Bebekler Neden Burunlarından Tükürürler?


0

Boğaz ve burun birbirine bağlı olduğu için, mama veya süt bazen ağızdan ziyade veya bunlara ek olarak burundan çıkar. Neredeyse tüm bebekler bunu yapar. Çünkü beslenme sırasında dik olarak oturamazlar, ancak bazı durumlarda tedavi gerektiren tıbbi bir durumun işareti olabilir. Bu nedenle bir sağlık kontrolü için çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Genellikle bu durum zararsızdır. Yemek borusu ve mide arasındaki valf bebeklerde olgunlaşmamış ve bazen midenin tüm içeriğini yerinde tutamamaktadır. Bebeğinizi bir anda çok fazla beslerseniz veya bebeğiniz çok hızlı yerse dışarı çıkarabilir. Çocuk doktorunuz, belirtiyi en aza indirmek için bebeğinizi ne kadar ve ne sıklıkta besleyeceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Tükürmek, genellikle 7-12 ay arasındaki kendiliğinden durur.

Bazen tükürme gastro-özofageal reflü ile ilişkilidir. Tükürme bebeğinize rahatsızlık veriyorsa veya normal bir oranda kilo alamıyorsa tıbbi müdahale gerektirebilir. Safranın neden olduğu yeşil bir renk görüyorsanız, öksürmeye veya boğulmaya neden oluyorsa, tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. Tükürme eğer geçmiyorsa, çocuk doktorunuza başvurun.

Pilorik Stenoz (Mide Çıkısı Tıkanması)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Pilorik-Stenoz.jpg

Pilorik stenoz adı verilen nadir bir durum, bebeğin midesinin altındaki sfinkter kasının anormal şekilde gerilmesine neden olabilir ve sıvının mideden bağırsaklara geçmesini engelleyebilir. Bu durum kalıcıdır ve giderek kötüleşir. Tıbbi müdahale gerektirir ancak etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bebeğinizin tükürmesi aralıklı ise, muhtemelen pilorik stenozun sonucu değildir ancak devam ederse, bunu çocuk doktorunuza danışın.

Etki

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Bebekler-Neden-Burunlarindan-Tukururler-etki.jpg

Bebeğinizin tükürdüğü malzeme burnunu tahriş edebilir ancak bu ciddi bir tıbbi endişe oluşturmaz. Çok miktarda sıvı tükürürse, büyümesini desteklemek için yeterli beslenmeyi muhafaza etmeme olasılığı vardır. Büyüme ve kilo alımını ve aynı zamanda gelişimsel kilometre taşlarını izlemelisiniz. Çocuk doktorunuz, programın geliştirilip geliştirilmediğini veya müdahale gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Çözüm Yolları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Bebekler-Neden-Burunlarindan-Tukururler-cozum.jpg

Bebeğinizin tükürme olasılığını azaltmak için, çok acıkmadan önce onu besleyin ve onu dik konumda tutmaya çalışın. Bir şişe kullanıyorsanız, meme basıncını basınç altındaki bir zamanda veya baş aşağı çevirdiğinizde yalnızca birkaç damla attığından emin olmak için kontrol edin. Bu bebeğinizin çok hızlı yememesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Daha küçük, daha sık beslenenlerde tükürme olaylarını azaltmaya yardımcı olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz