Bench Press Egzersizleri Nedeniyle Oluşan Boyun Ağrısını Tedavi ve Önleme


Bench press, göğüs, omuz ve alt boyun kaslarını etkileyen, ağır bir ağırlığı kaldırmak için üst vücut gücünün kullanılmasını yoluyla yapılır. Bazen, kaslarınızı kaldırmak için hazırlandığından daha ağır bir ağırlığı kaldırmak bench ağrısına veya suşlarına neden olarak ağrı veya şişmeye neden olabilir.

Bench pressten kaynaklanan boyun ağrısı, ağırlık düzgün bir hareketle kaldırılmazsa da ortaya çıkabilir. Ağır ağırlıklardan aşırı basınçla şiddetlenen ani hareketler genellikle kas burkulmalarından kaynaklanan ağrıya neden olur.

Bench Press Sebebiyle Boyun Ağrısı

Bir ağırlık antrenörü, bench press yüzünden boyun ağrısı yaşarsa, bu genellikle sternokleidomastoidin, kulağın altından boyun köprüsü ve sternuma uzanan iki kasın gerilmesinden kaynaklanır.

Sternokleidomastoid, başını bir yandan diğer yana sallama ve çevirme gibi baş hareketlerine yardımcı olmak için göğüs ve omuz kaslarıyla birlikte çalışır. Düz uzanırken ağırlık kaldırmak göğüs kaslarına bağlı olduğundan, bench baskısı bu kası kolayca yaralayabilir. Kötü bench press tekniği de yaralanma riskini artırır.

Boyun Ağrısı Belirtileri

Yaralı bir sternokleidomastoid, yırtıldığı veya burkulduğu alanın çevresinde iltihaplanabilir veya şişebilir. Başın hareketine ağrı, özellikle kafa döndürülür veya eğilirse eşlik eder. Büyük bir hasar ise, ciltte hafif renk değişikliği şeklinde morarma da meydana gelebilir.

Kas spazmları oluyorsa, küçük bir seğirme hareketi de fark edilebilir. Sertlik ve başını kaldırmakta zorluk da diğer semptomlardır. Bununla birlikte, sternokleidomastoid ağrı, nöromüsküler hastalıklar ve diğer tıbbi durumlarda da görülür.

maxresdefault 1 2
Bench Press Egzersizleri Nedeniyle Oluşan Boyun Ağrısını Tedavi ve Önleme 36

Boyun Ağrısı Tedavisi

Ağrı bölgesine buz uygulanarak şişlik ve ağrı giderilebilir. Bench press boyun ağrınız varsa, ağırlık egzersizinden kaçınılmalıdır. Özellikle de bench press veya göğüs, omuz ve boyun kaslarını çalıştıran diğer egzersizlerden.

Ağır vakalarda, boyun desteği takmak, başını boyun kaslarından destekleme baskısını alarak ağrıyı hafifletebilir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar almak veya doktorunuz tarafından onaylandıysa analjezik içeren kremleri de önerilir. Ek olarak, boynun arkasına küçük bir yastık veya rulo bir havlu koymak uyurken ağrıyı hafifletebilir.

Boyun Ağrısına Dikkat

Sternokleidomastoid yaralanmalarını içeren suşların çoğu, kas sıkma veya diğer zorlu egzersizlere devam edilmediği sürece bir ila iki hafta içinde kendi kendine iyileşir. Bununla birlikte, omuzlara veya kollara uzanan karıncalanma veya uyuşma hissi ortaya çıkarsa veya kas sertliği baş hareketinin imkansız olduğu noktaya kadar kötüleşirse, tanı ve tedavi için bir doktora gitmelisiniz.

Boyun Ağrısının Önlenmesi

Hafif germe egzersizleri boyun kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Çeneyi yavaşça indirmeyi, daha fazla ağrıya neden olmadan göğsüne mümkün olduğunca yakın yerleştirmeyi deneyin. Hareketleri gerçekleştirirken sırt kaslarınızı gevşetin ve derin nefes alın. Ayrıca başınızı bir omuzdan diğerine yatırabilir ve başınızı her eğim arasında dik tutmak için zorlayabilirsiniz.

Ayrıca boyun kaslarınızın kamburlaşmasını önlemek için uygun duruşu uygulamayı unutmayın. Son olarak, bench press yaparken, başınızın bench üzerinde düz durduğundan emin olun; boyun kasları yaralanmaları, baş benchten kalktığında ve boyun kasları kasıldığında ortaya çıkar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir