Beyin Ameliyatından Kurtulmanızı Sağlayacak Gıdalar


Gelecekte kendiniz için daha iyi bir yeme alışkanlığı edinmeyi planlıyorsanız eğer, şu an başlamak için tam zamanıdır. Beyin cerrahisi, sebebi ister bir tümörden kurtulmak ya da gelişmiş olan bir anevrizmayı almak olsun, sorunlu bölgeye ulaşmak için kafa derisinin ve kafatasının kesilmesinin gerekli olduğu çok ciddi bir prosedürdür. Günlük yaşamınızda ne yediğiniz sadece saç, deri ya da kemik sağlığını etkilemekle kalmaz, ayı zamanda beyin sağlığı içinde oldukça önemlidir. Sağlıklı bir beslenmeden bahsedildiğinde, tüm besin gruplarından çeşitli yiyecekleri barındıran bir diyetten bahsedilir. Günlük beslenme rutininize beyin sağlığı açısından omega-3 ve E vitamini dâhil etmeniz tavsiye edilir. Eğer ki, daha farklı özel ihtiyaçlarınız varsa yardım almak için uzman bir doktora ya da diyetisyene başvurmanız faydalı olacaktır.

Beyin Ameliyatı Sonrası Temel Beslenme

Vücudunuz ve beyniniz iyileşme sürecinde iken uygulayacağınız günlük beslenme için günlük rutinden biraz çıkılmalı, ihtiyaç duyulan tüm besin maddelerinin alındığından emin olunmalıdır. Günlük beslenme alışkanlığından farklı olarak, ameliyat sonrasında sebze, meyve, tahıl ve baklagiller yönünden zengin, süt ürünleri, beyaz et ve balık ürünleri gibi proteinlerle desteklenen bir beslenme uygulanması önemlidir.  

Beyin ameliyatının ardından, kalori, protein ve kalsiyum ihtiyacınız her zamankine nazaran artış gösterecektir. Bu açığı telafi edebilmek için, yeteri kadar kalori, protein ve kalsiyum almanız gerekir. Hem protein hem de kalsiyum ihtiyacınız karşılamak için yağ oranı azaltılmış ya da tamamen yağsız süt ürünleri ile yoğurt tercih edebilir. Süt ve yoğurt dışında ise günlük hayatta çok farklı kalsiyum kaynakları olarak, yeşil yapraklı sebzeler, soya sütü, portakal suyu, brokoli ve badem sayılabilir. Ameliyat sonrası süreçte, doktorunuz veya diyetisyeniniz gerekli ek besin ihtiyaçlarını belirlemenizde yardımcı olurlar.

1 44
Beyin Ameliyatından Kurtulmanızı Sağlayacak Gıdalar 36

Sıvı Alımı

Ameliyat sonrasında alınması gerekli sıvılar, herhangi bir beyin problemi yaşadığınızda ve bunun tedavisini gördüğünüzde, iyileşme ve bu sürecin takibi dikkate alındığında hastanede kalış süreli uzayabilmektedir. Ameliyat olduktan sonra hemen katı gıdalarla beslenmek biraz zor olduğundan bu süre zarfında sıvı ağırlıklı bir diyet uygulamanız gerekir. Sıvı ağırlıklı bir beslenmeden kastedilen, süzme çorbalar, et suyu, jelatin, puding, milkshake, meyve suları ve oda sıcaklığında sıvılaşan gıdalardır. Doktorlar, yağ ve kalori bakımından yüksek değeri sahip milkshake gibi besinleri, oluşabilecek kalori ve enerji açığını kapatabilmek için önerebilirler. Unutulmamalı ki, iyileşme sürecinde yeterli ve enerji ve kalori alımı oldukça önemlidir.

Omega-3’lerin önemi, beyin ameliyatı sonrasında alınan Omega -3 açısından zengin içerikli besinler hayati önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, beyin ameliyatı da dâhil, gelişmiş bir beyin travmasından sonra alınan omega-3 içerikli besinlerin, nöronların bileşenine, esnekliğine ve iyileşmesine büyük katkı sağladığını işaret etmektedir. Omega-3 yağ içerikli bir besindir ve insan vücudu bunu kendisi üretemez. Beslenmenize dâhil edilecek somon, uskumru ve trança gibi yağlı balıklar, soya yağı, keten tohumu yahut ceviz gibi besinlerle Omega-3 dışarıdan alınmalıdır. Uzmanlar, omega-3 eksikliğinin, hafıza kaybı ve depresyona sebep olabileceğini, dolaşım bozuklukları meydana getirebileceğini ve bunlarında ameliyat sonrası iyileşmeyi etkileyebileceğini belirtmektedir. Sağlıklı yaşamak için, biftek, sakatat, kızarmış tavuk gibi yağlı seçenekleri ızgara, fırın ya da haşlanmış balık ile değiştirin.

Antioksidan Önemi

Uzmanlar, beyin ile ilgili bir anevrizmanız varsa, ileride başka bir tanesiyle daha karşılaşma olasılığınız olduğunu belirtmektedir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu ise bol miktarda meyve ve sebze tüketmektir. Meyve ve sebzeler antioksidan açısından oldukça zengin besinlerdir. Beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olurken, ilerleyen zamanlarda bilişsel faaliyetlerin gerilemesinin de öne geçerler. Böğürtlen, turunçgiller, havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler (karalahana, ıspanak) ve domates, çilek gibi renkli besinler zengin antioksidan kaynağı olarak belirtilir.   

2
Beyin Ameliyatından Kurtulmanızı Sağlayacak Gıdalar 37

E vitaminin beyin sağlığı için önemi, beyin ameliyatından sonra alınması gereken, beslenmenizden eksik etmemeniz gereken bir diğer önemli grup ise E vitaminidir. Araştırmalara göre, E vitamini iyi bir antioksidan kaynağıdır ve bu vitamin, ameliyat sonrasında beyin hücrelerinin iyileşme sürecini bozabilecek serbest radikallere karşı beyni korumaktadır. Aynı zamanda beynin nörolojik performansında ve fonksiyonlarında önemli bir rolü vardır. İyi E vitamini kaynakları arasında badem, ay çekirdeği, buğday tohumu, brokoli, ıspanak ve kivi sayılabilir. Bu kaynaklarında ameliyat sonrası iyileşme sürecinde beslenmemize eklemiz gerekmektedir.

Tahıl Alımı

Karbonhidratlar ve tam tahıllılar, uzmanlar, arter sağlığını korumanın ve yüksek tansiyonu düşürmenin, herhangi bir anevrizma ve travmaya karşı beyni koruyabileceğini belirtmektedirler. Tam tahıllı besinler lif ve antioksidan açısından zenginlerdir ve beyni korumayı desteklerler. Karbonhidrat sağladıklarından vücudumuz ve beynimiz birincil yakıt kaynağına ulaşmış olur. En hızlı şekilde vücudumuza enerji veren tatlılar ve beyaz ekmek basit birer karbonhidrat kaynakları olmalarına rağmen, antioksidanlar, lifler ve beyin için gerekli olan diğer önemli besinlerden yoksundurlar. Hem daha sağlıklı yaşamak için hem de daha uzun süreli enerji sağlamaları açısından yulaf, esmer pirinç, kinoa, patlamış mısır ve arpa gibi tam tahıllara daha çok önem verilmelidir.

Köri içerisinde bulunan kurkumin, zerdaçalın etken maddesidir ve köriye kendine özgü lezzetini ve sarı rengini veren baharattır. Kurkumin oldukça güçlü bir antioksidandır ve yapılan araştırmalara göre vücutta meydana gelebilecek iltihaplanmalarla mücadele etmesine yardımcı olur. Beyin travmaları sonrası iyileşmeyi desteklediği gibi, ameliyat sonrasında da iyileşmeyi desteklemesi yanı sıra bilişsel açıdan iyileşmeye de katkısı olmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında zerdeçalı sadece köri yemeklerine değil, yumurta yerken ya da pilav yemeklerine ekleyerek bu faydadan yararlanılmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir