Bebeklerin Çok Fazla Su Tüketmesi Tehlikeli Midir?


Su tüketiminin yaşam kalitesindeki önemini hepimiz biliyoruz. Fakat günlük olarak minimum 2 litre su tüketmek yetişkinler için zararsız aksine sağlıklı iken bu durum bebekler için geçerli değildir. Bebeklerin günlük tüketmesi gereken yiyecek miktarı ve içmesi gerek su miktarı bellidir. Bu miktarın üzerine çıkmak sağlıkları üzerinde negatif etki yapar.

ana 1
Bebeklerin Çok Fazla Su Tüketmesi Tehlikeli Midir? 35

Bebeklerin Tüketmesi Gereken Yiyecek ve Su Miktarı Nedir?

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk olarak şartlar mümkünse yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Fakat süt miktarı az olan ya da sütü olmayan anneler için geliştirilen temiz formüllü mamalar ile beslenen bebekler için verilmesi gereken miktar doktoru tarafından önerilmeli ve anne babalar buna göre hareket etmelidirler.

İlk etapta su tüketmesi gerekmeyen bebekler için anne babaların endişe etmemeleri gerekir. Çünkü bebekleriniz tükettikleri anne sütü ya da onlara özel formüllü mamalar sayesinde su ihtiyaçlarını karşılarlar. Sütü olmayan anneler için özel üretilen mamalar ile gerekli su ihtiyacı karşılanırken katı yiyecekler tüketmeye başlayan bebeklerin günlük alması gereken su miktarı maksimum 32 oz’dur.

Fazla Su Tüketmek Su Zehirlenmesine Yol Açar

Bebeklerin vücudunda elektrolikit ve sıvı dengesi doğuştan sağlanmıştır. Anne babaların gerekli miktardan daha fazla su vermeleri ile bu denge bozulabilir. Aynı zamanda vücutta kalması gereken sodyumun böbrek tarafından süzülmesine yol açar. Vücutta sodyum kalmaması ise beyinde hasarlara yol açabilir.

Su Zehirlenmesinin Semptomları Nelerdir?

Ani gelen nöbetler, agresif hal, tembellik, vücut ısısında düşüş ve vücutta şişlik oluşması su zehirlenmesinin semptomlarındandır. 1 yaş altı bebeklerde fazla su tüketimi ya da gerekli miktardan daha az su alımı su zehirlenmesine neden olur. Bebeklerde yaşanan ishal ya da kusma durumunu geçirmek amacı ile anne babaların bebeklerine su vermesi yararlı değil zararlıdır.

Bu nedenle bebeklerde su tüketmenin ne zaman ve ne miktarda olacağına doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz. Zira anne sütü ya da mama ile beslenen bebeklerde su tüketimine gerek yok iken katı besinler ile beslenmeye başlayan bebeklerin ne kadar su içmesi gerektiğini doktorunuz söyleyecektir.

Doktorunuz su tüketimine başlamanız gerektiğini söylediğinde ise kullanmanız gereken su arıtılmış ya da hazır sulardır. Çeşme suyunun ya da kaliteli olmayan suların içerisinde bakteri, parazit bulunabilir. Yetişkin vücudu zararlı bu türlerle daha rahat savaşabilirken bebeklerde enfeksiyona sebep olabilir.

Bu nedenle kullanacağınız su mutlaka ters ozmoz denilen arıtma sisteminden geçirilmiş olmalı ya da siz kaynatıp soğuttuktan sonra bebeğinize vermelisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir