Basketbolun Tarihi Basketbol Sahalarının Tarihsel Gelişimi


19. yüzyılın sonlarında hayatımıza giren basketbol sahaları bugünkü haline şeklini alana kadar pek çok değişikliğe uğradı. Saha çizgileri, oyun kuralları pek çok değişikliğe uğradı.

Basketbol Tarihi

basketbol kort
Basketbolun Tarihi Basketbol Sahalarının Tarihsel Gelişimi 36

1891 yılında Massachusetts’deki Springfield College‘da beden eğitimi öğretmeni James Naismith çocuklara oynatmak için bir oyun geliştirdi. Oyunda çocuklar topu şeftali sebetlerine sokmaya çalışıyorlardır. O günlerde oyunun oynandığı saha öğrencilerin içerisinde bulunduğu spor salonundan ibaretti. Naismith sahanın özellikleri ile ilgili kurallar belirlememişti. Oyun hangi ortamda, hangi salonda oynanıyorsa oraya göre uyarlanıyordu. ABD’de bulunan YMCA salonları bilinen ilk basketbol sahalarıdır.

Değişim

Sepet topu bugünkü haliyle basketbol kısa sürede çok sevildi. Geniş kitleler tarafından oynanmaya başlandı. Bu durum oyunun ve oyunun oynandığı ortamın belirli kurallara bağlanmasını mecburi kıldı. 1924 yılında basketbol sahaları ile ilgili kurallar yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Buna göre saha boyutları en fazla 90*50 fit, en az ise 60*30 fit olarak belirlendi. Ayrıca çemberin yerden yüksekliği de standarta bağlanarak 10 fite sabitlendi.  2011 yılına kadar değerler bu şekildeydi. Ancak ilk basketbol sahalarında 3 puan çizgisi bulunmuyordu. 1950’lere gelindiğinde ise birçok yeni kural oyuna dahil edildi.

basketbol2
Basketbolun Tarihi Basketbol Sahalarının Tarihsel Gelişimi 37

Modern Değişiklikler

1997 yılında NBA free-zone’u genişletti. 4 fit yarı çapında yarım daire şeklindeki bu alanda savunma oyuncuları hücum faulü alamazlar. Uluslararası Basketbol Federasyonu Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat müsabakaları için resmi basketbol sahası kurallarında değişiklik yaptı. Bu değişikliklerden biri ise 3 puan çizgisinin 6.75 metreye çekilmesidir. Resmi saha genişliği ise 94 fit uzunluğa 50 fit genişlik olarak belirlendi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir