Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?


Baş dönmesi duyu organlarını, özellikle de gözleri ve kulakları etkiler. Bazen bayılmaya neden olabilir. Baş dönmesi bir hastalık değil, çeşitli hastalıkların belirtisidir.

Baş dönmesi sık görülen nedenleri arasında migren, ilaçlar ve alkol bulunur. Ayrıca dengenin düzenlendiği iç kulaktaki bir problemden de kaynaklanabilir.

Baş dönmesine neden olabilecek bir takım durumlar;

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bas-donmesi.jpg

1. Düşük kan şekeri

Hipoglisemi olarak da bilinen düşük kan şekeri, tehlikeli bir durum olabilir. Düşük kan şekeri, vücutta insülin seviyesini arttıran ilaçlar alan diyabetli kişilerde olabilir.

Çok fazla ilaç almak, öğün atlamak, normalden az yemek yemek veya normalden fazla egzersiz yapmak, bu kişiler için kan şekeri düşüklüğüne neden olabilir. Yaşanan kandaki şeker düşmesi durumu, baş dönmesine neden olabilir.

2. Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı iç kulağı etkileyen bir hastalıktır. İç kulak işitme ve dengeden sorumludur. Bu durum baş dönmesine neden olur. Aynı zamanda işitme problemlerine ve kulakta çınlamaya yol açar. Meniere hastalığı genellikle sadece bir kulağı etkiler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bas-donmesi-sebepleri.jpg

3. Panik atak

Panik bozukluğu belirtileri genellikle 25 yaşın altındaki gençlerde ve genç yetişkinlerde ortaya çıkmaya başlar. Dört ya da daha fazla panik atak geçirdiyseniz ya da bir panik atak geçirdikten sonra başka bir panik atak geçirme korkusuyla yaşarsanız, bir panik bozukluğu yaşayabilirsiniz.

4. Yol tutması

Genellikle araba, tekne, uçak veya trenle seyahat ederken ortaya çıkar. Vücudunuzun duyu organları beyninize karışık mesajlar göndererek baş dönmesine veya mide bulantısına neden olabilir.

5. Hipovolemik Şok

Hipovolemik şok, vücudunuzun kan veya sıvı kaynağının yüzde beşten fazlasını kaybettiğinizde ortaya çıkan yaşamı tehdit edici bir durumdur. Bu ciddi sıvı kaybı, kalbin vücudunuza yeterli miktarda kan pompalamasını imkansız kılar. Hipovolemik şok organ yetmezliğine yol açabilir. Bu durum acil acil tıbbi yardım gerektirir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bas-donmesi-nedenleri-1024x576.jpg

6. Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta kulak enfeksiyonu, bir virüs veya bakterinin kulak zarı arkasındaki alanın iltihaplanmasına neden olduğunda meydana gelir. Bu durum çocuklarda en sık görülen durumdur ve baş dönmesine neden olabilir.

7. Soğuk algınlığı ve grip

Griple ilgili ilk belirti şiddetli bir baş ağrısı ve baş dönmesi olabilir. Bunun yanında ışık ve ses hassasiyeti de eklenebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir