Bebekler Uyurken Neden Tekmeler?


Bebeğiniz bir melek gibi uyuyor. Ancak bu melek uykusu esnasında nedense rahat duramıyor. Kolları bir yandan hareket ederken bir yandan da yatağı tekmelemeye devam ediyor. Bu durum anne ve babaların özellikle ilk çocuklarında tedirgin edici olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bebeğiniz uyurken kolunda veya bacağında seğirmeler görülmesi son derece doğaldır. Bebeğinizin yatağı tekmelemesi genellikle uyku evleri arasındaki geçişten veya o anlık ortaya çıkan bir huzursuzluk ve rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkabilir.

bebeklerde uyku
Bebekler Uyurken Neden Tekmeler? 36

Bebeklerde Uyku Desenleri

Bebekler yetişkinlerden daha farklı uyku döngülerine sahiptir. Bebekler doğumdan itibaren kısa döngülerle uyuyup uyanmaya başlar. Aylar ilerledikçe uyku düzeni de normal bireylerin uyku düzenine yaklaşmaya başlar. Yapılan çalışmalar uyku evrelerinin de farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bebekler ilk uykuya dalışta yetişkinlere göre uzun bir hafif uyku evresi geçirirler. Bebeğiniz tamamen uyumuş göründükten sonra dahi derin uyku olarak adlandırılan REM evresine geçmemiş olabilir. Uyuyormuş gibi görünen bebeğe hafifçe dokunduğunuzda hissedecek ve kol-bacak hareketleri ile tepki verecektir. Ayrıca bebeklerin uyku döngüleri daha kısadır. Uykuya daldıktan 1 saat sonra tüm döngüyü tamamlamış, uyanmış ve tekrar uykuya dalıyor olabilir. Uykuya dalma ve hafif uyku evrelerinde el-kol,bacak hareketlerinin görülmesi normaldir.

Gündüz Uykuları

Büyüyen ve gelişen bebek bol miktarda uykuya ihtiyaç duyar. Yeni doğmuş bir bebek günün büyük bölümünü uyku ile geçirirken 8-12 aylık bebeğin ise günlük ihtiyacı 13-14 saattir. Gün geçtikçe uyku ihtiyacı düşer ve yetişkin düzeyine yaklaşır. Bebekler gece uykusunun yanı sıra gündüzleri de en az 2 kez uyumalıdır. Gündüzleri çok fazla uyumak gece uykusunu bozabilir. Bu durumda geceyi huysuz ve huzursuz geçirecektir. Bundan dolayı yattığı yerde ayaklarını yatağa vurabilir veya farklı el-kol hareketleri yapabilir.

bebeklerde uyku sirasinda hareketlilik
Bebekler Uyurken Neden Tekmeler? 37

Gece Terörü

Gece terörü rüyadan farklı bir durumdur. Genellikle uykunun ilk 2-3 saatinde görülür. Tıbbi bilgiler uyku terörü yaşayan çocuğun rüyadan farklı olarak uykudan uyanamayacağı fakat ağlabileceği, kolunu-bacağını hareket ettirebileceği ifade edilmektedir. Ayrıca uyku eylemi bittiğinde ve çocuk uyandığında gördükleri ve yaşadıklarını hatırlamaz.

Bebeklerde Uyku Ritüelleri

Belirli bir hareket dizisi sürekli tekrarlandığında vücut bu duruma çok çabuk adapte olur. Örneğin yatmadan önce dişlerini fırçalamak veya sağ tarafına dönmek ritüel haline geldiğinde uykuya geçişi kolaylaştırır. Alışkanlık haline gelmiş hareketler beynin yükünü hafifletir. Bebeklerde böyle rutinlere ihtiyaç duyarlar. Örneğin uyku öncesinde besleme, sıcak banyo, sallama veya kundaklama bebek uyku rutinleri arasında yer alır. Bu rutinlerin dışına çıkmak, bebeği aç hissetmesi, bezinin değişmemiş olması bebeği rahatsız ederek uykudan uzaklaştırabilir. Bebek ağlama ve çeşitli hareketler ile tepkiler verir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir