Baş Dönmesi İle Mücadele İçin 4 Yiyecek


Baş dönmesi, genellikle mide bulantısı ve zayıf denge ile birlikte meydana gelen bir hal olarak adlandırılır. Bazen baş dönmesi olarak adlandırılan sebeplerin altında Nörolojik rahatsızlıklar, iç kulakta sıvı, hareket hastalığı, diyabet semptomları, tümörler, alerjiler ve enfeksiyonlar olabilir. Bazı Üniversitelerin Tıp Merkezi’ne (UMMC) göre, bazı gıdalar genellikle düşük kan şekeri (hipoglisemi) ile ilişkili baş dönmesini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. En iyi sonuçları elde edebilmek için baş dönmesinin altında yatan tıbbi nedenlerinin tespit edilmesi ve tedavisi gerekir.

Bas donmesi 2 1
Baş Dönmesi İle Mücadele İçin 4 Yiyecek 36

Vertigo Diyetinde Protein Kullanımı

Protein, yağsız doku olarak bilinmekte olan yapının amino asitlerini temin etmektedir. Protein ayrıca kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olur ve yemeklerin atlanması, az yeme ve diyabetle ilişkili hipogliseminin neden olduğu baş dönmesini önleyebilir veya azaltabilir. UMMC’ye göre, genel olarak dengeli, besin açısından zengin bir diyetin parçası olarak artan diyet proteini, hipoglisemi semptomlarını azaltabilir. Optimum protein kaynakları doymuş yağ açısından düşüktür ve derisiz beyaz et kümes hayvanları, balık, baklagiller, yumurta / yumurta beyazı, tofu ve az yağlı süt veya soya ürünlerini içerir. UMMC, tekrarlayan hipoglisemisi vakası yaşamakta olan kişilerin günlük kalorilerin yaklaşık yüzde 30’unu veya her öğünün üçte birini proteinden elde ettiğini ileri sürmektedir.

Tam Tahıl Tüketimi

Kepekli tahıllar, gıda işleme sırasında önemli besin maddelerinden arındırılmamış tahıllardır. Demir ve B vitaminleri gibi bol miktarda diyet lifi ve besin sağlarlar. Bu nedenlerle, UMMC, baş dönmesini ve diğer hipoglisemi semptomlarını önlemenin bir aracı olarak rafine edilmiş tahıllar yerine tam tahıllar önerir. Baş dönmesi ve yorgunluk ile birlikte demir eksikliği veya anemi olan insanlar da düzenli olarak tam tahıl tüketiminden faydalanabilir. Besin açısından zengin tam tahıllı gıdalara örnek olarak ekmekler, tam tahıllı makarna, kinoa,  arpa ve patlamış mısır bulunur.

bas donmesi 1
Baş Dönmesi İle Mücadele İçin 4 Yiyecek 37

Meyve Suyu, Kuru Meyve veya Soda

Kan şekeri önemli ölçüde düştüğünde, ani, yoğun baş dönmesine neden olabilir. Bu tür durumlar çoğu kişiyi etkileyebilse de, diyabet ve diyabet tedavisinin yaygın bir komplikasyonudur. Düzenli kan şekeri izlemesine ve genel olarak sağlıklı, doktor onaylı bir diyete ek olarak, Amerikan Diyabet Derneği (ADA), ani kan şekerindeki düşüşün giderilmesi için 15 ila 20 gram karbonhidrat içeren bir atıştırmalık önermektedir. 15 ila 20 gram karbonhidrat içeren gıdalara örnek olarak dört ölçek (1/2 bardak) saf meyve suyu, dört ölçek “normal” (şeker içeren) soda ve iki yemek kaşığı şekersiz kuru üzüm veya diğer kuru meyveler tüketilebir. Karbonhidrat içeren bir atıştırmalık tüketildikten sonra baş dönmesi devam ederse, ADA derhal tıbbi yardım önerir.

Tuzdan Kaçının

Baş dönmesi, Meniere hastalığından veya iç kulağın iltihaplanmasından da kaynaklanabilir. Baş dönmesine ek olarak, HealthLine’e göre bu durum kulaklarda çınlamaya, işitme kaybına, mide bulantısına, denge kaybına veya baş ağrısına da neden olabilir. Amerikan Aile Doktorları tarafından 2017’de yayınlanan bir araştırmaya göre, Meniere hastalığının belirtileri, kafeinden kaçınmak, alkollü içecekleri günde birle sınırlamak ve tuz alımını günde 2.000 miligramdan daha az tutmak gibi diyet değişiklikleri ile tedavi edilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir