Bebeğinizin Saçına İyi Gelen Yiyecekler


0

Bebeğiniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, tüm besinlerden zengin bir beslenme sağlamaktır. Sadece işlenmiş yiyecekler yerine besleyici bütün yiyeceklerden seçmek bebeğinizin saçını büyütmesine fayda sağlar. Standart büyüme oranları için saçın besinlere ihtiyacı vardır.

B Vitamini Açısından Zengin Besinler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı B-Vitamini-Acisindan-Zengin-Besinler.jpg

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, B vitaminleri sağlıklı saçlar için çok önemlidir. Bu, vitaminlerin kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna katkılarıyla, kafa derisine yaşamsal besin ve oksijen sağlamada oynadığı önemli rol nedeniyledir. B6 vitamini ve B12 vitamini hemoglobin üretim sürecinin bir parçasıdır. B vitaminleri sağlık ve iyilik için çok önemlidir. Her gün çeşitli yemek yemek, B vitaminlerinin her birini yeterince almak için önemlidir. Bu kepekli tahıllar, et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt ürünleri, fındık, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, muz ve patates içermelidir.

Fıstık ezmesi veya badem yağı gibi öğütülmüş gıdalar dışındakiler boğulma tehlikesi içerdiğinden fındıklar, bebeklere verilmemelidir.

Proteinli Yiyecekler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Proteinli-Yiyecekler.jpg

Saçın uzadıkça sağlıklı ve güçlü olması için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Proteinli gıdaların seçilmesi, vücuda işlenmiş gıdalarda bulunan gıda katkı maddeleriyle alınamadığından somon, ton balığı ve uskumru gibi protein kaynaklarını tercih edilmelidir.

Vücudun Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini elde etmesini, University of Maryland Tıp Merkezi tarafından da belirtildiği gibi, saç yetiştirmek için gereklidir. Fasulye, yumurta ve süt ürünleri de protein içeren gıdalardandır.

A Vitamini Açısından Zengin Besinler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı A-Vitamini-Acisindan-Zengin-Besinler.jpg

A vitamininin gözler için iyi olduğu yaygın bir bilgi olsa da, bu besleyicinin sağlıklı saçlar için ne kadar önemli olduğu pek bilinmeyebilir. Oregon Eyalet Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsü tarafından açıklandığı gibi A Vitamini vücutta önemli işlevlere sahiptir, kırmızı kan hücresi üretimi sürecinde yardımcı olur ve vücuda protein kullanımında yardımcı olur.

A Vitamini ayrıca diğer birçok kritik fonksiyonun yanı sıra saç büyümesini etkileyen hormonların üretilmesine ve düzenlenmesine de yardımcı olur. Balkabaği, tatlı patates, havuç ve mango gibi koyu sarı turuncu meyveler ve sebzeler bu besinin zengin kaynaklarıdır. Diğer kaynaklar arasında tereyağı, süt, yumurta ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bulunur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz