Balık Yağını Düzenli Tüketmenin Yararları Nelerdir?


Vücut sağlığında önemli etkileri olan balık yağının düzenli bir şekilde alınması dikkat gerektiren bir sağlık konusudur. Toksinleri arınmış olan yüksek verimli bir balık yağı seçimi tüm hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Balık yağı,  kötü kolesterol ve trigliseritleri azaltmanın yanı sıra kalp krizi ve kalp spazmı riskinizi önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitlerini kapsar. 

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin verilerine göre en değerli balık yağı diyabet başta olmak üzere astım, gelişimsel uyum bozuklukları, kas ve iskelet bozuklukları, disleksi, obezite, böbrek hastalığı, osteoporoz, sedef hastalığı gibi ağrılı ve şişlikle ilgili bazı sağlık sorunlarında ve kilo kaybının engellenmesinde de yardımcı olabilir. Ancak diyet listesine balık yağı eklemeden önce doktora başvurmak gerekiyor. Çünkü yanlış eklenen balık yağı kanı daha akışkan hale getirerek kanama,  morarma ve felç geçirmeye neden olabilir.

Balık Yağı Alımı Nasıl Yapılır?

Uzman diyetisyenlerin bilgilerine göre sıvı balık yağı takviyesi yiyecekler ile birlikte alınmalıdır. Yiyecekler tadı olmayan balık yağlarında bile sıklıkla ortaya çıkan balık tadının mantolanmasına destek verecektir. Bununla birlikte yiyecekler, ek balık yağı almanın  oldukça yaygın bir yan etkisi olan balık geğirmesini engellemede yardımcı olabilir. Birçok balık yağı tableti herkesin bildiği gibi kesinlikle midede değil bağırsaklarda sindirilerek, balık geğirmesini sonlandırmak için çentikli bir dış katmana sahiptir. Ancak sıvı takviyelerde bu tabaka asla yoktur.

2
Balık Yağını Düzenli Tüketmenin Yararları Nelerdir? 36

Balık Yağı Alımında Önemli Olan Konular

Seçilecek olan balık yağı takviyesi içerisinde yer alan DHA ve EPA miktarının mutlaka kontrol edilmesi gereklidir. Pek çok omega-3 yani balık yağı türü vardır, fakat sağlığa en çok katkısı olan ikisi eikosapentaenoik asit yani EPA ve dokosaheksaenoik asit, DHA’dır.

1 4
Balık Yağını Düzenli Tüketmenin Yararları Nelerdir? 37

Tabletler yerine sıvı balık yağı almanın vücuda olan faydalarından biri, alınacak doz başına daha yüksek seviyede ki EPA ve DHA konsantrasyonudur. Sıvı balık yağlarının alınacak olan doz başına yüzde 50 omega-3 içermesi yaygın bilinen bir gerçektir. Bu durum genel olarak doz başına yüzde 30 omega-3 içeren kapsüllere nazaran kıyaslanmış bir konudur. 

Bu Yazıda Dikkatinizi Çekebilir: 24 Saatlik Detoks Diyetleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir