Balık, Keten ve Hodan Yağlarının Faydaları


0

Balık, keten ve hodan yağlarının hepsi esansiyel yağ asitleri veya EFA’lar içerir. Ancak sağlık yararları bakımından eşit değildirler. Balık yağı omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir, keten tohumu yağı hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri içerirken, hodan yağı da omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Alfa linolenik asit veya ALA, optimal sağlık yararları için vücutta dönüştürülmesi gereken keten yağında bulunan birincil omega-3 yağ asididir.

Gama linolenik asit veya GLA, hodan yağında bulunan omega-6 yağ asididir ve vücudunuzun doğal haliyle kullanımı için hazırdır. Sırasıyla EPA ve DHA olarak bilinen eikosapentaenoik asit ve dokosahekssaenoik asit, balık yağında bulunan ve sağlık açısından en büyük yararları sağlama eğiliminde olan omega-3 yağ asitleridir.

Balık Yağı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-yagi.png

Balık yağında bulunan EPA ve DHA, vücudunuz tarafından kolayca kullanılabilir. Omega-3’ün bu bileşenleri, romatoid artrit ve dismenore veya ağrılı dönemler gibi durumlarda iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Keten Yağı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı keten-yagi.png

Keten yağı aynı zamanda keten tohumu yağı olarak da bilinir. Vücudunuz herhangi bir besin değerine sahip olmak için ALA’sını EPA’ya ve ardından DHA’ya dönüştürmek zorundadır ve ancak vücudunuz sağlıklıysa bunu yapabilir. Vücut ALA’yı DHA ve EPA’ya dönüştürmede çok verimli değildir. Keten yağı, düzenli bağırsak hareketlerini arttırmada faydalı olabilecek iyi bir çözünür lif kaynağı olabilir. Keten yağının da vücut tarafından benzer şekilde GLA’ya dönüştürülmesi gerekir.

Hodan Yağı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hodan-yagi.png

Hodan yağı, en çok bulunan gama linolenik asit kaynaklarından biridir ve çoğunlukla bitkisel bazlı yağlarda bulunan bir omega-6 yağ asidi olan GLA’dır. Çoğu Amerikalı fazla miktarda linoleik asit elde etse de, genellikle işlenmiş gıdalardan elde edilen şeker, alkol veya trans yağ bakımından zengin yiyeceklerin yanı sıra sigara, kirlilik, stres, yaşlanma, viral enfeksiyonlar ve diğer şartlar nedeniyle GLA’ya dönüşmez. Maryland Tıp Merkezi’ne göre diyabetik nöropati, romatoid artrit, osteoporoz, premenstrüel sendrom, egzama ve kanser tedavisine yardımcı olabileceği için hodan yağı veya GLA ile takviye etmek için bir nedendir.

Karşılaştırmalar

EPA ve DHA, iltihabı azaltmaya yardımcı olurken, omega-6 yağ asitleri iltihaplanmaya neden olabilir. Dolayısıyla balık yağı, enflamatuar hastalıkları olan kişiler için tercih edilen yağ asidi takviyesidir. Keten tohumu yağı cilt koşullarını iyileştirmek, kabızlığa karşı koymak ve belki de kanser büyümesini engellemek için kullanılabilir. Hodan yağı esas olarak PMS ve menopoz semptomları için reçete edilmektedir, ancak araştırmalar bu koşullar için balık yağını desteklemektedir.

Temel Unsurlar

Hodan ve balık yağları dönüşüm gerektirmez; vücuda kendi doğal formlarında bulunurlar. Eğer vegan veya vejeteryansanız en iyi tercihiniz keten ve hodan yağları ile takviye etmek ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir. Genel olarak omega-6’nın omega-3 yağ asitlerinin alım oranı Washington, DC’deki Genetik, Beslenme ve Sağlık Merkezi araştırmalarında bulunan ideal olarak 1:1 ile 4:1 arasında olmalıdır. Esansiyel yağ asidi eksikliği ve omega-6 ve omega-3 dengesizliği kardiyovasküler olaylar, kanser, insülin direnci, astım, lupus, şizofreni, depresyon, inme, obezite, diyabet, artrit gibi ciddi sağlık durumlarıyla ilişkilendirilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz