Bebeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?


0

Bazı çocuklar kalın saç telleri ile doğarlar, ancak bazıları da saç olmayan bir kafa ile doğabilirler. Çoğu zaman saçları çok az olan ya da hiç olmayan bebekler tamamen sağlıklıdır, ancak kalıcı kellik temelde bir tıbbi durumun işareti olabilir. Kaliteli bir sağlık kuruluşu, kalıcı saç dökülmesi yaşayan ya da saç büyümesi olmayan bebekleri değerlendirmelidir. Çocuk doktoru saç hakkında tıbbi bir durumun söz konusu olduğundan şüpheleniyorsa, çocuk ileri değerlendirme için bir uzmana sevk edilebilir.

Saç Dökülmesi ve Genetik

Bazı bebeklerin saç büyümesi genetik olarak yavaştır. Dr. Bud Zukow Kafkas bebeklerinin özellikle uzun süreli kelliklere eğilimli olduğunu söylemektedir. Avrupa kökenli pek çok bebeğin iki yaşına kadar saçları çok az çıkacak ya da hiç olmayacak şeklinde konuşuyor.

Bebek Saç Dökülmesi

Dr. Alan Greene, DrGreene.com’da çoğu çocuğun bebeklik döneminde kalıcı saçlara sahip olacağını belirtti. Bazı çocuklarda ise kalıcı olacak saçlar erken çocukluk dönemine kadar gelmeyebilir.

Saç Dökülmesi ve Mantar Enfeksiyonu

Önemli saç dökülmesi ya da saç dökülmesinden muzdarip insanlar için bir destek grubunun internet sitesi olan HairLossTalk.com’a göre, mantar enfeksiyonları çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bir saçkıran şekli olan mantar enfeksiyonu, yürümeye başlayan bir çocuğunun saç derisinin arkasındaki saçların çoğunu kaybetmesine neden olabilir. Şiddetli seboreik dermatit veya cradle cap (yağ bezlerinin aşırı ifrazına bağlı olarak gözüken kabuklanma), küçük çocuklarda saç dökülmesine de neden olabilir.

Saç Dökülmesi ve Saçkıran

Bu otoimmün hastalık, çocukların kafa derisindeki saçlarını dairesel kısımlar olarak kaybetmelerine neden olur ve sonuç olarak kelliğe yol açar. Saçkıran olan çocuklar bebeklik ya da çocukluk döneminde semptomlar göstermeye başlayabilir. Saçkıranın tedavisi yoktur, ancak saç bir yıl içinde tekrar uzayabilir. Bu nadir durumdaki çocuklar genellikle kellikten sakınmak için peruk giyerler.

Saç Kırılması ve Saç Dökülmesi

HairLossTalk.com, traksiyon alopesi‘nin küçük çocuklarda, özellikle kızlarda çok yaygın bir saç dökülmesi nedeni olduğunu söylüyor. Sürekli olarak saç şekillendirme, küçük bir kızın saçlarının dökülmesine neden olarak kellik ve kötü saç büyümesine neden olabilir. Ebeveynler, bir çocuğun saçını sık sık şekillendirmekten kaçınmalıdır.

Beslenme Eksiklikleri

Alan Greene, ciddi beslenme eksikliklerinin bazen bebeklerde ve küçük çocuklarda kellik ya da kötü saç büyümesine neden olabileceğini belirtti. Şiddetli demir, çinko ve protein eksikliği durumları, küçük çocuklarda kelliğe neden olabilir, ancak günümüzde bu tip sorunlar nadir olarak görülür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz