Balgam ve Burunda Kan Nedenleri


Birçok hastalık balgam olarak da bilinen kanlı balgamlara neden olabilir. Merck Manuals Online Medical Library’ye göre, bu nedenlerin çoğu solunum sistemi hastalıkları ve koşulları ile ilgilidir. Kanlı balgam oluşturabilen bazı hastalıklar diğerlerinden daha iyi huyludur. Burun üflenirken kanla oluşan solunum salgıları da dışarı atılabilir. Balgamdaki kan endişe verici olsa da, birçok durumda büyük bir endişe nedeni değildir. Yapılacak en iyi şey bir doktora danışmaktır.

Akut bronşit

Kanlı balgamı, nadir de olsa akut bronşit semptomu olarak olası bir şekilde listeler. Akut bronşit, trakeadan çıkan büyük hava yollarının iltihaplanmasıdır. Akut bronşit, bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir ve genellikle bir dereceye kadar ateşle ilişkilidir. Balgamdaki kan, iltihaplanma süreci nedeniyle yaralanan küçük kan damarlarından kaynaklanıyor olabilir. Akut bronşit sıklıkla üst solunum yolu veya nazofarengeal enfeksiyon ile ilişkilidir ve bu da burun boşluğunda kanlı mukusa neden olabilir.

akut bronsit
Balgam ve Burunda Kan Nedenleri 36

Tüberküloz

Tüberkülozu kanlı mukus için olası bir neden olarak tanımlanıyor. Tüberküloz, antibiyotiklere çok dirençli olduğu düşünülen bakteriyel bir hastalıktır. Bu nedenle, neden olan organizmayı yok etmek için özel olarak geliştirilmiş uzun süreli agresif antibiyotik kombinasyonları ile tedavi edilir. Mycobacterium tuberculosis adı verilen tüberküloza neden olan bakterilerin enfeksiyonu, bir bireyin hastalanmasına neden olmayabilir: bağışıklık tepkisine bağlıdır. Edinilmiş immün yetmezlik sendromu olan hastalar gibi kusurlu bağışıklık sistemi olan bireyler, tüberküloz ile ciddi şekilde hastalanma riski daha yüksektir. Tüberküloz belirtileri arasında gece ateşleri, gece terlemeleri, halsizlik, halsizlik ve kilo kaybı yer alır.

Pulmoner Emboli

Pulmoner emboli, balgamdaki kanın belki de en tehlikeli nedenleri arasındadır. Vücudun başka bir yerinde, genellikle alt ekstremitelerde oluşan bir kan pıhtısı kanda dolaştığında ve daha sonra akciğerlerin arterlerinden birine yerleştiğinde pulmoner emboli gelişir. Pulmoner emboli genellikle dinlenme ile geçmeyen ve göğüs ağrısı ile ilişkili ani, şiddetli nefes darlığı ile kendini gösterir. Pulmoner emboli ayrıca kanlı balgam çıkaran bir öksürük ile ortaya çıkabilir. Doğru şekilde yönetilmezse pulmoner emboli ölümcül olabilir.

Pulmoner Emboli
Balgam ve Burunda Kan Nedenleri 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir