Bebeklerde Aft Niye Çıkar Nasıl Tedavi Edilir?


AFT, ağız ülseri veya ağız ülseri, ortasında beyaz bir kenarlıkla kırmızı bir düğme şeklinde bıçaklanmış gibi görünen ağızda ağrılı bir ağrıdır. Dil, diş etleri, yanaklar ve damak gibi hassas bölgelerde bulunur ve insanların yemek yemesini veya içmesini imkânsız hale getirir. Bu en yaygın ağız bozukluklarından biridir. İstatistiklere göre, popülasyondaki insidansı yaklaşık% 20’dir. Zayıf bağışıklık, vitamin ve mineral eksiklikleri, ergenlik dönemindeki hormonal faktörler ve çölyak hastalığı ağız ülserlerine neden olabilir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Kadınlarda daha sık görülür.

İltihaplı doku ile çevrili ağız ülseri yaraları kısa sürede kendiliğinden iyileşir. Bununla birlikte, şiddetli ağız ülserinin iyileşmesi 1,5 ayı bulabilir. Boyuta göre iki kategori vardır. 0,5 inçten küçük olanlara küçük ağız ülseri, 0,5 inçten büyük olanlara büyük ağız ülseri denir. Küçükler 10 gün içinde kendi başlarına ayrılabilirler. Daha büyük olanlar insanların yaşam kalitesini etkileyebilir. Her ne sebeple olursa olsun ağzınıza girebilir. Yılda 3’ten fazla nöbet geçiriyorsanız, temel nedeni araştırmak için bir doktora görünmelisiniz.

Aft’ın Oluş Sebepleri Nelerdir?

Oral ülserin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak nedenleri şunlardır: 

 • Zayıf bağışıklık ve zayıflamış vücut direnci 
 • Genetik eğilim 
 • Hormonal bozukluklar ve değişiklikler 
 • Gıda alerjilerinin zayıflığı 
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar 
 • Behçet hastalığı, çölyak hastalığı 
 • Bilinçsiz diş macunu ile tahribat ile 
 • Stres, depresyon ve anksiyete gibi ruhsal bozukluklar 
 • C ve D vitamini eksikliği. 
 • Asitli meyve ve baharatların aşırı alımından sonra 
 • Bazı ilaçların yan etkileri 
 • Yanak ve dil ısırığı 
 • Demir, folik asit, B12 vitamini eksikliği 

 Aft Kendini Nasıl Belli Eder?

Dilde, ağız arkasında, ağzın yumuşak çatısında şiddetli ağrı ve ağrı, yaranın önünde karıncalanma ve karıncalanma hissi en büyük belirtilerindendir. Bunun dışında kırmızı kenarlar ve beyaz, gri, sarı yuvarlak çizikler, konuşurken hissedilebilen ve şiddetlenebilen ağız ağrısı da aftın habercisidir. Ağzın dışına yayılabilen ağrı ve ilerlemiş aft vakalarında; lenf bezlerinin şişmesi, ateş, halsizlik ve halsizlik de olasıdır. 

1 3
Bebeklerde Aft Niye Çıkar Nasıl Tedavi Edilir? 36

Ağız Aftı Tedavisi Nedir?

Tedavi edilmese bile ağız ülserleri genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Doktor tarafından oluşturulan bir tedavi planının temel gereksinimleri şunlardır: Ağrıyı azaltır, iyileşmeyi destekler ve tekrarlamayı önler. 

Ağız ülserinin derecesine bağlı olarak doktorlar anestezikler, antiseptik ajanlar ve anti inflamatuar ilaçlarla topikal tedavi önermektedir. Topikal tedavi veya kalıcı şiddetli ülserler istenen yanıtı vermiyorsa, plana tabletler veya enjeksiyonlarla sistemik tedavi dâhil edilebilir. 

Ağız ülseri tedavisine başlandıktan sonraki günler içinde ağrıda azalma ve yara boyutunda gözle görülür bir azalma gözlemlenir. Ağrıyı doğal yollarla geçirmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz. 

Aft İçin Yapılabilecek Uygulamalar

Sıcak, asitli ve tahriş edici yiyeceklerden bir süre uzak tutunuz. Ağız ülserlerine su ve kabartma tozu karışımından yapılan bir krem uygulanabilir. Günde üç kez yarım çay kaşığı tuz ve yarım bardak suyu karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Bir bardak ılık suya bir kaşık sumak koyun ve karıştırın. Bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Ağrıyı gidermek için tuz veya karbonatlı su ile gargara yapın. Bunun dışında aftı geçirmek için yapabileceğiniz uygulamalar arasında;

 • Asitli, baharatlı veya çok sıcak yiyecekler yememeye dikkat edin.
 • Bol meyve ve sebze yemek, sağlıklı ve dengeli beslenmek bağışıklığınızı güçlendirecek ve ağız ülserlerinden mümkün olduğunca korunmanızı sağlayacaktır.
 • Rahatsız hissediyorsanız, sert ve tahriş edici cilde sahip yiyeceklerden kaçının.
 • Her yemekten sonra düzenli olarak fırça ve diş ipi kullanın.
 • Ağzınızda kronik travmaya neden olabilecek takma dişleriniz, diş telleriniz veya diş sorunlarınız varsa bunları çıkarın. Sigaraya veda edin.

Çocuklarda ve Bebeklerde Ağız Aftı

Zayıf bağışıklık nedeniyle kış aylarında çocuklarda ve bebeklerde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar gelişebilir. Bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha gelişmiş olduğu için hastalık ağız ülserlerine de neden olabilir. Diğer bir neden ise yetersiz beslenmenin ağız ülseri oluşumuna neden olabilmesidir. Emmede güçlük, besine direnç, yemek yemeyi reddetme, artan tükürük salgısı, hafif ateş ve genel huzursuzluk, bebekte ülseratif ağrının varlığının belirtileridir.

2 3
Bebeklerde Aft Niye Çıkar Nasıl Tedavi Edilir? 37

Ağız ülseri, hızla gelişen ve 3 hafta kadar sürebilen ağrılı bir lezyondur. Bebeğiniz veya çocuğunuz ağzınızın arkasının görünmeyen kısmında oluşmuşsa bunu fark etmeniz biraz zaman alabilir. Ağız ülserinden şüpheleniyorsanız veya gördüyseniz, doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorların önerdiği pomatlar ve anti bakteriyel jeller kanserli ülserlerin iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca durum yetersiz beslenmeden kaynaklanıyorsa vitamin ve mineral eksikliklerini tespit etmek için bazı testler gerekebilir. Test sonucunda ek vitamin desteği önerilebilir. Eski usul yöntemler ile tedaviyi kesinlikle denemelisiniz. Ağza karbonat sürme gibi türevleri olan bu tedavi şekilleri özellikle yeni doğan bebekler son derece tahriş etmekte ve bilinçsiz tedaviler sebebi ile durum daha vahim bir hal alabiliyor.

Aft ile Sağlığınız Risk Altına Girer mi?

Ağız ülseri ağrısı herkeste görülür. Bazı insanlar yılda 23 kez ağız ülseri yaşarken, diğerleri her zaman ağız ülserinden mustariptir. Bununla birlikte, ilk başlangıç genellikle 10 ila 40 yaşları arasındadır ve gelişme olasılığını artıran belirli faktörler vardır. Bazı araştırma kuruluşlarına göre, ülseratif ağrının kadınlarda ve aile öyküsü olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir