Bebekler de Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı


Bebekler ek gıdaya geçmeden önce temel besin öğesi anne sütüdür. Çünkü anne sütü tüm hidrasyon ve beslenme ihtiyaçlarını temin eder. İlk 6 ay emzirmek önemlidir. Ancak her bebeğin gelişimi farklıdır, anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bebek davam sütü, formül mama ile beslenmeye devam edilir.

Alimentacion sana para bebes e1450180907912
Bebekler de Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı 35

Buna ek olarak, bebekler 6 aylık olmadan yutma refleksi de tam olarak oluşmuş değildir, anne sütü harici besinler boğulmalara neden olabilir, sindirim sistemi hala diğer gıdaları sindiremez.

Ek gıdaya geçiş neden 6. aydan sonra başlar

Bebekler 6. ayını tamamladıklarında anne sütü artık gerekli besinleri yeterince temin edemez. Özellikle demir düşüklüğü çocukta anemiye neden olabilir. Ek gıda ile bebeğin ihtiyacı olan vitaminler verilir.

Başka bir nedeni, sadece altıncı aydan sonra, bebeğin vücudu diğer gıdaları almaya hazır olmasıdır, bağışıklık sistemi oluşmaya başlar ve yeni gıdaların tanıtımı olası enfeksiyonlar veya alerjiye yol açtığında mücadele mümkün hale gelir.

Buna ek olarak, ek gıda geçiş daha doğrusu ilk aşamada ek gıdanın bir kaç kaşık tattırılması alerji veya intoleransları gelişmekte olan bebeğin şansını artırır.

Bebeği beslemeye nasıl başlamalıyım

Bebeğin beslenmesine başlarken, bebeğe sunmadan önce pişirilen sebzelerin doğal ve mevsiminde seçilen gıdaların tercih edilmesi tavsiye edilir. Ayrıca gıdaların hazırlanmasında tuz veya şeker kullanımı doğru değildir.

Ek gıdaya geçişi kolaylaştırmak için ipuçları

Beslenmenin başlangıcı bebek ve bu duruma dahil olan herkes için stresli olabilir, bu nedenle bebeğin kolayca dikkati dağılmayacak şekilde sessiz bir yerde yapılması önerilir. Bazı önlemler ile bu anı daha keyifli hale getirebilirsiniz, örneğin

  • Gözlerine bakın ve yemek sırasında konuşun
  • Bebeği beslenme sırasında yalnız bırakmayın
  • Yavaş ve sabırla gıda sunun
  • Yemeye zorlamayın
  • Açlık ve tokluk belirtilerine dikkat edin.

Ek gıdaya giriş bebeğin hayatında yeni bir aktivite olduğunu dikkate almak önemlidir, ve bu yüzden ağlama ve gıda reddi birkaç gün sürebilir, bebek yeni rutine alışana kadar.

Ek gıda giriş için tarifler

Aşağıda ek gıdaya giriş de kullanılabilecek iki basit yemek tarifi var.

1. Sebze kreması

Malzemeler

  • 100 g balkabağı;
  • 100 g havuç;
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı.

Sebze Kreması Hazırlanışı

Tüm sebzeleri güzelce yıkayıp soyun ve küpler halinde kesebilirsiniz yada sebzeleri ikiye bölmenizde yeterli olacaktır. 2 su bardağı kaynar su ile bir tencerede 20 dakika pişirin. Buharda pişirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bir çatal kullanarak malzemeyi süzgeçten geçirerek ezin. Sonra zeytinyağı ekleyin. Sebze çorbanız bebeğinize verilmeye hazırdır.

2. Meyve püresi

Malzemeler

  • Bir muz;
  • Yarım mango

Bekler için meyve püresi hazırlanışı

Meyveleri yıkadıktan sonra mango ve muzu soyun. Parçalar halinde kesin ve püre kıvamına kadar yoğurun. Daha sonra bebeğin tükettiği sütü ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir