Baş ağrısının nedenleri nelerdir? Neden başımız ağrır?


Başım çok ağrıdığında, insanlar sık sık “Beynim şimdi patlayacak!” derler. Aslında, beyin dokusunun kendisinde zarar verecek bir şey yoktur – sadece ağrı reseptörleri yoktur. Beynin dura mater ve damarlarının yanı sıra kranial periosteum ve kasların damarları ve başın yumuşak dokularında bulunurlar.

831
Baş ağrısının nedenleri nelerdir? Neden başımız ağrır? 37

Sefaloji – baş ağrısı ve çeşitleri

Birincil ve ikincil baş ağrılarının yanı sıra ağrılı kraniyal nöropati ile diğer yüz ve baş ağrılarını ayırt etmek gelenekseldir. Örneğin birincil ağrı, gerginlik baş ağrısı ve migreni, küme baş ağrılarını (trigeminal otonom sefaliji çeşitlerinden biri) içerir.

İkincil baş ağrıları, semptomu olduğu hastalıklara dayanır. Bunlar baş veya boyun yaralanmaları, beyin ve boyun damarlarının lezyonları, damar dışı intrakraniyal lezyonlarla ilişkili baş ağrıları, madde alma veya iptal ile ilişkili baş ağrıları, enfeksiyonla ilişkili baş ağrıları olabilir.

Bu yazıda, en yaygın dört baş ağrısı türünü ele alacağız: birincil – gerginlik baş ağrısı ve migren ve ikincil – soğuk bir bulaşıcı hastalıkla baş ağrısı ve beyne kan akışı bozulmuş baş ağrısı (iskemi).

Gerilim baş ağrısı

Hafif, ancak sinir bozucu bir ağrı psiko-duygusal stres, sık anksiyete, depresyon, çeşitli korkular veya omuz kemerinin kaslarının sürekli aşırı zorlaması sonucu ortaya çıkarsa, büyük olasılıkla, bu bir gerginlik baş ağrısıdır.

basagrisitipleri1
Baş ağrısının nedenleri nelerdir? Neden başımız ağrır? 38

Migren baş ağrısı

Migren hakkında çok şey yazılmıştır: örneğin, kadınların erkeklerden daha fazla acı çekme olasılığı daha yüksektir, ayrıca adet migreni gibi bir şey bile vardır. Bu durumda, bir saldırının ortaya çıkması kadın vücudundaki hormonal döngüsel değişikliklere bağlıdır.

Migren başın bir yarısında kendini gösterir, bir aura eşlik edebilir veya onsuz geçebilir. Migrenin başlangıcını kışkırtmak çeşitli nedenler olabilir – aynı stres, hatta hoş olmayan bir koku.

Her durumda, kısa bir migren atağı bile bir kişi için acı vericidir – mide bulantısı, fotofobi, birçok kokuya ve yüksek seslere hoşgörüsüzlük eşlik eder.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarında baş ağrısı

Kural olarak, soğuk algınlığı ile baş ağrısı, sıcaklıktaki bir artışın yanı sıra patojenler tarafından üretilen toksinlerin etkisi nedeniyle ortaya çıkar.

Kronik serebral iskemi

Yaşlılarda oldukça sık, ikincil baş ağrılarının nedeni beyin damarlarının patolojisidir. Beyin dokularına giden kan akışının bozulması anlamına gelen kan dolaşımının bozulması baş ağrısına neden olabilir. Sonuç olarak, beyin fonksiyon bozukluğu ilerler.

Sık baş ağrısı nedenleridir. Hangi hastalıklar baş ağrısına neden olabilir?

  1. Gerginlik baş ağrısı, nosceptive sistemin tahrişi – merkezi sinir sisteminin yapılarından kaynaklanır. Bu stresli, miyojenik veya psikolojik olarak stres kaynaklı bir baş ağrısıdır.Genellikle çalışma çağındaki gençleri etkiler ve baş ağrısı olan bir çember gibi ikili, sinir bozucu, baskıcı, donuk, sıkma olarak kendini gösterir. Atak yorgunluk, tahriş, iştahsızlık, uykusuzluk hissi ile karakterizedir. Bu tür ağrılar bir kişiye yarım saatten birkaç güne kadar işkence edebilir, yoğunluğu hafif veya orta derecededir.
  2. Migren, tezahürlerinde çok parlak olan bağımsız bir hastalıktır. Kafatasının bir kısmında zonklayan ağrı genellikle şiddetlidir ve mide bulantısı eşlik edilir. Migrenin bir başka belirtisi de aura olarak adlandırılabilir: nörolojik işitsel, koku alma, görsel semptomlar.
  3. Çeşitli soğuk algınlığında baş ağrısı, üst ve alt solunum yolları virüslerin veya bakterilerin patojenik etkisinden etkilendiğinde ortaya çıkar. Genellikle, ateşli durum, öksürük atakları, burun tıkanıklığı ne kadar güçlü olursa, baş ağrısı o kadar belirgin olur. Genellikle körelmiş, sinir bozucudur, kaşların üzerinde, burun köprüsünün yakınında lokalize edilebilir veya tüm başı yakalayabilir.
  4. Kronik serebral iskemi kavramında hangi patolojiler yer almaktadır:
    • Beynin yavaş ilerleyen dolaşım bozuklukları – disserkülatör veya vasküler ensefalopati.
    • Serebral damarların patolojisi – serebrovasküler yetmezlik.
    • Organik beyin hasarına neden olan bir bozukluk vasküler demanstır.

Bu tür bozukluklarda, baş ağrılarına şiddetli sık baş dönmesi, bilişsel bozukluklar, dengesiz duygusal arka plan, hareket ve koordinasyon bozukluğu eşlik eder.

Baş ağrısı nasıl teşhis edilir?

Migren ve gerginlik baş ağrısı, hastanın şikayetleri ve fizik muayenesi esas alınarak bir terapist veya nörolog tarafından teşhis edilir. Hasta bir baş ağrısı günlüğü tutarsa, uzmanın teşhis etmesi ve örneğin bir gerginlik baş ağrısını olası komplikasyonundan ayırması daha kolay olacaktır – kötü amaçlı ağrı (ilaç nedeniyle ikincil baş ağrısı).

Önemli bir tanısal işaret, gerginlik baş ağrısı ve çok sık migren ile neredeyse hiç ortaya çıkmayan ışık ve ses fobisinin varlığıdır.

Soğuk algınlığı olan baş ağrısı, muayene sırasında terapist tarafından ve hastanın şikayetlerine dayanarak teşhis edilir. Daha doğru tanı için terapist, nörolog, kardiyolog alındıktan sonra kronik serebral iskemide serebral damarların ultrason Dopplerografisi reçete edilebilir.

bas agrisi turleri nelerdir 845641
Baş ağrısının nedenleri nelerdir? Neden başımız ağrır? 39

Baş ağrısı – nedenleri ve tedavisi. Baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

Baş ağrısına tolerans gösterilmesi önerilmez, çünkü bu sadece yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürmekle kalmaz, aynı zamanda bazı durumlarda üzücü sonuçlara yol açabilir. Ciddi bir hastalığın gelişiminin başlangıcını kaçırmamak için nedenini belirlemek gerekir.

Gerginlik baş ağrısına gelince,duygusal deneyimlerle yakından ilişkili olduğu için tedavisine çeşitli yaklaşımlar önerilir. Davranış terapisi, ciddi ve doğru bir şekilde yaklaşılırsa, hastanın stres seviyesini düzenlemeye, tutumunu baş ağrısını kışkırtacak belirli faktörlere ayarlamaya ve böylece atak sıklığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

İlaç yaklaşımı çeşitli ağrı kesiciler almayı içerir – antispazmodikler, steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar, analjezikler. Fizyoterapi ayrıca kronik gerginlik baş ağrılarına yardımcı olabiliyoruz – önleyici ve terapötik bir araç olarak.

Migren ağrısının hafif atakları analjezikler ve NSAID’lerle de giderilebilir, migren orta veya şiddetli ise, özel anti-migren ajanları reçete edilir. Kapsamlı bir incelemeden sonra sadece bir nörolog tarafından reçete edilirler. Atakları önleme ve tedavi etmenin bir aracı olduğu gibi, fizyoterapi de iyi çalışır.

Ne analjeziklerin ne de NSAID’lerin kötüye kullanılmaması gerektiğini hatırlamakta fayda var – gastrointestinal sistem üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahipler. Bu nedenle, daha yumuşak, ancak baş ağrılarını tedavi etmenindaha az etkili modern araçlarına dikkat edebilirsiniz – örneğin fizyoterapi.

Akut solunum yolu enfeksiyonları ile baş ağrısı soğuk sona erdiğinde geçer, bu nedenle asıl şey onu iyileştirmektir.

Kronik serebral iskemide, baş ağrısı ile mücadelenin ana yolu aterosklerotik değişikliklerin tedavisi ve beyin damarlarındaki kan akışının normalleştirilmesidir. Diğer eşlik eden patolojileri gözlemlemek çok önemlidir – diabetes mellitus, arteriyel hipertansiyon.

Gerginlik baş ağrısı ve migren ile, ağrı solunum sisteminin bulaşıcı hastalıklarından kaynaklanıyorsa, bir terapist veya bir ömerinolaringolog yardımcı olacaksa bir terapist ve nörologa başvurmaya değer. Kronik serebral iskemi bir terapist, kardiyolog ve örneğin bir endokrinolog olan diabetes mellitus varlığında izlenmelidir.

Belirli nedenlerden kaynaklanan sık baş ağrıları ile, büyük olasılıkla, yaşam tarzınızı, diyetinizi, günlük rejiminizi ayarlamanız gerekecektir. Temiz havada ve motor aktivitede kalın, yaşlanmaya yeterli. Terapötik ve fiziksel eğitim kompleksi ve fizyoterapi de çeşitli kökenlerden sık baş ağrıları için endikedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir