Bebeği Emeklemeye Alıştırmak: Yalnız Dönmesini Sağlamak


Bebek 4. ve 5. aylar arasında yuvarlanmaya başlamalı ve 5. Ay bittiğinde bunu tam anlamıyla yapabilmelidir. Bir yandan diğer yana dönerek, karnı üzerinde yatarak ve yardım almadan dönebilmelidir. Bu dönme olmazsa çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Herhangi bir gelişimsel gecikme olup olmadığı kontrol edilebilir. Bazı bebekler 3 aylıkken yapabilmektedir ve daha hızlı gelişimde bir sorun yoktur. Bu genellikle bebek daha erken başını kaldırmaya başladığında ve onu kontrol etmeyi öğrendiğinde ortaya çıkar.  

Bebeği Yuvarlanmaya Teşvik Etmek İçin Oynayın

Bebeğin motor koordinasyonunu iyi geliştirmesindeki temel faktör, farklı nesneler, şekiller ve dokular aracılığıyla dokunmasının yanı sıra ebeveynlerden ve aileden aldığı dokunuşlardır.

Ebeveynlerin bebeklerini kendi kendilerine dönmeye teşvik etmek için kullanabilecekleri bazı oyunlar şunlardır:

bebegin donmesi
Bebeği Emeklemeye Alıştırmak: Yalnız Dönmesini Sağlamak 36

En sevdiği oyuncağı kullanın

Bebeğin kendi başını döndürmesine yardımcı olmak için, onu sırtüstü yatırmak ve en sevdiği oyuncağı, başını çevirirken oyuncağı görebilecek ama ona ulaşamayacak şekilde yanına bırakmaktır.

El ile toparlama hareketi yeterli olmayacağından bebek yuvarlanmaya teşvik edilerek üst sırt ve kalça kasları güçlenecek ve bu da bebeğin 6. ayda oturabilmesi için çok önemli olacaktır.

Bebeği ara

Bebeği kol boyunuz kadar uzakta bırakıp ona gülümsemek ve alkışlamak da bir şaka şeklinde dönmeyi öğrenmenize yardımcı olan bir taktiktir.  Bu oyun sırasında bebeğin karşı tarafa dönmesini önlemek ve düşmeyi önlemek için sırtına bir destek koymak önemlidir.

Stereo kullanın

Bebek 4.ve 5. aylarda, doğadan veya hayvanlardan gelen seslerle ilgilenmeye başlar. Bunun bebeğin motor gelişiminde kullanılması ve dönmesine yardımcı olması için anne-babanın çok gürültülü ve çok büyük olmayan bir müzik açması gerekir. Sesin nereden geldiğine dair merak, bebeği dönmeye ve yuvarlanmaya teşvik edecektir.

Bebek Emeklettirme Aşamasında Bilinmesi Gerekenler

Bebek dönmeyi öğrendiği andan itibaren, düşme riski büyük olduğu için onu yataklarda, kanepelerde, masalarda yalnız bırakmamaya dikkat edilmelidir. Yine de uçları olan, çok sert veya keskin olabilecek nesnelerin çocuktan en az 3 metre uzak tutulması gerekir.

bebegin emeklemesi
Bebeği Emeklemeye Alıştırmak: Yalnız Dönmesini Sağlamak 37

Ayrıca bebeğin önce bir tarafa dönmeyi öğrenmesi ve her zaman bu tarafa dönmeyi tercih etmesi normaldir, ancak zamanla kaslar güçlenecek ve diğer tarafa dönmesi de kolaylaşacaktır. Anne- babanın ve aile üyelerinin her zaman her iki tarafı da öğretmeye çabalaması gerekir.

Bebeği Emeklettirme Sürecinde Uyarmanın Önemi Nedir?

Bebeğin uyarılması motor gelişimi için oldukça önemlidir çünkü yuvarlanmayı öğrendikten sonra çocuk sonrasında emeklemeye başlayacaktır.

Dönmek ve yuvarlanmak, bebeğin iyi geliştiğinin göstergesidir ancak bunun gerçekleşmesi için başını geriye doğru kaldırabilmek gibi önceki aşamaların da tamamlanması gerekir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir