Balık Yumurtası Faydalı mıdır?


Bir suşi restoranında servis edilen büyük somon yumurtası veya genellikle krem ​​fraiche ile bir blini üzerinde servis edilen küçük siyah havyar incileri gibi balık yumurtaları, tadını sevmeyen birçok kişi için menü dışındadır.

indir 18 1
Balık Yumurtası Faydalı mıdır? 36

Ancak bu tuzlu lezzetin ve balık yumurtalarının eşsiz dokusunun tadını çıkaran cesur damaklar, B-12 vitamini ve omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere güçlü bir besin takviyesi almaktadır. Bununla birlikte, tüm iyi şeyler gibi, balık yumurtaları da çok fazla tüketilmemelidir çünkü sodyum ve kolesterol bakımından yüksektir.

İpucu

Balık yumurtaları çok besleyici olabilir, ancak onları çok sık yemekten kaçının. İyi yanları omega-3 yağ asitleri, B-12 ve yüksek protein içeriği. Kötü yanları ise yüksek kolesterol ve sodyum içeriği.

Balık Yumurtası Çeşitleri

Balık yumurtaları çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde gelir. Havyar, dünyanın her yerinde bulunan bir tür balık olan mersin balığının yumurtasıdır. Ancak özellikle Beluga da dahil olmak üzere bu bölgelerde yaşayan altı balık türünden beşinin yumurtaları Hazar Denizi ve Ural Nehri’nde bulunur.

Japon restoranlarında gördüğünüz, ikura adı verilen büyük portakal şeklindeki yumurtalar da havyardır, ancak daha yaygın olarak somon karaca olarak adlandırılır.

indir 17 1
Balık Yumurtası Faydalı mıdır? 37

Lumpfish ve whitefish karaca, diğer yaygın olarak tüketilen balık yumurtası çeşitleridir.

Kalori, Yağ, Protein ve Karbonhidratlar

30 gram yabani somon yumurtası şunları içerir:

 • 70 kalori
 • 4 gram yağ
 • 9 gram protein
 • 2.5 gram karbonhidrat

Doymuş yağ miktarı toplam yağ içeriğinin 1 gramı kadardır; geri kalanı sağlıklı çoklu doymamış yağ asitlerinden gelir. Siyah havyar da benzer bir besin profiline sahiptir:

 • 74 kalori
 • 5 gram yağ
 • 7 gram protein
 • 30 gram başına 1 gram karbonhidrat

Toplam yağ içeriğinin 1 gramının biraz üzerinde doymuş yağ bulunur.

Whitefish yumurtaları, üç balık yumurtası türü arasında en fazla farklılık gösterir:

 • 29 kalori
 • 1 gramdan biraz daha az yağ
 • 4 gram protein
 • 1,5 gram karbonhidrat

Toplam yağın 0.2 gramından daha azı doymuş yağdan gelir.

Diğer Önemli Besin Öğeleri

Balık yumurtaları, eikosapentaenoik ve dokosaheksaenoik asitleri ve omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir ayrıca zengin B-12 vitamini kaynaklarıdır.

Omega-3 yağ asitleri, doğru beyin fonksiyonu ve kalp sağlığı için çok önemlidir ve vücutta kronik hastalığa yol açabilecek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. B-12 vitamini, beyni güçlendiren başka bir besindir ve ayrıca vücudun gıdayı enerjiye metabolize etmesine yardımcı olur.

30 gram somon yumurtası, toplamda 438 miligram EPA ve 514 miligram DHA ile 1.096 miligram omega-3 içerir. Bu, uzmanlar tarafından kalp sağlığı için önerilen 1 gramdan fazladır.

Sodyum ve Kolesterol

Kanatlı hayvanların yumurtaları gibi, balık yumurtaları da kolesterol bakımından yüksektir. 30 gramlık siyah havyarda 165 miligram kolesterol bulunu. Bu sağlıklı yetişkinler için önerilen günlük 300 miligram sınırının yarısından fazlasıdır. Kolesterolü yüksek bir diyet, kalp hastalığı riskinizi artırır.

Havyarın sodyum içeriği bir başka dezavantajıdır. Balık yumurtaları, işlem sırasında sodyum içeriğini yükselten bir tuz çözeltisine batırılır. Çok fazla sodyum tüketmek, günlük önerilen sınır olan 2.300 miligramdan fazla, yüksek tansiyon, inme ve kalp hastalığı riskinin artmasına neden olur. 30 gramlık siyah havyarda 420 miligram sodyum bulunur.

Beyaz balık havyarı, sodyum alımınızı izliyorsanız, 30 gram başına sadece 45 miligram olduğu için daha iyi bir seçimdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir