Bebeklerin Ayakları Neden Şişer? Bebeklerde Ayak Şişmesine Nasıl Müdahale Edilir?


-3
11 Paylaşım, -3 Beğeni

Bebeklerin ayaklarında şişkinlik görülüyorsa yapılması gereken kontrol amaçlı olarak onları doktora götürmek olacaktır. Şişliklerin türlü türlü nedenleri olabilmektedir. Orak hücreli anemi gibi ciddi bir rahatsızlığın yanı sıra kızarıklık gibi basit bir durumdan kaynaklı olarak da sayılabilmektedir.

Soğuk Kompres

Bebeklerin ayaklarında kızarma ya da çürümeden kaynaklı olarak şişliklerin meydana gelmesi halinde soğuk kompres yapmak ya da buz paketini o bölgeye dahil etmek önemli bir olgu olacaktır. Şişlikleri azaltmanın yanı sıra bebeklerde var olan ağrıyı da dindirebilecek türde de olacaktır. Soğuk kompres yapmadan önceki zaman diliminde de cildin etkilenmemesi adına buzlu olan kısmı küçük bir havluya sarmakta da fayda vardır.

Yükseklik

Bebeklerde kırık, burkulma gibi durumların meydana gelmesi halinde doktor muayenesi alıncaya kadar bacakları yüksekte tutmak gerekmektedir. Bacak bölgelerinde kan pıhtılaşmasını engellemek ve bacağın giderek şişmesine mani olmak adına bu yol izlenebilir. Yükseklik sayesinde kan akışının bacaklarda azalmasına bağlı olarak birikim destekli şişme daha da az seviyede yer alacaktır. Aynı zamanda da bacaktaki hasarın bulunduğu kısmı sabitlemek de hareketi kısıtlayacak ve şişmenin oluşumunun da önüne geçebilecektir.

Hareket Açıklığı

Bebeklerin gürbüz ve kilolu olmasından ötürü de bacaklarında şişkinlik meydana gelebilmektedir. Çocukların fazla kilolu olmaması durumunda da temel hareket egzersizlerini yapmak etkili bir yöntem olacaktır. Bu sayede de ayaklarındaki şişlikler azalacak ve bacakları daha da esnek hale gelebilecektir. Kan dolaşımını daha da iyi şekilde gerçekleşmesi adına bacakların saat yönünün tersi biçiminde döndürülebilecektir. Aynı zamanda da bebeklerin obez olması halinde de vücuttaki yağ oranının azaltılması konusunda diyetin değiştirilmesi önemli etmenler arasında olabilmektedir.

Ayrıca Buna Bakın  Fetüsün Kilo Alması Nasıl Sağlanır?

Ciddi Rahatsızlıklar

Çocukların vücutlarının farklı noktalarında sürekli olarak ağrı oluşumuna dayalı enfeksiyonlardan şikayet edilmesi halinde ciddi sorunlar baş gösterebilmektedir. Bu noktada harekete geçilerek doktorlara yönelmek daha doğru teşhislere ulaşmada etkili bir başlangıç olacaktır. Bebeklerin 4 aylık olduklarından sonraki zaman zarfında da ortaya çıkan orak hücre anemisi kendini gösteriyorsa, doktorların antibiyotik tedavisine başlangıç yapacakları da söylenebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-3
11 Paylaşım, -3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.