Beslenmenin Plasenta ve Fetusun Büyümesi Üzerindeki Etkisi


0

Hamilelik sırasındaki diyetiniz ceninin temel besin kaynağıdır. Uygun besinleri yeterli miktarda yemek, hem sizin hem de fetüsün gereksinimlerinin karşılanmasını sağlar. Doğru beslenme olmadan plasenta en iyi şekilde çalışamaz.

Protein, Karbonhidratlar ve Sıvılar

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Protein-Karbonhidratlar-ve-Sivilar.jpg

Kalori ihtiyacı, ikinci ve üçüncü trimesterde günde yaklaşık 300 kalori kadar artmaktadır. Artan ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olacak daha çok protein ve karbonhidrat gerekecektir. Karbonhidratlar, özellikle tam tahıllar size enerji sağlar ve bebek yapmak büyük miktarda enerji gerektirir. Beyin gibi fetal dokuların büyümesine yardımcı olmak için protein ihtiyacı günde yaklaşık 75 ile 100 g arasında artar. Sıvılar, besinlerin plasentadan fetusa geçmesi için gereklidir.

Vitaminler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Vitaminler.jpg

Hamileyken birçok vitamin daha yüksek miktarlarda gerekir. Folat veya folik asit, fetüsün omurilik ve omurilik sinirleri gelişimi için gerekli olan bir B vitaminidir. Folat gereksinimleri günde 600 ile 800 mg arasındadır ve ihtiyaçlar karşılanmadığında fetüsün nöral tüp defekti riski artar. C vitamini yaranın iyileşmesi, dişlerin ve kemiklerin gelişmesi için gereklidir. Gebelik ihtiyaçları günde 85 mg’dir.

Mineraller

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Mineraller.jpg

Plasenta yoluyla fetüse oksijen getirmek için demir gerekir. Fetus, hamileliğin son bir ile iki aylık döneminde demir depolar, bu nedenle günde en az 27 mg olması önemlidir. Fetal kemik gelişimi ve diş gelişimi için kalsiyum gerekir. Günde 1000 mg kalsiyum gereksinimlerini karşılamıyorsanız, fetus kalsiyumu kemiklerinizden almaya başlayacaktır. Mineral hakkında daha az konuşulan iyot, fiziksel ve zihinsel gelişim için gereklidir.

Beslenme Düzeni

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Beslenme-Duzeni.jpg

Fetüsün bazı besinlere ihtiyacı vardır, ancak cenine zarar vermeyecek şekilde kaçınılması gereken yiyecekler de vardır. Az pişmiş veya çiğ etler, pastörize edilmemiş süt ve peynirler salmonella, toksoplazmoz veya enfeksiyona neden olabilecek diğer bakteriler içerebilir. Çok fazla şeker de zararlı olabilir. Kan şekeriniz çok yükselirse, plasentadan daha fazla şeker geçecektir ve büyük, fazla gelişmiş bir fetüs ortaya çıkabilir. Düşük büyüme ve gelişimsel gecikmelere neden olabilecek fetal alkol sendromuna neden olabileceğinden alkolden uzak durulmalıdır. Son olarak kafein ise sınırlandırılmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz