Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi


Soğuk algınlığınız varsa, semptomlarınızı azaltmak ve rahat yiyecekler, sıcak çay ve reçetesiz soğuk algınlığı ilaçlarının kullanımı da dahil olmak üzere daha iyi hissetmek için atabileceğiniz birçok adım vardır. Ancak, ilaçlar ve tavuk çorbası seçenek olmadığında, 1 aylık bir bebekte soğuk algınlığı semptomlarıyla savaşmasına yardımcı olmak daha da zorlaşıyor. Soğuk algınlığı için bir tedavi olmamasına rağmen, bebeğinizin daha rahat hissetmesine ve daha ciddi bir enfeksiyon riskini azaltmasına yardımcı olmak için adımlar atabilirsiniz

Çocuğunuz prematüre ise veya tıbbi bir durumu varsa, semptomlarının daha ciddi bir enfeksiyonla ilişkili olmadığından emin olmak için soğuk algınlığının ilk belirtisinde çocuk doktoruna başvurun.

1 aylik bebekte soguk alginligi tedavisi
Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi 36

Emzirmeye Devam Etmek

Yeni doğanların olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri vardır ve vücutları daha büyük bebekler ve çocuklar gibi hastalıklarla savaşamaz. Bebeğinizi emziriyorsanız, bebeğinizin bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olmak için bu uygulamaya devam edin. Anne sütü, enfeksiyon riskini azaltmak ve hastalık sırasında ek koruma sağlamak için bağışıklık faktörlerini anneden bebeğe aktarır. Aslında, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin, anne veya bebeğin enfeksiyonu olduğunda anne sütünde arttığı gösterilmiştir. Emzirme bebeğinizin soğuk algınlığının daha hızlı gitmesine neden olmasa da, kulak enfeksiyonu veya zatürree gibi komplikasyon gelişme riskini azaltabilir. Anne sütü, enfeksiyon riskini azaltmak ve hastalık sırasında ek koruma sağlamak için bağışıklık faktörlerini anneden bebeğe aktarır.

Bebeğin Nemli Kalmasını Sağlamak

Bebeğinizin anne sütü veya bebek formülü ile beslenip beslenmediği, dehidrasyonu önlemek için düzenli olarak besleyin. Çoğu 1 aylık bebek her 2-3 saatte bir beslenir, ancak bebeğinizden gelen etkileri izleyin ve soğuk algınlığından kurtulurken gerekirse daha sık besleyin(Özellikle ateşi varsa). Su veya elektrolit çözeltileri gibi başka sıvılar vermeyin; çünkü küçük bebeklerin günlük sıvı alımını karşılamak için sadece formül veya anne sütüne ihtiyacı vardır. Eğer söz konusu olan bebeğiniz yeterince sıvı almıyorsa, doktorunuz ile görüşün.

Bebeğinizin Burnunu Temizleyin

Yaşamının ilk birkaç ayında, bebekler sadece burnundan nefes alırlar. 1 aylık bir bebekte burun tıkanıklığı özellikle rahatsız eder. Bebeğiniz burnunu üfleyemediğinden, bu mukusu onun için temizleyerek bebeğinizin rahatsızlığını hafifletebilirsiniz. Emmek ve yutmak yeteneğini geliştirmek için beslemeden önce bunu yapmak özellikle önemlidir. Bir ampul şırıngasının nazik kullanımı, bebeğinizin burnunu temizlemenin ve nefes almayı kolaylaştırmanın basit bir yoludur. Burun mukusu kalın veya kuru ise, ampul şırıngasını kullanmadan önce burun deliğine 1 ila 2 damla salin burun damlası kullanmak yardımcı olabilir.

bebek soguk alginligi
Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi 37

Nem

Kuru hava, burun pasajlarını kurutarak ve kalın, kuru mukus oluşturarak rahatsızlığa neden olabilir. Bebeğinizin yatak odasında veya kreşinde serin sisli bir nemlendirici kullanmak, oda havasına nem katar ve bebeğinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir. Oda havasının küf veya bakteri ile enfekte olmasını önlemek için nemlendiriciyi her gün temizleyin ve kurulayın. Sıcak su buharlaştırıcılarının kullanılması, sıcak, kaynar su ile ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle önerilmez.

Respiratuvar Sinsitiyal Virüs Endişesi

Bazen bebek soğuk algınlığı semptomlarına RSV olarak da bilinen solunum sinsityal virüsü neden olur. Çoğu çocuk bir noktada RSV ile enfekte olur ve ciddi bir enfeksiyona maruz kalmadan iyileşir. Bununla birlikte, prematüre veya küçük bebekler veya bağışıklık sistemini, kalbi veya akciğerleri etkileyen bir sağlık durumu olan çocukların RSV’NİN bir sonucu olarak ciddi bir akciğer enfeksiyonu geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Uyarı !

Bebeğinizin ateş, soluk ten rengi, hırıltılı solunum, iştahsızlık veya azalmış aktivite ile birlikte soğuk algınlığı semptomları varsa veya bebeğinizin soğuk algınlığı belirtileri hakkında endişeleriniz varsa, hemen çocuk doktoruna başvurun. Çocuğunuzun nefes almada zorluk çekmesi durumunda derhal yardım isteyin. Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları, ciddi zarar verebileceğinden, 4 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Ayrıca, çocuğun çocuk doktoru tarafından özel olarak onaylanmadığı sürece bebeklere ateş veya ağrı kesiciler verilmemelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir