin kanamasını teşhis etmek için en iyi bilinen test yöntemi bilgisayarlı tomografidir. Kanamayı en net ve hızlı bir şekilde gösteren bilgisayarlı tomografi, test sonucunun nedeninin ve hastanın şikayet ettiği semptomların kanama olup olmadığını belirlemenin bir yoludur. Kanama tespit edilirse, kanama tipini belirlemek için tomografi de kullanılabilir.

Beyin Kanaması Tedavisi


 
Kesin olan bir durum olan beyin kanaması durumunda hemen ambulans çağırılmalıdır. Hastanede yatan hastalarda oluşan kanama başlangıçta asemptomatik olabilir. Ancak hasta ilk 24 saat gözlem altında tutulmalıdır. Önümüzdeki birkaç saat içinde kanama devam edecek ve beyne çok fazla baskı yapmaya başlayacaktır.

1 4
Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır? 36

Bu gelişen olay hastanın komaya girmesine hatta ölmesine neden olabilir. Beyin kanaması tedavisinin amacı kanamanın nedenini ortadan kaldırarak ve komplikasyonların oluşmasını engelleyerek hastanın hayatını kurtarmaktır. Bu nedenle beyin kanaması olan hastalar yoğun bakım ünitesinde yakından izlenmektedir.

Bazı hastalar için bu aşamada ana odak noktası anjiyografik tedavidir, ancak bazı hastalarda cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın iyileşme süresi  ameliyatın zorluğuna bağlıdır. Anestezi biter bitmez hasta ilk 24 saat uykuda kalmalıdır. Beyin kanamasının komplikasyonlarını tedavi etmek için kullanılan yaygın tedaviler

 Beyindeki kanama durduğunda ve ilk birkaç tedavi tamamlandığında iyileşme süreci başlar. İyileşme sürecinde beyin kanamasının komplikasyonlarını iyileştirmek amacı ile kullanılan tedaviler şunları içermektedir;

 • Kan basıncını kontrol etmek ve ateroskleroz riskini azaltmak için fiziksel zindeliği korumaya ve diyeti iyileştirmeye yardımcı olacak beslenme önerileri 
 • Yeme, yutma ve dil problemlerini çözmek için fizik tedavi 

 • Vücudu güçlendiren, hareketliliği artıran, yorgunluğu azaltan ve işlevi iyileştiren fizik tedavi 
   

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası 


Beyin kanaması ameliyatı sonrası süreç  tedavi süreci kadar önemlidir. Tedaviden sonra hasta gözlemlenmeli ve olası  yan etkiler izlenmelidir.

 Beyin kanaması olan hastalar cerrahi tedaviden 2-5 gün sonra ve endovasküler tedaviden 1-2 gün sonra taburcu edilir. Hastanın anevrizma kanaması varsa bu süreler 7 güne kadar uzayabilir. Cerrahi tedaviden sonra hastanın yaklaşık bir ay evde istirahat etmesi önerilir. Normal hayata dönmeleri iki ayı bulabilir.

2 5
Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır? 37

Cerrahi tedavi görmüş hastaların en az iki ay araç kullanmaları önerilmez ve işe dönüş zamanı doktor tarafından belirlenir. Endovasküler tedaviden sonra hastanın normal hayatına dönmesi ve çalışabilmesi 10 ila 15 gün sürebilir. Beyin kanamasından kaynaklanan komplikasyonlar için bu süreler farklıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir