Bel Fıtığı Olanlar Dikkat Edin! Bel Fıtığının Zorlukları Nelerdir?


Omurga, omur adı verilene ve omuriliği çevreleyen küçük kemik yapılarından meydana gelir. Her omurun arasında disk adı verilen bir yastıkçık bulunur. Zaman içerisinde ya da bir travma sonucunda, bu diskin merkezinde kayma yaşanabilir, daha sert bir hale gelebilir ya da dışarı doğru balonlaşabilir.

Bel Fitigi Riskleri
Bel Fıtığı Olanlar Dikkat Edin! Bel Fıtığının Zorlukları Nelerdir? 37

Meydana gelen bu duruma disk hernisi ya da disk kayması adı verilir. Bu durum omurganın alt kısmında ya da bel bölgesinde kısmında daha çok görülür. Bel fıtığı da bu durumun başka bir adıdır.

Ağrı hissi bel fıtığında en sık görülen belirtidir. Ancak bel fıtığına eşlik eden başka belirtiler de olabilir. Nadir durumlarda bağırsak ve mesane ile alakalı bazı komplikasyonların ortaya çıkması da söz konusu olabilir.

Bel Fıtığı ve Tuvalet Yapamama

Bel Fitigi ve Tuvalet Yapamama
Bel Fıtığı Olanlar Dikkat Edin! Bel Fıtığının Zorlukları Nelerdir? 38

L1 ve L2 olarak isimlendirilen, birinci ve ikinci lomber vertabralar arasındaki fıtık türü en sık görülen bel fıtığıdır. L2 ve L3 vertabraları arasında da fıtık oluşumu meydana gelir. L2 vertabrasının dahil olduğu fıtıklar farklı belirtilere neden olabilir. Cauda equina sendromu, omuriliğin ucundaki sinir liflerinin hasar görmesi sonucunda meydana gelen bir durumdur. Conus medullaris sendromu da omuriliğin altındaki sinir liflerinin hasarı sonucunda meydana gelir.

Bu sendromnların olası sonuçları idrar yapamamak yani idrar retansiyonudur. Bu durumlarda mesane kasları felç olur ve kişi idrarını yapamaz. Karnın alt kısmının gerginleşmesi ve idrara çıkma zorluğu, idrar retansiyonunun belirtileridir.

Bel Fıtığı ve İdrar Kaçırma

Bel Fitigi ve Idrari Tutamamak
Bel Fıtığı Olanlar Dikkat Edin! Bel Fıtığının Zorlukları Nelerdir? 39

Cauda equina sendromu ya da conus medullaris sendromu oluşmasına neden olan bir bel fıtığında, idrar kaçırma sorunu da görülebilir. Bunun sebebi, idrar torbası yani mesanenin aşırı şekilde idrarla dolamsıdır. Ancak idrar torbasının kasları felç olur ve idrarı atmak için kasılmazlar. Kişi isteyerek idrar boşaltamaz ancak idrar istemsiz bir şekilde dışarı sızabilir.

Bel Fıtığı ve Sfinkter Disfonksiyonu

Sfinkter, kanal şeklindeki vücut yapılarının açılıp kapanmasını kontrol eden bir kas halkası olarak tanımlanabilir. Örnek olarak anal sfinkter, dışkının bağırsaklardan ilerleyerek atılmasını sağlar. Üretral sfinkter ise, idrarın mesaneden çıkmasını sağlar.

Bir bel fıtığı oluştuğu zaman ve cauda equina sendromu ya da conus medullaris sendromu meydana gelirse, bu sfinkterler düzgün bir şekilde çalışmayabilir.

Makat kası (anal sfinkter) çalışmadığı zaman, bağırsak kontrol sorunları meydana gelebilir. Bu durum, kişinin dışkısının bağırsaklardan geçmesini kontrol etme yetisinin kaybettiği anlamına gelir.

Üretral sfinkterin çalışmadığı zaman, idrar mesaneden sızma gösterir. Bu durumlar, bel fıtığı olan kişinin idrarı tutamamasına yol açabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir